06
Dec
2019

Results: August 2011

Phil Jay 31/08/2011

Wednesday 31st August

Daniel Geale bt Eromosele Albert (UD) (119-109, 117-111, 116-112)
(IBF middleweight title)

Koki Kameda bt David De la Mora (UD) (115-112, 115-113, 114-113)
(WBA bantamweight title)

Tomonobu Shimizu bt Hugo Cazares (SD) (115-113, 115-113, 114-115)
(WBA super-flyweight title)

Saturday 27th August

Alexander Povetkin bt Ruslan Chagaev (UD) (117-113, 117-113, 116-112)
(WBA heavyweight title)

Robert Helenius bt Sergei Liakhovich (TKO) (9th round)
(heavyweight)

Dominik Britsch bt Steve Bendall (UD) (79-73, 78-73, 77-74)
(middleweight)

Ulises Solis bt Jether Oliva (UD) (120-108, 119-109, 118-110)
(IBF light-flyweight title)

Moises Fuentes bt Raul Garcia (SD) (114-112, 114-112, 112-114)
(WBO minimumweight title)

Alex Arthur bt Aleksander Vakhtangashvili (TKO) (4th round)
(lightweight)

Kenny Anderson bt Lee Duncan (KO) (4th round)
(super-middleweight)

Friday 26th August

Vyachelsav Senchenko bt Marco Avendano (TKO) (6th round)
(WBA welterweight title)

Karoly Balzsay bt Stanyslav Kashtano (UD) (116-111, 115-113, 115-114)
(vacant WBA super-middleweight title)

Saturday 20th August

Fernando Montiel bt Alvaro Perez (KO) (3rd round)
(super-bantamweight)

Alfredo Angulo bt Joseph Gomez (KO) (1st round)
(light-middleweight)

Oliver McCall bt Damian Willis (UD) (97-73, 96-94, 96-94)
(heavyweight)

Friday 19th August

Suriyan Sor Rungvisai bt Tomas Rojas (UD) (117-111, 116-112, 115-114)
(WBC super-flyweight title)

Matthew Hatton bt Andrei Abramenka (UD) (118-110, 118-109, 118-109)
(welterweight)

Henry Lundy bt David Diaz (TKO) (6th round)
(lightweight)

Demetrius Andrade bt Grady Brewer (UD) (99-91, 99-91, 98-92)
(light-middleweight)

Cesar Seda bt Jose Silveira (UD) (100-90, 100-90, 100-90)
(bantamweight)

Saturday 13th August

Abner Mares bt Joseph Agbeko (MD) (115-111, 115-111, 113-113)
(IBF bantamweight title)

Eric Morel bt Daniel Queveda (TKO) (4th round)
(bantamweight)

Michael Katsidis bt Michael Lozada (KO) (3rd round)
(light-welterweight)

Monte Barrett bt David Tua (UD) (115-112, 115-112, 114-113)
(heavyweight)

Alejandro Lopez bt Teon Kennedy (UD) (117-111, 117-111, 115-113)
(super-bantamweight)

Friday 12th August

Kermit Cintron bt Antwone Smith (UD) (98-91, 97-93, 96-94)
(light-middleweight)

Patrick Hyland bt Fabrizio Trotta (TKO) (4th round)
(featherweight)

Thursday 11th August

Luis Concepcion bt Manuel Vargas (KO) (1st round)
(flyweight)

Wednesday 10th August

Kazuto Ioka bt Juan Hernandez (UD) (118-111, 117-111, 116-112)
(WBC minimumweight title)

Tuesday 9th August

Poonsawat Kratingdaenggym bt Mohammed Metualy (KO) (4th round)
(super-bantamweight)

Kwanthai Sithmorseng bt Jack Amisa (UD)
(light-flyweight)

Saturday 6th August

Luis Ramon Campas bt Marcelo Rodriguez (TKO) (3rd round)
(middleweight)

Ryol Li Lee bt Rikiya Fukuhara (TKO) (5th round)
(featherweight)

Friday 5th August

Ameth Diaz bt Leonardo Zappavigna (TKO) (5th round)
(IBF lightweight title eliminator)

Vernon Paris bt Tim Coleman (TKO) (7th round)
(light-welterweight)

Thursday 4th August

Pongsaklek Wonjongkam bt Pakasit Twins Gym (KO) (1st round)
(flyweight)

Your SEO optimized title