01
Oct
2020

Results: March 2014

Phil Jay 01/04/2014

SATURDAY, 29TH MARCH 2014

Sergey Kovalev bt Cedric Agnew (TKO) (7th round)
(WBO light-heavyweight title)

Radivoje Kalajdzic bt Lonnie Thompson (SD) (78-72, 76-75, 75-77)
(light-heavyweight)

Thomas Dulorme bt Karim Mayfield (UD) (98-92, 97-94, 96-93)
(light-welterweight)

Stuart Hall (D) Martin Ward (TD) (2nd round)

(IBF bantamweight title)
*Ward cut in second round from head clash

Frankie Gavin bt Sacky Shikukutu (UD) (118-109 [2], 117-111)
(Commonwealth welterweight title)

Jon Lewis Dickinson bt Neil Dawson (TKO) (10th round)
(British cruiserweight title)

Eddie Chambers bt Tomas Mrazek (TKO) (6th round)
(heavyweight)

Bradley Saunders bt Mitch Prince (TKO) (4th round)
(light-welterweight)

Brian Viloria bt Juan Herrera (UD) (98-92 [2], 97-93)
(super-flyweight)

Juan Carlos Martinez bt Alejandro Perez (SD) (96-93 [2], 93-96)
(super-featherweight)

Jose Benavidez bt Prince Doku Jr (UD) (60-54 [3])
(welterweight)

Matty Askin bt Menay Edwards (TKO) (9th round)
(cruiserweight)

Rendal Munroe bt Youssef Al Hamidi (PTS) (40-36)
(featherweight)

 

FRIDAY, 28TH MARCH 2014

Robin Krasniqi bt Emmanuel Danso (KO) (7th round)
(light-heavyweight)

Ramona Kuehne bt Gina Chamie (TKO) (7th round)
(Women’s WBO super-featherweight title)

Dominic Boesel bt Miguel Veloso (MD) (95-93 [2], 94-94)
(light-heavvyweight)

Marcela Acuna bt Estrella Valverde (TKO) (6th round)
(Women’s WBO super-bantamweight title)

Antonin Decarie bt Pablo Munguia (UD) (98-92, 97-93, 96-94)
(welterweight)

Orlando Fiordigiglio bt Ruben Varon (KO) (7th round)
(light-middleweight)

Petr Petrov bt Chris Rudd (TKO) (4th round)
(Boxcino lightweight semi-final)

Fernando Carmaco bt Miguel Gonzalez (MD) (78-74, 77-75, 76-76)
(Boxcino lightweight semi-final)

Chris Chatman bt Grady Brewer (UD) (80-72, 79-73 [2])
(middleweight)

 

THURSDAY, 27TH MARCH 2014

Pharanpetch Tor Buamas bt Rey Las Pinas (UD) (117-111, 116-112, 115-113)
(super-featherweight)

 

WEDNESDAY, 26TH MARCH 2014

Kohei Kono bt Denkaosan Kaovichit (KO) (8th round)
(vacant WBA super-flyweight title)

 

SATURDAY, 22ND MARCH 2014

Anselmo Moreno bt Javier Chacon (UD) (118-108, 117-108, 117-109)
(WBA ‘super’ bantamweight title)

Tony Thompson bt Odlanier Solis (SD) (115-113, 115-114, 112-116)
(heavyweight)

Francisco Rodriguez Jr bt Merlito Sabillo (TKO) (10th round)
(WBO minimumweight title)

Vivian Harris bt Jorge Paez Jr. (MD) (96-94 [2], 95-95)
(welterweight)

Humberto Soto bt Juan Carlos Abreu (UD)
(light-welterweight)

Hugo Ruiz bt Ramon Maas (KO) (1st round)
(super-bantamweight)

Mouhamed Ali N’Diaye bt Christopher Rebrasse (TKO) (4th round)
(vacant European super-middleweight title)

Kid Galahad bt Sergio Prado (UD) (120-108, 118-110, 117-111)
(vacant European super-bantamweight title)

Travis Dickinson bt Danny McIntosh (TKO) (3rd round)
(light-heavyweight)

Matty Clarkson bt Lee Duncan (PTS) (97-94)
(light-heavyweight)

Junior Witter bt Max Maxwell (PTS) (60-54)
(light-middleweight)

Jose Pedraza bt Alberto Garza (UD) (119-109, 118-110, 117-111)
(vacant IBO super-featherweight title)

Jorge Melendez bt Richard Gutierrez (UD) (98-91, 97-92 [2])
(light-middleweight)

Felix Verdejo bt Juan Santiago (TKO) (3rd round)
(lightweight)

 

FRIDAY, 21ST MARCH 2014

Vanes Martirosyan bt Mario Lozano (UD) (100-89 [3])
(light-middleweight)

Anthony Peterson bt Marcos Jimenez (UD) (100-90, 99-91, 98-92)
(lightweight)

Vatch Martirosyan bt Gustavo Lopez (KO) (3rd round)
(welterweight)

Juan Carlos Reveco bt Manuel Vides (TKO) (2nd round)
(WBA flyweight title)

Sonny Boy Jaro bt Jovel Romasasa (KO) (1st round)
(super-bantamweight) 

 

SATURDAY, 15TH MARCH 2014

Danny Garcia bt Mauricio Herrera (MD) (116-112, 116-112, 114-114)
(WBA ‘super’ and WBC light-welterweight titles)

Deontay Wilder bt Malik Scott (KO) (1st round)
(heavyweight)

Juan Manuel Lopez bt Daniel Ponce De Leon (TKO) (2nd round)
(super-featherweight)

Daniel Jacobs bt Milton Nunez (TKO) (1st round)
(middleweight)

 

Fernando Montiel bt Cristobal Cruz (MD) (97-91, 96-92, 94-94)
(featherweight)

Luis Flores bt Miguel Berchelt (KO) (1st round)
(super-featherweight)

Vyacheslav Glazkov bt Tomasz Adamek (UD) (117-111, 116-110 [2])
(heavyweight)

Kermit Cintron bt Ronald Cruz (UD) (96-94 [3])
(welterweight)

Isaac Chilemba bt Denis Grachev (UD) (100-90, 99-91 [2])
(light-heavyweight)

Karl Dargan bt Chazz McDowell (UD) (80-72 [3])
(lightweight)

 

Moruti Mthalane bt Jeter Oliva (SD) (117-112, 116-112, 113-115)
(vacant IBO flyweight title)

Tony Bellew bt Valery Brudov (KO) (12th round)
(cruiserweight)

Rocky Fielding bt Charles Adamu (UD) (120-108 [3])
(vacant Commonwealth super-middleweight title)
*Only Adamu can win the title as Fielding failed weight

Kell Brook bt Alvaro Robles (TKO) (8th round)
(welterweight)

John Ryder bt George Kandelaki (PTS) (60-53)
(middleweight)

Robbie Davies Jnr bt Mark McKray (PTS) (80-73)
(light-welterweight)

Kevin Mitchell bt Mikheil Avakyan (TKO) (2nd round)
(lightweight)

Neil Perkins bt Erick Ochieng (PTS) (78-76)
(light-middleweight)

Andrzej Wawrzyk bt Frans Botha (KO) (5th round)
(heavyweight)

 

Maxim Vlasov bt Derrick Findley (UD) (80-72, 79-93 [2])
(super-middleweight)

Rakhim Chakhkiev bt Juho Haapoja (TKO) (9th round)
(cruiserweight)

Grigory Drozd bt Jeremy Ouanna (KO) (1st round)
(European cruiserweight title)

Bob Ajisafe bt Dean Francis (UD) (118-112, 116-114 [2])
(vacant British light-heavyweight title)

Leon Senior (D) Tony Hill (TD) (2nd round)
(light-heavyweight)
*clash of heads ended the fight

Peter McDonagh bt John Hutchinson (PTS) (98-93)
(Irish light-middleweight title)

Lenny Daws bt Arek Malek (PTS) (80-72)
(light-welterweight)

 

FRIDAY, 14TH MARCH 2014

Michael Katsidis bt Eddy Comarro (TKO) (3rd round)
(lightweight)

Jack Asis bt Arief Blader (UD) (80-72 [3])
(super-featherweight)

Brayd Smith bt Jose Saez (UD) (79-73, 78-73 [2])
(featherweight)

 

SATURDAY, 8TH MARCH 2014

Saul Alvarez bt Alfredo Angulo (TKO) (10th round)
(light-middleweight)

Leo Santa Cruz bt Cristian Mijares (UD) (120-108 [2], 119-109)
(WBC super-bantamweight title)

Jorge Linares bt Nihito Arakawa (UD) (100-90 [2], 98-92)
(WBC lightweight title eliminator)

Sergio Thompson bt Ricardo Alvarez (UD) (97-91, 95-93 [2])
(lightweight)

Jerry Belmontes bt Will Tomlinson (UD) (99-91, 98-92 [2])
(super-featherweight)

Francisco Vargas bt Abner Cotto (UD) (97-93 [2], 96-94)
(super-featherweight)

Jorge Arce bt Aldimar Silva Santos (TKO) (5th round)
(featherweight)

Paul Butler bt Oreste Nieva (KO) (4th round)
(bantamweight)

Kevin Satchell bt Isaac Quaye (UD) (120-108, 120-109, 119-110)
(Commonwealth flyweight title)

Ronnie Heffron bt John Thain (PTS) (96-95)
(light-middleweight)

Ryan Farrag bt Jason Booth (TKO) (4th round)
(bantamweight)

Terry Flanagan bt Gyorgy Mizsei Jr (PTS) (80-72)
(lightweight)

Thomas Stalker bt Calum Cooper (PTS) (78-75)
(light-welterweight)

Zsolt Erdei bt Shalva Jomardashvili (UD) (100-90 [3])
(light-heavyweight)

Juan Carlos Gomez bt Ivica Bacurin (SD) (78-74, 77-75, 76-77)
(cruiserweight)

Sam Sexton bt Larry Olubamiwo (PTS) (60-54)
(heavyweight)

 

FRIDAY, 7TH MARCH 2014

Suriyan Sor Rungvisai bt Albert Alcoy (KO) (2nd round)
(bantamweight)

Roman Morales bt Khabir Suleymanov (UD) (80-67, 79-68 [2])
(bantamweight)

Rustam Nugaev bt Marvin Quintero (RET) (4th round)
(lightweight)

Dusty Hernandez-Harrison bt Michael Balasi (UD) (60-53, 59-54 [2])

 

TUESDAY, 4TH MARCH 2014

Yodmongkol Vor Saengthep bt Takuya Kogawa (MD) (116-113115-114, 114-114)
(interim WBA flyweight title)

 

SATURDAY, 1ST MARCH 2014

Terence Crawford bt Ricky Burns (UD) (117-111, 116-112 [2])
(WBO lightweight title

John Murray bt John Simpson (TKO) (2nd round)
(lightweight)

Scott Cardle bt Paul Appleby (TKO) (8th round)
(lightweight)

Anthony Joshua bt Hector Avila (KO) (1st round)
(heavyweight)

Martin J Ward bt Craig Woodruff (TKO) (4th round)
(lightweight)

Anthony Ogogo bt Greg O’Neill (PTS) (60-54)
(middleweight)

Orlando Salido bt Vasyl Lomachenko (SD) (116-1112, 115-113, 113-115)
(WBO featherweight title)
*Belt vacant as Salido failed to make weight

Julio Cesar Chavez Jr bt Bryan Vera (UD) (117-110 [2], 114-113)
(super-middleweight)

Juan Diaz v Gerardo Robles (UD) (100-90, 99-91 [2])
(lightweight)

Oscar Valdez bt Samuel Sanchez (TKO) (3rd round)
(featherweight)

Alex Saucedo bt Gilbert Venegas (UD) (60-54 [2], 59-55)
(welterweight)

Arthur Abraham bt Robert Stieglitz (SD) (115-110, 114-111, 112-113)
(WBO super-middleweight title)

Christina Hammer bt Jessica Balogun (UD) (100-90 [3])
(Women’s WBO middleweight title)

Hekkie Budler bt Karluis Diaz (KO) (1st round)
(IBO and WBA minimumweight titles)

Erica Farias bt Maria Lopez (UD) (98-91 [3])
(Women’s WBC lightweight title)

Zulina Munoz bt Alesia Graf (TD) (59-55, 58-56 {2])
(Women’s WBC super-flyweight title)

Fernando Angulo bt Pablo Cesar Cano (TKO) (9th round)
(light-welterweight)

James DeGale bt Gevorg Khatchikian (TKO) (11th round)
(super-middleweight)

Lee Haskins bt Luke Wilton (TKO) (2nd round)
(bantamweight)