27
Oct
2020

Results: July 2014

Phil Jay 04/08/2014

TUESDAY, 29TH JULY 2014

Sirimongkol Singwancha bt Omari Ramadan (KO3)
(welterweight)

 

SATURDAY, 26TH JULY 2014

Gennady Golovkin bt Daniel Geale (TKO3)
(WBA ‘super’ and IBO middleweight titles)

Bryant Jennings bt Mike Perez (SD: 115-112, 114-113, 113-114)
(WBC heavyweight title #2 eliminator)

Ola Afolabi bt Anthony Caputo Smith (RET3)
(cruiserweight)

Dusty Hernandez Harrison bt Wilfredo Acuna (UD: 80-72 [3])
(welterweight)

Robert Stieglitz bt Sergey Khomitsky (TKO10)
(super-middleweight)

Christina Hammer bt Anne Sophie Mathis (DQ5)
(vacant Women’s WBO light-middleweight title)

Billy Joe Saunders bt Emanuele Blandamura (KO8)
(vacant European middleweight title)

Liam Smith bt Jason Welborn (KO6)
(British light-middleweight)

Terry Flanagan bt Martin Gethin (RET7)
(vacant British lightweight title)

Chris Eubank Jr bt Ivan Jukic (TKO1)
(middleweight)

Liam Walsh bt Kevin Hooper (KO4)
(lightweight)

Thomas Stalker bt Ben Wager (PTS: 59-56)
(light-welterweight)

Michael Gomez Jnr bt Elemir Rafael (TKO3)
(super-bantamweight)

Aik Shakhnazaryan bt Ramon De La Cruz Sena (KO5)
(light-welterweight)

Roy Jones Jr bt Courtney Fry (TKO5)
(cruiserweight)

Maxim Vlasov bt Ruben Acosta (KO7)
(super-middleweight)

Fernando Montiel bt Jesus Rios (KO1)
(super-featherweight)

 

FRIDAY, 25TH JULY 2014

Frankie Gomez bt Vernon Paris (UD: 100-89 [3])
(light-welterweight)

Terrell Gausha bt Ronnie Warrior Jr (KO1)
(middleweight)

Daquan Arnett bt Roberto Ventura (KO2)
(light-middleweight)

Roberto Garcia bt Breidis Prescott (UD: 96-92, 96-93, 95-94)
(welterweight)

Caleb Truax bt Derek Ennis (UD:99-90, 97-93 [2])
(middleweight)

Mike Lee bt Paul Gonsalves (MD: 58-56 [2], 57-57)
(light-heavyweight)

Antoine Douglas (D) Michel Soro (MD: 94-96, 95-95 [2])
(middleweight)

Jerry Odom bt Viller Quinonez (TKO7)
(super-middleweight)

Tony Luis bt Wanzell Ellison (UD: 79-73, 78-74, 77-75)
(super-featherweight)

Fernanda Alegre bt Dalia Vasarhelyi (TKO2)
(Women’s WBO light-welterweight title)

Luiz Lazarte bt Roberto Marin (UD: 80-74, 79-76, 77.74)
(super-flyweight)

Xiong Zhao Zhong bt Jack Amisa (RET9)
(minimumweight)

 

WEDNESDAY, 23RD JULY 2014

Charles Martin bt Kertson Manswell (TKO3)
(heavyweight)

Patrick Hyland bt Noel Echevarria (TKO4)
(featherweight)

Sergiy Derevyanchenko bt Cromwell Gordon (RET2)
(middleweight)

 

SATURDAY, 19TH JULY 2014

Guillermo Rigondeaux bt Sod Kokietgym (KO1)
(WBA and WBO super-bantamweight titles)

Gilberto Ramirez bt Juinor Talipeau (KO1)
(NABF super-middleweight title)

Brian Viloria bt Jose Zuniga (KO5)
(flyweight)

Zou Shiming bt Luis De La Rosa (UD: 99-91 [2], 97-93)
(flyweight)

Rex Tso btt John Bajawa (TKO5)
(super-flyweight)

Ik Yang bt Rachamongkol Sor Pleonchit (TKO3)
(lightweight)

Egor Mekhontsev bt Mike Mirafuente (RET3)
(light-heavyweight)

Kuok Kun Ng bt Beau O’Brien (UD: 60-54 [2], 59-55)
(light-middleweight)

Luca Giacon bt Stevie Williams (TKO8)
(light-welterweight)

 

FRIDAY, 18TH JULY 2014

Lusanda Komanisi bt Macbute Sinyabi (TKO6)
(vacant IBO featherweight title)

Lwandile Sityatha bt Edrin Dapudong (SD: 116-112 [2], 113-115)
(IBO super-flyweight title)

Zolani Tete bt Teiru Kinoshita (UD: 119-109, 118-110 [2])
(vacant IBF super-flyweight title)

Mercito Gesta bt Luis Arceo (RET7)
(lightweight)

Emmanuel Taylor bt Karim Mayfield (UD: 97-92, 95-94 [2])
(light-welterweight)

Nawaphon Por Chokchai bt Jay-ar Estremos (TKO7)
(flyweight)

Taishan Dong bt Alex Rozman (KO2)
(heavyweight)

 

WEDNESDAY, 16TH JULY 2014

Frank Buglioni bt Sam Couzens (TKO4)
(super-middleweight)

Mitchell Smith bt Peter Cope (UD:100-89, 100-90, 99-90)
(super-featherweight)

Bradley Skeete bt Steven Pearce (TKO3)
(welterweight)

Gary Corcoran bt Chris Jenkinson (TKO3)
(light-middleweight)

 

SATURDAY, 12TH JULY 2014

Canelo Alvarez bt Erislandy Lara (SD: 117-111, 115-113, 113-115)
(light-middleweight: 155lbs)

Tomoki Kameda bt Pungluang Sor Singyu (KO7)
(WBO bantamweight title)

Mauricio Herrera bt Johan Perez (MD: 116-112 [2], 114-114)
(interim WBA light-welterweight title)

Abner Mares bt Jonathan Oquendo (UD: 98-92 [2], 96-94)
(featherweight)

Francisco Vargas bt Juan Manuel Lopez (RET3)
(super-featherweight)

Enrique Quevedo bt Yoandris Salinas (TKO5)
(super-bantamweight)

John Karl Sosa bt Luis Bello (SD: 59-55 [2], 55-59)
(welterweight)

Tony Bellew bt Julio Cesar Dos Santos (TKO5)
(cruiserweight)

Nathan Cleverly bt Alejandro Valori (TKO4)
(cruiserweight)

Rocky Fielding bt Noe Gonzalez (TKO5)
(super-middleweight)

Callum Smith bt Vladine Biosse (UD: 100-89, 99-91 [2])
(super-middleweight)

Stephen Smith bt Pedro Navarette (PTS: 78-75)
(super-featherweight)

Luke Campbell bt Craig Woodruff (PTS: 60-54)
(lightweight)

Anthony Ogogo bt Wayne Reed (TKO5)
(middleweight)

Anthony Joshua bt Matt Skelton (TKO2)
(heavyweight)

Gamal Yafai bt Reynaldo Cajina (PTS: 40-36)
(super-bantamweight)

Richard Commey bt Gary Buckland (UD: 118-110, 117-111 [2])
(vacant Commonwealth lightweight title)

Larry Ekundayo bt Samet Hyuseinov (PTS: 60-54)
(light-middleweight)

Chris Evangelou bt Andrei Hramyka (KO1)
(welterweight)

Andreas Evangelou bt Ricards Bolotniks (TKO4)
(light-heavyweight)

Chazz Witherspoon bt Tyyab Beale (TKO8)
(heavyweight)

Jeff Lentz bt Tim Witherspoon Jr (UD)
(welterweight)

 

FRIDAY, 11TH JULY 2014

Paul Spadafora bt Hector Velasquez (UD: 80-72, 79-73 [2])
(light-welterweight)

Tureano Johnson bt Mike Gavronski (UD: 99-91 [3])
(middleweight)

Jonathan Maicelo bt Art Hovhannisyan (SD: 100-90, 97-93, 94-96)
(lightweight)

Maurice Hooker bt Lauro Alcantar (TKO1)
(welterweight)

 

THURSDAY, 10TH JULY 2014

Rances Barthelemy bt Argenis Mendez (UD: 115-111 [3])
(IBF super-featherweight title)

Umberto Savigne bt Jeff Lacy (TKO2)
(light-heavyweight)

Yunier Dorticos bt Edison Miranda (UD: 100-90 [2], 99-91)
(cruiserweight)

Erickson Lubin bt Noe Bolanos (UD: 80-72 [3])
(light-middleweight)

 

WEDNESDAY, 9TH JULY 2014

Alfonso Gomez bt Ed Paredes (UD: 99-92, 98-92, 96-93)
(light-middleweight)

Joseph Diaz bt Romero Robles (UD: 99-91 [2], 98-92)
(super-bantamweight)

Diego De La Hoya bt Miguel Tamayo (TKO5)
(super-bantamweight)

 

MONDAY, 7TH JULY 2014

Naoko Fujioka v Tomoko Kawanishi (UD: 97-93 [3])
(Women’s WBA super-flyweight title)

 

SUNDAY, 6TH JULY 2014

Ruslan Chagaev bt Fres Oquendo (MD: 115-113 [2], 114-114)
(vacant WBA heavyweight title)

Juan Carlos Gomez bt Goran Delic (TKO5)
(cruiserweight)

Edmund Gerber bt Vicente Sandez (TKO2)
(heavyweight)

Dennis Hogan bt Steve Moxon (SD: 116-113, 115-113, 111-118)
(light-middleweight)

 

SATURDAY, 5TH JULY 2014

Adrian Estrella bt Dante Jordan (UD)
(super-featherweight)

Cameron Hammond bt Alfredo Blanco (UD)
(welterweight)

Joseph Parker bt Brian Minto (RET7)
(heavyweight)

 

FRIDAY, 4TH JULY 2014

Michael Katsidis bt Graham Earl (120-108, 120-109, 119-109)
(light-welterweight)

Brayd Smith bt Jarrett Owen (TKO2)
(featherweight)

 

WEDNESDAY, 2ND JULY 2014

Michael Farenas bt Mark Davis (TKO8)
(super-featherweight)

Billy Dib bt Alberto Garza (UD: 98-91, 96-93 [2])
(super-featherweight)