19
Oct
2020

Results: November 2011

Phil Jay 01/12/2011

Wednesday 30th November

Krzysztof Wlodarczyk bt Danny Green (TKO) (11th round)
(WBC cruiserweight title)

Chris John bt Stanyslav Merdov (UD) (116-111, 116-111, 115-112)
(WBA ‘super’ featherweight title)

Saturday 26th November

Saul Alvarez bt Kermit Cintron (TKO) (5th round)
(WBC light-middleweight title)

Nobuhiro Ishida bt Jose Luis Cruz (TKO) (1st round)
(middleweight)

Gilberto Ramirez Sanchez bt Samuel Miller (TKO) (4th round)
(middleweight)

Adrien Broner bt Vicente Rodriguez (KO) (3rd round)
(vacant WBO super-featherweight title)

Gary Russell Jr. bt Heriberto Ruiz (KO) (1st round)
(super-bantamweight)

Jorge Arce bt Angky Angkotta (UD) (118-110, 118-110, 117-111)
(vacant WBO bantamweight title)

Humberto Soto bt Adailton De Jesus (KO) (4th round)
(light-welterweight)

Selcuk Aydin bt Ionut (JoJo) Dan Ion (UD) (115-111, 113-112, 113-112)
(welterweight)

Ryan Rhodes bt Siarhei Khomitski (PTS) (79-74)
(light-middleweight)

Friday 25th November

Anthony Crolla bt Willie Limond (12) (120-108, 120-108, 120-109)
(British lightweight title)

Wednesday 23rd November

Thomas Oosthuizen bt Francisco Sierra (TKO) (11th round)
(IBO super-middleweight title)

Saturday 19th November

Julio Cesar Chavez Jr bt Peter Manfredo Jr (TKO) (5th round)
(WBC middleweight title)

Billy Dib bt Alberto Servidei (KO) (1st round)
(IBF featherweight title)

Jose Rodriguez bt Nethra Sasiprapa (SD) (114-112, 113-111, 111-114)
(interim WBA light-flyweight title)

Victor Terrazas bt Fernando Montiel (UD) (115-112, 115-113, 114-113)
(super-bantamweight)

Joshua Clottey bt Calvin Green (TKO) (2nd round)
(light-middleweight)

Hugo Cazares bt Jhunriel Ramonal (KO) (7th round)
(bantamweight)

Michael Grant bt Francois Botha (KO) (12th round)
(heavyweight)

Friday 18th November

Joan Guzman bt Florencio Castellano (KO) (1st round)
(welterweight)

Sam Soliman bt Eromosele Albert (UD) (118-110, 117-111, 116-112)
(IBF middleweight title eliminator)

Enzo Maccarinelli bt Gyorgi Marosi (TKO) (1st round)
(light-heavyweight)

Saturday 12th November

Manny Pacquiao bt Juan Manuel Marquez (MD) (114-114, 116-112, 115-113)
(WBO welterweight title)

Timothy Bradley bt Joel Casamayor (TKO) (8th round)
(WBO light-welterweight title)

Mike Alvarado bt Breidis Prescott (TKO) (10th round)
(light-welterweight)

Tyson Fury bt Neven Pajkic (TKO) (3rd round)
(Commonwealth heavyweight title)

Denton Vassell bt Samuel Colomban (UD) (117-112, 116-112, 116-112)
(Commonwealth welterweight title)

Chris Eubank Jnr bt Kirilas Psonko (TKO) (4th round)
(middleweight)

Dimitri Sartison bt Affif Belghecham (MD) (79-77, 78-75, 77-77)
(super-middleweight)

Friday 11th November

Austin Trout bt Frank LoPorto (TKO) (5th round)
(WBA light-middleweight title)

Mercito Gesta bt Ricardo Dominguez (UD) (99-91, 98-92, 97-92)
(lightweight)

Diego Magdaleno bt Emmanuel Lucero (UD) (100-89, 100-88, 100-87)
(super-featherweight)

Dereck Chisora bt Remigijus Ziausys (PTS) (60-54)
(heavyweight)

Wednesday 9th November

Colin Lynes bt Lee Purdy (MD) (119-110, 117-112, 114-114)
(British welterweight title)

Mike Perez bt Zack Page (UD)
(heavyweight)

John Ryder bt Luke Osman (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Sunday 6th November

Takahiro Ao bt Devis Boschiero (SD) (115-113, 115-113, 113-116)
(WBC super-featherweight title)

Shinsuke Yamanaka bt Christian Esquivel (TKO) (11th round)
(WBC bantamweight title)

Toshiyuki Igarashi bt Wilbert Uicab (UD) (116-111, 116-112, 114-113)
(WBC flyweight title eliminator)

Saturday 5th November

Lucian Bute bt Glen Johnson (UD) (120-108, 120-108, 119-109)
(IBF super-middleweight title)

Ricky Burns bt Michael Katsidis (UD) (117-112, 117-111, 117-111)
(interim WBO lightweight title)

George Groves bt Paul Smith (TKO) (2nd round)
(British and Commonwealth super-middleweight titles)

Steve Molitor bt Sebastien Gauthier (SD) (96-94, 96-94, 94-96)
(super-bantamweight)

Allan Green bt Sebastien Demers (UD) (100-90, 98-92, 97-93)
(super-middleweight)

Guillermo Jones bt Michael Marrone (TKO) (6th round)
(WBA cruiserweight title)

James Kirkland bt Alfredo Angulo (TKO) (6th round)
(WBC light-middleweight title eliminator)

Peter Quillin bt Craig McEwan (TKO) (6th round)
(super-middleweight)

Tomas Rojas bt Feliciano Ledesma (TKO) (2nd round)
(bantamweight)

Chris Arreola bt Raphael Butler (TKO) (3rd round)
(heavyweight)

Friday 4th November

Suriyan Sor Rungvisai bt Nobuo Nashiro (UD) (119-109, 116-113, 115-113)
(WBC super-flyweight title)

Denis Lebedev bt James Toney (UD) (120-108, 120-108, 120-108)
(interim WBA light-heavyweight title)

Alexander Bakhtin bt Luis Melendez (UD)
(super-bantamweight)

Sergio Mora bt Jose Flores (TKO) (7th round)
(middleweight)