20
Sep
2020

Results: September 2011

Phil Jay 30/09/2011

Friday 30th September

Ajose Olusegun bt Ali Chebah (UD) (120-106, 119-107, 119-107)
(WBC light-welterweight title eliminator)

Darley Perez bt Oscar Meza (RET) (6th round)
(lightweight)

Liam Walsh bt Paul Appleby (RET) (10th round)
(Commonwealth super-featherweight title)

Sunday 25th September

Dmitry Pirog bt Gennady Martisrosyan (RET) (10th round)

(WBO middleweight title)

Khabib Allakhverdiev bt Nate Campbell (TD) (60-55, 60-55, 60-56)
(light-welterweight)

Saturday 24th September

Jorge Arce bt Simphiwe Nongqayi (KO) (4th round)
(WBO super-bantamweight title)

Victor Terrazas bt Eduardo Becerril (TKO) (4th round)
(featherweight)

Adrian Hernandez bt Gideon Buthelezi (KO) (2nd round)
(WBC light-flyweight title)
(IBO light-flyweight title)

Alexander Dimitrenko bt Michael Sprott (UD) (119-108, 117-111, 116-111)
(European heavyweight title)

Denis Boytsov bt Matthew Greer (TKO) (6th round)
(heavyweight)

Darnell Wilson bt Juan Carlos Gomez (MD) (96-94, 96-94, 95-95)
(heavyweight)

Vitali Tajbert bt Andrey Kostin (UD) (60-54, 60-54, 60-54)
(lightweight)

Sylvester Lopez bt Oscar Ibarra (TKO) (8th round)
(WBC super-flyweight title eliminator)

Daiki Kameda bt Raul Hidalgo (KO) (1st round)
(super-flyweight)

Paulus Moses bt Sidney Sigueira (UD) (100-90, 98-92, 96-94)
(lightweight)

Chris van Heerden bt Kaizer Mabuza (MD) (117-111, 116-113, 114-114)
(IBO welterweight title)

Hekkie Budler bt Michael Landero (UD) (119-109, 119-109, 118-110)
(IBO minimumweight title)

Gary Buckland bt Gary Sykes (UD) (116-113, 115-113, 115-114)
(British super-featherweight title)

Rendall Munroe bt Ryuta Miyagi (PTS) (98-92)
(super-bantamweight)

Friday 23rd September

Marcos Maidana bt Petr Petrov (TKO) (4th round)
(WBA light-welterweight title)

Denis Shafikov bt Guiseppe Lauri (RET) (9th round)
(European light-welterweight title)

Saturday 17th September

Floyd Mayweather bt Victor Ortiz (KO) (4th round)
(WBC welterweight title)

Saul Alvarez bt Alfonso Gomez (TKO) (6th round)
(WBC light-middleweight title)

Erik Morales bt Pablo Cesar Cano (RET) (10th round)
(vacant WBC light-welterweight title)

Jessie Vargas bt Josesito Lopez (SD) (96-93, 95-94, 94-95)
(light-welterweight)

Carson Jones bt Said Ouali (RET) (7th round)
(welterweight)

Anthony Crolla bt Juan Montiel (SD) (78-74, 77-75, 75-77)
(lightweight)

Elio Rojas bt Arturo Gomez (TKO) (8th round)
(super-featherweight)

Tyson Fury bt Nicolai Firtha (TKO) (5th round)(heavyweight)

Junior Witter bt Arvydaz Trizno (UD)
(welterweight)

Willie Casey bt Daniel Sassou (TKO) (8th round)
(super-bantamweight)

Lee Selby bt Stephen Smith (TKO) (8th round)
(British featherweight title)
(Commonwealth featherweight title)

Paul Smith bt Paul Samuels (TKO) (1st round)
(super-middleweight)

Friday 16th September

Seth Mitchell bt Hector Ferreyro (TKO) (3rd round)
(heavyweight)

Thursday 15th September

Jhonny Gonzalez bt Rogers Mtagwa (TKO) (2nd round)
(WBC featherweight title)

Julio Cesar Miranda bt Luis Carlos Leon (TKO) (3rd round)
(flyweight)

(Prizefighter – The Light-Middleweights Final)

Robert Lloyd-Taylor bt Nick Quigley (UD) (29-28, 29-28, 29-28)

Saturday 10th September

Vitali Klitschko bt Tomasz Adamek (TKO) (10th round)
(WBC heavyweight title)

Juan Carlos Salgado bt Argenis Mendez (UD) (115-110, 114-112, 114-112)
(IBF super-featherweight title)

Cristian Mijares bt Jonathan Perez (KO) (3rd round)
(super-bantamweight)

Paul McCloskey bt Breidis Prescott (UD) (115-113, 114-113, 114-113)
(WBA light-welterweight title eliminator)

Yuriorkis Gamboa bt Daniel Ponce de Leon (TD) (80-72, 79-73, 79-73)
(featherweight)

Ola Afolabi bt Lukasz Rusiewicz (UD) (80-72, 79-73, 79-74)
(cruiserweight)

Carl Frampton bt Mark Quon (TKO) (4th round)
(Commonwealth super-bantamweight title)

Friday 9th September

Lateef Kayode bt Felix Cora Jr. (UD) (98-92, 97-92, 96-93)
(cruiserweight)

Saturday 3rd September

Andre Berto bt Jan Zaveck (RET) (5th round)
(IBF welterweight title)

Thomas Oosthuizen bt Aaron Pryor Jr. (UD) (117-111, 117-111, 117-111)
(IBO super-middleweight title)

Gary Russell Jr. bt Leonilo Miranda (UD) (80-72, 80-72, 79-72)
(featherweight)

Vic Darchinyan bt Evans Mbamba (UD) (120-107, 120-107, 119-107)
(IBO bantamweight title)

Marco Antonio Rubio bt Mohammed Akrong (TKO) (5th round)
(middleweight)

Humberto Soto bt Jose Alfaro (TKO) (2nd round)
(light-welterweight)

Jamie McDonnell bt Stuart Hall (UD) (116-113, 116-114, 115-113)
(British, Commonwealth and European bantamweight titles)

Friday 2nd September

Luis Lazarte bt Nerys Espinoza (UD) (117-111, 117-111, 116-113)
(IBF light-flyweight title eliminator)