13
Nov
2019

Results: April 2015

WBN 04/05/2015

April 2015 results

THURSDAY 30 APRIL

welterweight
Ashley Theophane bt Mahonri Montes 

(SD: 96-93 [2], 93-96)

super welterweight
Ishe Smith bt Cecil McCalla

(UD: 98-92, 97-93 [2])

super middleweight
Ronald Gavril bt Oscar Riojas

(UD: 80-71 [3])

super lightweight
Mercito Gesta (D) Carlos Molina

(SD: 96-94, 95-95, 92-98)

lightweight
Jeffrey Fontanez bt Jose Hernandez 

(TKO1)

middleweight
Yamaguchi Falcao bt Gerardo Ibarra

(UD: 78-74 [3])

middleweight
Jason Quigley bt Joshua Snyder

(TKO2)

WEDNESDAY 29 APRIL

Women’s WBA minimumweight title
Anabel Ortiz bt Nana Yoshikawa

(UD: 100-90, 99-91, 97-93)

SATURDAY 25 APRIL

WBA, WBO, IBF and IBO heavyweight titles
Wladimir Klitschko bt Bryant Jennings

(UD: 118-109, 116-111 [2])

heavyweight
Charles Martin bt Tom Dallas

(TKO1)

welterweight
Sadam Ali bt Francisco Santana

(UD: 100-90, 97-93 [2])

cruiserweight
Iago Kiladze bt Rayford Johnson

(TKO4)

lightweight
Kenneth Sims Jr bt Luis Rodriguez

(UD: 60-54 [2], 59-55)

super middleweight
Tyron Zeuge bt Nikola Sjekloca

(UD: 120-107, 117-110 [2])

light heavyweight
Karo Murat bt Benjamin Simon

(TKO7)

cruiserweight
Mateusz Masternak bt Ruben Angel Mino

(TKO2)

Cruiserweight
Noel Gevor bt Mohamed Azzaoui

(TKO5)

vacant European lightweight title
Edis Tatli bt Yvan Mendy

(UD: 117-111, 116-112 [2])

vacant Women’s WBC super featherweight title
Eva Wahlstroem bt Natalia del Valle Aguirre

(UD: 100-90, 99-91, 97-93)

featherweight
Matias Rueda bt Walter Estrada

(TKO4)

vacant Women’s WBO super lightweight title
Fernanda Alegre bt Enis Pacheco 

(TKO8)

Women’s WBC lightweight title
Delfine Persoon bt Nicole Boss 

(TKO9)

lightweight
Felix Verdejo bt Marco Antonio Lopez 

(KO5)

FRIDAY 24 APRIL

WBC super middleweight title
Badou Jack bt Anthony Dirrell

(MD: 116-112, 115-113, 114-114)

WBA middleweight title
Daniel Jacobs bt Caleb Truax

(TKO12)

super welterweight
Roberto Garcia bt James Stevenson

(UD: 78-73 [2], 77-74)

Heavyweight
Artur Szpilka bt Ty Cobb

(TKO2)

Interim WBA light flyweight title
Randy Petalcorin bt Ma Yi Ming

(TKO1)

European super featherweight title
Romain Jacob bt Ermano Fegatilli 

(UD: 118-110, 116-113, 116-114)

WEDNESDAY 22 APRIL 

Prefectural Gymnasium, Osaka, Japan

WBA flyweight title
Kazuto Ioka bt Juan Carlos Reveco

(MD: 116-113, 115-113, 114-114)

IBF minimumweight title
Katsunari Takayama bt Fahlan Sakkreerin Jr

(TD: 90-81, 87-84, 86-85)

*Fight stopped due to cut from clash of heads

super flyweight
Sho Ishida bt Taiki Eto 

(SD: 97-93, 96-95, 95-96)

SATURDAY 18 APRIL

vacant WBO super lightweight title
Terence Crawford bt Thomas Dulorme 

(TKO6)

light heavyweight
Medzhid Bektemirov bt Michael Gbenga

(UD: 80-72 [2], 79-73)

welterweight
Benjamin Whitaker bt Skender Halili

(UD: 80-72, 79-73, 78-74)

lightweight
Ismail Muwendo bt Rolando Chinea

(MD: 79-73, 78-74, 76-76)

super lightweight
Lucas Matthysse bt Ruslan Provodnikov

(MD: 115-113 [2], 114-114)

super welterweight
Eddie Gomez bt Jonathan Batista 

(RET5)

super welterweight
Patrick Teixeira bt Patrick Allotey

(KO2)

middleweight
Vitaliy Kopylenko bt Lekan Byfield

(UD: 79-70 [3])

light heavyweight
Andrzej Fonfara bt Julio Cesar Chavez Jr

(RET9)

interim WBA super bantamweight title
Moises Flores bt Oscar Escandon

(SD: 116-112 [2], 113-115)

super lightweight
Amir Imam bt Walter Castillo

(UD: 100-90, 99-91, 98-92)

super welterweight
Omar Chavez bt Richard Gutierrez

(UD: 78-74, 77-75 [2])

middleweight
Fernando Guerrero bt Abraham Han 

(SD: 96-93, 95-94, 93-96)

cruiserweight
Jordan Shimmell bt Carlos Reyes

(RET5)

super welterweight
Fabian Maidana bt Cory Vom Baur

(KO2)

interim WBA lightweight title
Derry Mathews bt Tony Luis 

(UD: 115-112, 114-112 [2])

 flyweight 
Iain Butcher bt Brett Fidoe 8

(PTS)

super welterweight
Liam Smith bt David Ezequiel Romero 

(TKO7)

super welterweight
Joe Selkirk bt Yuri Pompilio

(TKO6)

cruiserweight
Oleksandr Usyk bt Andrey Knyazev

(TKO8)

super middleweight

Max Bursak bt Chris Herrmann

(TKO1)

super welterweight
Kamil Szeremeta bt Rafal Jackiewicz

(UD: 98-92, 97-93 [2])

light heavyweight
Maciej Miszkin bt Pawel Glazewski

(UD: 99-91 [2], 97-93)

FRIDAY 17 APRIL

cruiserweight
Murat Gassiev bt Felix Cora Jr

(TKO9)

welterweight
Ray Robinson bt Sherzodbek Alimjanov

(UD: 100-89, 99-90, 98-91)

welterweight
Dusty Hernandez Harrison bt Henry Auraad

(UD: 80-72 [3])

super welterweight
Dennis Hogan bt Tyrone Brunson

(UD: 98-92, 97-93, 96-94)

lightweight
Ismael Barroso bt Ira Terry

(KO1)

heavyweight
Jarrell Miller bt Raymond Ochieng 

(TKO1)

super middleweight
Schiller Hyppolite bt Ricardo Ramallo

(UD: 100-90 [3])

welterweight
Ahmed El Mousaoui bt Junior Witter

(SD: 118-109, 116-110, 112-115)

THURSDAY 16 APRIL

WBC bantamweight title
Shinsuke Yamanaka bt Diego Ricardo Santillan

(KO7)

SATURDAY 11 APRIL

middleweight (non-title as Quillin failed weight)
Andy Lee (D) Peter Quillin

(SD: 113-112, 112-113, 113-113)

welterweight (143lbs non-title)
Danny Garcia bt Lamont Peterson 

(MD: 115-113 [2], 114-114)

super lightweight
Viktor Postol bt Jake Giuriceo

(UD: 80-72 [2], 79-73)

welterweight
Felix Diaz bt Gabriel Bracero 

(UD: 98-90, 97-91, 96-92)

welterweight
Errol Spence Jr bt Samuel Vargas 

(TKO4)

welterweight
Luis Collazo bt Chris Degollado

(TKO2)

light heavyweight
Marcus Browne bt Aaron Pryor Jr

(RET6)

super welterweight
Prichard Colon bt Daniel Calzada

(TKO9)

super bantamweight
Heather Hardy (NC3) Renata Domsodi

super bantamweight
Ryan Burnett bt Stephon McIntyre

(KO1)

WBO super featherweight title
Roman Martinez bt Orlando Salido

(UD: 116-109, 115-110, 114-111)

lightweight
Jose A Gonzalez bt Marvin Quintero

(RET5)

flyweight
McWilliams Arroyo v Victor Ruiz

(TKO3)

super bantamweight
Yoandris Salinas bt Ricardo Alvarado 

(KO1)

lightweight
Ryan Martin bt Miguel Soto

(TKO4)

super lightweight
John Karl Sosa bt Joaquin Chavez

(UD: 80-71 [3])

super lightweight
Zachary Ochoa bt Moises Rios

(UD: 60-53, 60-54, 58-55)

WBC light flyweight title
Pedro Guevara bt Richard Claveras 

(KO1)

lightweight (non-title as Bennett failed weight)
Chad Bennett bt Pablo Martin Barboza

(TKO5)

vacant IBO super featherweight title
Jack Asis bt Kye MacKenzie

(TKO8)

European super welterweight title
Roberto Santos bt Zakaria Attou

(SD)

welterweight
Tyrone Nurse bt Liam Taylor

(UD: 98-92, 97-92, 97-93)

featherweight
Josh Warrington bt Dennis Tubieron

(UD: 119-109 [2], 119-110)

 light heavyweight title
Bob Ajisafe bt George Kandelaki

(TKO2)

super featherweight
Martin Joseph Ward bt Maxi Hughes 

(RET5)

super featherweight
Jono Carroll bt Carlos Perez

(PTS: 60-54)

super welterweight
Jan Zaveck bt Sasha Yengoyan

(UD: 118-112, 117-112, 115-114)

super featherweight
Oscar Valdez bt Jose Ramirez

(KO3)

super bantamweight
Michael Walsh bt Ignac Kassai

(KO1)

FRIDAY 10 APRIL

WBA cruiserweight title
Denis Lebedev bt Youri Kalenga

(UD: 116-111, 115-112 [2])

vacant IBO super lightweight title
Eduard Troyanovsky bt Aik Shakhnazaryan

(KO8)

cruiserweight
Dmitry Kudryashov bt Francisco Palacios

(KO1)

cruiserweight
Rakhim Chakhkiev bt Valery Brudov

(KO4)

heavyweight
Johann Duhaupas bt  Manuel Charr

(MD: 98-93 [2], 95-95)

light heavyweight
Dmitry Bivol bt Konstantin Piternov

(TKO3)

interim IBF cruiserweight title
Victor Ramirez bt Ola Afolabi

(UD: 116-111, 115-111 [2])

heavyweight
Carlos Takam bt Marcelo Luiz Nascimento

(KO4)

light heavyweight
Travis Peterkin bt Donta Woods

(TKO5)

super bantamweight
Rafael Vazquez bt Andre Wilson

(TKO2)

super welterweight
Frank Galarza bt Sheldon Moore

(KO3)

middleweight
Sergiy Derevyanchenko bt Alan Campa

(TKO4)

middleweight
Ievgen Khytrov bt Aaron Coley 

(UD: 79-73 [2], 78-74)

super welterweight
John Thompson bt Stanyslav Skorokhod

(SD: 78-74, 77-75, 74-78)

super welterweight
Brandon Adams bt Vito Gasparyan

(TKO7)

heavyweight
Andrey Fedosov bt Lenroy Thomas

(KO3)

heavyweight
Donovan Dennis bt Razvan Cojanu

(KO2)

welterweight
Danny O’Connor bt Michael Clark

(KO1)

SATURDAY 4 APRIL

WBC light heavyweight title
Adonis Stevenson bt Sakio Bika

(UD: 116-110, 115-110, 115-111)

light heavyweight
Artur Beterbiev bt Gabriel Campillo

(KO4)

super welterweight
Julian Williams bt Joey Hernandez

(UD: 100-89 [3])

welterweight
Kevin Bizier bt Fouad El Massoudi

(MD: 78-74 [2], 76-76)

super welterweight
Sebastien Bouchard bt Denis Farias 

(UD: 79-73, 78-74 [2])

WBC super flyweight title
Carlos Cuadras bt Luis Concepcion

(UD: 118-110, 117-111 [2])

vacant Commonwealth super flyweight title
Anthony Nelson bt Jamie Wilson

(RET6)

cruiserweight
Jon-Lewis Dickinson bt Stephen Simmons

(TKO8)

light heavyweight
Mustafa Chadlioui bt Travis Dickinson 

(TKO1)

heavyweight
Anthony Joshua bt Jason Gavern 

(TKO3)

cruiserweight

Simon Vallily bt Wlodzimierz Letr

(PTS: 60-54)

super featherweight
Stephen Smith bt Barrington Brown

(PTS: 59-55)

welterweight
Jeff Saunders bt Sandor Racsz

(TKO1)

light heavyweight
Hosea Burton bt Lee Duncan 

(TKO4)

super middleweight
Luke Blackledge bt Liam Cameron 

(UD:117-112, 116-113, 115-114)

featherweight
Isaac Lowe bt Lee Glover

(PTS: 78-75)

FRIDAY 3 APRIL

lightweight
Petr Petrov bt Gamaliel Diaz 

(UD: 98-89, 97-90 [2])

welterweight
Taras Shelestyuk bt Juan Rodriguez Jr

(UD: 79-73 [2], 78-74)

heavyweight
Mike Sheppard bt China Smith

(TKO2)

super middleweight
Frankie Filippone bt Aaron Jaco 

(TKO4)

THURSDAY 2 APRIL

featherweight
Julian Ramirez bt Raul Hidalgo

(UD: 100-90 [3])

middleweight
Yamaguchi Falcao bt Abraham Hernandez 

(UD: 59-54 [2], 58-55)

Your SEO optimized title