06
Dec
2019

Results: July 2011

Phil Jay 31/07/2011

Saturday 30th July

Brian Magee bt Jaime Barboza (UD) (118-110, 117-111, 116-112)
(interim WBA super-middleweight title)

Zaurbek Baysangurov bt Mike Miranda (KO) (1st round)
(interim WBO light-middleweight title)

Pornsawan Porpramook bt Muhammad Rachman (MD)
(114-114, 115-113, 115-114)
(WBA minimumweight title)

Derry Mathews bt Stephen Jennings (TKO) (6th round)
(lightweight)

Mike Alvarado bt Gabriel Martinez (UD) (100-89, 100-90, 99-90)
(light-welterweight)

Friday 29th July

Billy Dib bt Jorge Lacierva (UD) (119-109, 118-111, 115-112)
(vacant IBF featherweight title)

Oleydong Sithsamerchai bt Mark Geraldo (UD) (117-111, 116-112, 116-112)
(super-flyweight)

Mariusz Wach bt Kevin McBride (KO) (4th round)
(heavyweight)

Lamont Peterson bt Victor Manuel Cayo (KO) (12th round)
(IBF light-welterweight title eliminator)

Yordanis Despaigne bt Edison Miranda (DQ) (5th round)
(light-heavyweight)

Beibut Shumenov bt Danny Santiago (TKO) (9th round)
(WBA light-heavyweight title)

Saturday 23rd July

Amir Khan bt Zab Judah (KO) (5th round)
(WBA light-welterweight title)
(IBF light-welterweight title)

Peter Quillin bt Jason LeHoullier (RET) (5th round)
(super-middleweight)

Orlando Salido bt Kenichi Yamaguchi (TKO) (11th round)
(WBO featherweight title)

Eduardo Escobedo bt Joksan Hernandez (KO) (2nd round)
(IBF featherweight title eliminator)

Tyson Fury bt Dereck Chisora (UD) (118-111, 117-112, 117-112)
(British and Commonwealth heavyweight titles)

Ashley Theophane bt Jason Cook (KO) (10th round)
(British light-welterweight title)

James Kirkland bt Alexis Hloros (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Gary Russell Jr. bt Eric Estrada (UD) (80-71, 80-71, 80-71)
(featherweight)

BJ Flores bt Nicholas Iannuzzi (RET) (5th round)
(cruiserweight)

Scott Quigg bt Franklin Varela (TKO) (7th round)
(WBA super-bantamweight title eliminator)

Gary Sykes bt Valentin Stoychev (KO) (3rd round)
(super-featherweight)

Friday 22nd July

Anthony Dirrell bt Kevin Engel (KO) (2nd round)
(super-middleweight)

Aaron Martinez bt Joseph Elegele (TD) (8th round)
(welterweight)

Wednesday 20th July

Antonio Tarver bt Danny Green (RET) (9th round)
(IBO light-heavyweight title)

Saturday 16th July

Marco Huck bt Hugo Garay (KO) (10th round)
(WBO cruiserweight title)

Brian Viloria bt Julio Cesar Miranda (UD)
(WBO flyweight title)

Juan Manuel Marquez bt Likar Ramos (KO) (1st round)
(light-welterweight)

Rafael Marquez bt Eusebio Osejo (RET) (6th round)
(featherweight)

Roman Gonzalez bt Omar Salado (TKO) (7th round)
(WBA light-flyweight title)

Gilberto Ramirez Sanchez bt Oney Valdez (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Ricky Burns bt Nicky Cook (RET) (1st round)
(WBO super-featherweight title)

Kevin Mitchell bt John Murray (TKO) (8th round)
(lightweight)

Tony Bellew bt Ovill McKenzie (UD) (119-110, 118-111, 118-111)
(British and Commonwealth light-heavyweight titles)

Frankie Gavin bt Curtis Woodhouse (SD) (117-112, 116-113, 114-115)
(welterweight)

Rocky Fielding bt Jamie Ambler (UD) (60-54)
(super-middleweight)

Callum Johnson bt Lee Duncan (UD) (40-36)
(light-heavyweight)

Joe Selkirk bt Terry Carruthers (TKO) (1st round)
(light-middleweight)

Lee Purdy bt Craig Watson (TKO) (5th round)
(British welterweight title)
Denton Vassell bt Ronnie McField (UD) (60-54)
(welterweight)

Friday 15th July

Lanardo Tyner bt Vivian Harris (UD) (97-93, 97-93, 96-94)
(welterweight)

Diego Magdaleno bt Alejandro Perez (UD) (99-90, 98-90, 98-91)
(super-featherweight)

Pawel Wolak (D) Delvin Rodriguez (95-95, 95-95, 93-97)
(light-middleweight)

Thursday 14th July

Ismael El Massoudi bt Souleymane M’Baye (TKO) (12th round)
(interim WBA welterweight title)

Lee Haskins bt Mohamed Bouleghcha (UD) (119-107, 119-107, 117-109)
(WBA Inter-Continental bantamweight title)

Saturday 9th July

Brandon Rios bt Urbano Antillon (TKO) (3rd round)
(WBA lightweight title)

Carlos Molina bt Kermit Cintron (UD) (98-92, 98-92, 98-92)
(light-middleweight)

Paul Williams bt Erislandy Lara (MD) (116-114, 115-114, 114-114)
(light-middleweight)

Rico Ramos bt Akifumi Shimoda (KO) (7th round)
(WBA super-bantamweight title)

Jhonny Gonzalez bt Tomas Villa (TKO) (4th round)
(WBC featherweight title)

Chris Arreola bt Friday Ahunanya (UD) (100-90, 99-91, 99-91)
(heavyweight)

Lucian Bute bt Jean-Paul Mendy (TKO) (4th round)
(IBF super-middleweight title)

Hugo Cazares bt Arturo Badillo (KO) (3rd round)
(WBA super-flyweight title)

Friday 8th July

Jessie Vargas bt Walter Estrada (KO) (2nd round)
(light-welterweight)

Daiki Kameda bt Chatchai Monthon Gym (KO) (2nd round)
(bantamweight)

Saturday 2nd July

Wladimir Klitschko bt David Haye (UD) (118-108, 117-109, 116-110)
(WBO, IBF, IBO and WBA heavyweight titles)

Hernan Marquez bt Edrin Dapudong (KO) (3rd round)
(WBA flyweight title)

Jonathan Barros bt Celestine Caballero (SD) (116-111, 114-112, 111-115)
(WBA featherweight title)

Anthony Dirrell bt Dante Craig (TKO) (5th round)
(super-middleweight)

Friday 1st July

Pongsaklek Wonjongkam bt Takuya Kogawa (UD) (118-110, 117-111, 116-112)
(WBC flyweight title)

Your SEO optimized title