18
Sep
2020

Results: November 2010

Phil Jay 01/12/2010
TUESDAY 30TH NOVEMBER 2010

Drian Francisco bt Duangpetch Kokietgym  (TKO) (10th Round)
(interim WBA Super-Flyweight Title)

SATURDAY 27TH NOVEMBER 2010

Juan Manuel Marquez bt Michael Katsidis  (TKO) (9th Round)
(WBA and WBO Lightweight Titles)

Andre Berto bt Freddy Hernandez  (TKO) (1st Round)
(WBC Welterweight Title)

Andre Ward bt Sakio Bika  (UD) (120-108, 118-110, 118-110)
(WBA Super-Middleweight Title)

Miguel Vasquez bt Ricardo Dominguez  (UD) (120-108, 119-109, 118-110)
(IBF Lightweight Title)

Giovanni Segura bt Manuel Vargas  (RET) (7th Round)
(Flyweight)

Carl Froch bt Arthur Abraham  (UD) (120-108, 120-108, 119-109)
(WBC Super-Middleweight Title)

Robert Helenius bt Attila Levin  (TKO) (2nd Round)
(Heavyweight)

Walter Estrada bt Nate Campbell  (SD) (77-74, 77-74, 75-76)
(Lightweight)

FRIDAY 26TH NOVEMBER 2010

Takahiro Ao bt Vitali Tajbert  (UD) (116-110, 117-112, 115-112)
(WBC Super-Featherweight Title)

Hozumi Hasegawa bt Juan Carlos Burgos  (UD) (117-110, 117-110, 116-111)
(WBC Featherweight Title)

Matthew Hatton bt Roberto Belge  (KO) (3rd Round)
(European Welterweight Title)

SATURDAY 20TH NOVEMBER 2010

Sergio Gabriel Martinez bt Paul Williams  (KO) (2nd Round)
(WBC Middleweight Title)

Tony Thompson bt Paul Marinaccio  (TKO) (4th Round)
(Heavyweight)

Zsolt Erdei bt Samson Onyango  (UD) (80-72, 80-72, 79-73)
(Light-Heavyweight Title)

Robert Stieglitz bt Enrique Ornelas  (UD) (117-111, 117-111, 117-111)
(WBO Super-Middleweight Title)

PRIZEFIGHTER – The Super-Featherweights

Gary Buckland bt Derry Mathews  (KO) (2nd Round)

Gary Buckland bt Gary Sykes  (KO) (1st Round)

Gary Buckland bt Stevie Bell  (UD) (29-98, 29-28, 29-28)

Derry Matthews bt Choi Tseveenpurev  (UD) (29-28, 29-28, 29-28)

Derry Mathews bt Gary McArthur  (TKO) (2nd Round)

Gary Sykes bt Scott Lawton  (UD) (30-27, 30-27, 30-27)

Choi Tseveenpurev bt Ben Murphy  (UD) (29-28, 29-28, 29-28)

Raul Martinez bt Rodgrigo Guerreo (SD) (115-113, 115-113, 111-117)

(IBF Super-Flyweight Title Eliminator)

FRIDAY 19TH NOVEMBER 2010

Carlos Baldomir bt Amilcar Melian (SD) (99-93, 98-97, 95-98)
(Light-Middleweight)

Ruslan Chagaev bt Travis Walker (UD) (77-75, 78-75, 77-76)
(Heavyweight)

WEDNESDAY 17TH NOVEMBER 2010

Danny Green bt BJ Flores  (UD) (118-110, 118-111, 117-112)
(IBO Cruiserweight Title)

SATURDAY 13TH NOVEMBER 2010

Manny Pacquaio bt Antonio Margarito  (UD) (120-108, 119-109, 118-110)
(WBC Light-Middleweight Title)

David Haye bt Audley Harrison  (TKO) (3rd Round)
(WBA Heavyweight Title)

Stuart Hall bt Gary Davies  (TKO) (7th Round)
(British Bantamweight Title)

George Groves bt Kenny Anderson  (TKO) (6th Round)
(Commonwealth Super-Middleweight Title)

Mike Jones bt Jesus Soto Karass  (MD) (97-93, 95-94, 94-94)
(Welterweight)

Guillermo Rigondeaux bt Ricardo Cordoba  (SD) (117-109, 114-112, 112-114)
(Interim WBA Super-Bantamweight Title)

 Brandon Rios bt Omri Lowther  (TKO) (5th Round)
(Light-Welterweight)

FRIDAY 12TH NOVEMBER 2010

Peter Manfredo Jr. bt Jhon Berrio  (RTD) (6th Round)
(middleweight)
 

SATURDAY 6TH NOVEMBER 2010

Gilberto Kes Baas bt Omar Nino Romero  (MD) (116-110, 115-111, 113-113)
(WBC Super-Flyweight Title)

Juan Manuel Lopez bt Rafael Marquez  (RTD) (8th Round)
(WBO Featherweight Title)

Glen Johnson bt Allan Green  (KO) (8th Round)
(Super-Middleweight)
 
Zab Judah bt Lucas Matthysse  (SD) (115-114, 115-114, 114-115)
(Light-Welterweight)

Robert Guerrero bt Vicente Escobedo  (UD) (100-90, 98-90, 96-92)
(Lightweight)

Adrien Broner bt Illido Julio  (TKO) (1st Round)
(Lightweight)

Sadam Ali bt Gary Bergeron  (TKO) (2nd Round)

William Joppy (D) Cory Cummings  (95-95, 96-94, 95-95)
 
Gavin Rees bt John Watson  (TKO) (11th Round)
(British Lightweight Title)

FRIDAY 5TH NOVEMBER 2010

Kwanthai Sithmorseng bt Pigmy Kokietgym (SD) (116-112, 115-114, 114-115)
(WBA Minimumweight Title)