26
Sep
2020

Results: December 2012

Phil Jay 01/01/2013

Monday December 31

Takashi Uchiyama bt Bryan Vasquez (TKO) (8th round)
(WBA super-featherweight title)

Yota Sato bt Ryo Akaho (UD) (118-110, 117-111, 117-112)
(WBC super-flyweight title)

Kohei Kono by Tepparith Kokietgym (TKO) (4th round)
(WBA super-flyweight title)

Kazuto Ioka bt Jose Alfredo Rodriguez (TKO) (6th round)
(vacant WBA light-flyweight title)

Ryo Miyazaki bt Pornsawan Porpramook (SD) (116-111, 116-112, 113-114)
(vacant WBA minimumweight title)

Sunday December 30

Oleg Maskaev bt Owen Beck (TKO) (3rd round)
(heavyweight)

Friday December 28

Ashley Theophane bt Chaurembo Palasa (KO) (1st round)
(welterweight)

Oleydong Sithsamerchai bt Danilo Pena (UD)
(bantamweight)

Saturday December 22

Tomas Adamek bt Steve Cunningham (SD) (116-112, 115-112, 113-115)
(IBF heavyweight title eliminator)

Vyachezslav Glazkov bt Tor Hamer (RET) (4th round)
(heavyweight)

Raul Garcia bt Sammy Gutierrez (TKO) (3rd round)
(light-flyweight)

Marco Antonio Rubio bt Michel Rosales (KO) (11th round)
(super-middleweight)

William Souza Bezerra bt Ricardo Souza (KO) (4th round)
(Brazilian cruiserweight title)

Malcolm Tunacao bt Christian Esquivel (TKO) (7th round)
(WBC bantamweight title eliminator)

Hozumi Hasegawa bt Arturo Reyes (UD) (98-93, 98-94, 97-95)
(super-bantamweight)

Friday December 21

Manuel Charr bt Konstantin Airich (KO) (1st round)
(heavyweight)

Werner Kreiskott bt Danny Williams (UD)
(heavyweight)

Monday December 17

Denis Lebedev bt Santander Silgado (KO) (4th round)
(WBA cruiserweight title)

Eduard Troyanovsky bt Walter Estrada (TKO) (2nd round)
(lightweight)

Saturday December 15

Nonito Donaire bt Jorge Arce (KO) (3rd round)
(WBO super-bantamweight title)

Leo Santa Cruz bt Alberto Guevara (UD) (119-109, 118-110, 116-112)
(IBF bantamweight title)

Amir Khan bt Carlos Molina (RET) (10th round)
(light-welterweight)

Deontay Wilder bt Kelvin Price (KO) (3rd round)
(heavyweight)

Shawn Porter (D) Julio Diaz (96-94, 94-96, 95-95)
(welterweight)

Alfredo Angulo bt Jorge Silva (UD) (97-93[3])
(light-middleweight)

Omar Narvaez bt David Quijano (UD) (120-106, 120-108, 119-109)
(WBO super-flyweight title)

Arthur Abraham bt Mehdi Bouadla (TKO) (8th round)
(WBO super-middleweight title)

Mateusz Masternak bt Juho Haapoja (UD) (120-108[3])
(vacant European cruiserweight title)

Michael Sprott bt Edmund Gerber (MD) (97-94[2], 95-95)
(heavyweight)

Giacobbe Fragomeni bt Silvio Branco (SD)
(cruiserweight)

George Groves bt Glen Johnson (UD) (120-107[2], 119-109)
(Commonwealth super-middlweight title)

Billy Joe Saunders bt Nick Blackwell (UD) (117-112, 116-113, 115-114)
(Commonwealth middleweight title)
(vacant British middleweight title)

Liam Smith bt Steve O’Meara (UD) (118-110, 116-112[2])
(vacant Commonwealth light-middleweight title)

Friday December 14

Jean Pascal bt Aleksy Kuziemski (UD) (100-88, 98-90[2])
(light-heavyweight)

David Lemieux bt Albert Ayrapetyan (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Stephane Jamoye bt Lee Haskins (TKO) (8th round)
(European bantamweight title)

Brian Rose bt Sam Webb (UD) (116-113, 116-112[2])
(British light-middleweight title)

Terry Flannigan bt Mickey Coveney (RET) (4th round)
(lightweight)

Wednesday December 12

Marcos Maidana bt Angel Martinez (KO) (3rd round)
(welterweight)

Tuesday December 11

Lucas Browne bt Jason Gavern (TKO) (3rd round)

(heavyweight)

Saturday December 8

Juan Manuel Marquez bt Manny Pacquiao (KO) (6th round)
(welterweight)

Miguel Vasquez bt Mercito Gesta (UD) (119-109, 118-110, 117-111)
(IBF lightweight title)

Yuriorkis Gamboa bt Michael Farenas (UD) (118-108, 117-108, 117-109)
(interim WBA super-featherweight title)

Javier Fortuna bt Patrick Hyland (UD) (118-110, 116-112, 115-113)
(interim WBA featherweight title)

Nicholas Walters bt Daulis Prescott (TKO) (7th round)
(vacant WBA featherweight title)

Mikkel Kessler bt Brian Magee (TKO) (3rd round)
(WBA super-middleweight title)

Erik Skoglund bt Joe Ainscough (TKO) (3rd round)
(light-heavyweight)

Bryant Jennings bt Bowie Tupou (KO) (5th round)
(heavyweight)

Paulus Moses bt Jeremias Castillo (UD) (120-107[2], 119-108)
(lightweight)

Zolani Marali bt Ali Funeka (UD) (116-113[2], 116-114)
(light-welterweight)

Nkosinathi Joyi bt Walter Rojas (TKO) (1st round)
(minimumweight)

Michaels Seals bt Byron Mitchell (TKO) (1st round)
(cruiserweight)

Denis Bakhtov bt Danny Williams (UD) (99-88, 99-90, 99-91)
(heavyweight)

Darren Barker bt Kerry Hope (TKO) (4th round)
(middleweight)

Erick Ochieng bt Max Maxwell (UD)
(light-middleweight)

Carson Jones (D) Dean Byrne (76-76)
(welterweight)

John Ryder bt Eamonn O’Kane (TKO) (8th round)
(middleweight)

Kal Yafai bt Jorge Perez (TKO) (3rd round)
(bantamweight)

Wadi Camacho bt Harry Miles (TKO) (7th round)
(cruiserweight)

Andreas Evangelou bt Danny Couzens (PTS) (58-56)
(light-heavyweight)

Callum Smith bt James Tucker (PTS) (40-36)
(super-middleweight)

James DeGale bt Fulgencio Zuniga (UD) (118-109[3])
(super-middleweight)

Samir Mouneimne bt David Savage (MD) (97-92, 96-94, 95-95)
(British featherweight title eliminator)

Tyler Asselstine bt Sandor Horvath (TKO) (1st round)
(featherweight)

Kid Galahad bt Ivan Morote (TKO) (4th round)
(super-bantamweight)

Chris Eubank Jr. bt Olegs Fedotovs (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Damian Jonak bt Jackson Osei Bonsu (UD) (99-90, 98-90, 99-91)
(middleweight)

Craig McEwan bt Mariusz Biskupski (KO) (2nd round)
(middleweight)

Friday December 7

Holly Holm bt Diana Prazak (UD) (100-90[3])
(IBA light-welterweight title)

Jessie Vargas bt Vito Gasparyan (UD) (98-91[2], 98-90)
(welterweight)

Anthony Crolla bt Kieran Farrell (UD) (99-92, 99-93, 96-94)
(lightweight)

Derry Mathews bt Beka Sadjaia (KO) (1st round)
(lightweight)

Anthony Settoul bt Craig Lyon (UD) (116-112, 115-113[2])
(EU bantamweight title)

Thursday December 6

Ray Beltran bt Ji-Hoon Kim (UD) (98-92[2], 97-74)
(lightweight)

Tuesday December 4

Koki Kameda bt Hugo Ruiz (SD) (116-113, 115-113, 113-117)
(WBA bantamweight title)

Daiki Kameda bt James Mokoginta (UD) (100-91[2], 99-91)
(super-bantamweight)

Tomoki Kameda bt Rey Las Pinas (KO) (4th round)
(super-bantamweight)

Monday December 3

Suriyan Sor Rungvisai bt Safwan Lombok (KO) (4th round)
(bantamweight)

Saturday December 1

Austin Trout bt Miguel Cotto (UD) (119-109[2], 117-111)
(WBA light-middleweight title)

Daniel Jacobs bt Chris Fitzpatrick (RET) (8th round)
(middleweight)

Paul Spadafora bt Soloman Egberime (UD) (100-90, 98-91, 97-94)
(light-welterweight)

Tyson Fury bt Kevin Johnson (UD) (119-108[2], 119-110)
(WBC heavyweight title semi-final eliminator)

Chris Eubank Jr. bt Bradley Pryce (PTS) (80-73)
(middleweight)