Results: March 2013

SATURDAY, 30TH MARCH 2013

Mike Alvarado bt Brandon Rios (UD) (115-113 [2]. 114-113)
(interim WBO light-welterweight title)

Terence Crawford bt Breidis Prescott (UD) (100-90, 99-91. 97-93)
(light-welterweight)

Gennady Golovkin bt Nobuhiro Ishida (KO) (3rd round)
(WBA and IBO middleweight titles)

Sergei Rabchenko bt Adriano Nicchi (TKO) (2nd round)
(European light-middleweight title)

Edwin Rodriguez bt Ezequiel Maderna (UD) (96-92 [2], 95-92)
(light-heavyweight)

Denis Grachev bt Zsolt Erdei (SD) (96-94 [2], 94-96)
(light-heavyweight)

Ilunga Makabu bt Tamas Lodi (TKO) (3rd round)
(cruiserweight) 

Mario Rodriguez bt Katsunari Takayama (UD) (119-109, 117-111, 115-113)
(IBF minimumweight title)

Pedro Guevara bt Raul Garcia  (SD) (115-113, 114-113, 113-114)
(light-flyweight) 
 
Tony Bellew (D) Isaac Chilemba (SD) (116-115, 112-116, 114-114)
(light-heavyweight)

Derry Mathews (D) Anthony Crolla (SD) (115-113, 113-115, 115-115)
(vacant Commonwealth lightweight title)

Rocky Fielding bt Wayne Reed (TKO) (6th round)
(super-middleweight)

James Dickens bt Jon Fernandes (UD) (99-91 [2], 99-92)
(super-bantamweight)

Kal Yafai bt Michael Ramabeletsa (PTS) (79-73)
(super-bantamweight)

Tom Stalker bt Andrew Harris (PTS) (40-37)
(light-welterweight)

Tori Nelson – Maria Lindberg (-)
(Women’s IBA middleweight title)

 

FRIDAY, 29TH MARCH 2013

Bryan Vera bt Donatas Bondorovas (RET) (7th round)
(middleweight)

Umberto Savigne bt Jackson Junior (TKO) (4th round)
(light-heavyweight)

Oleydong Sithsamerchai bt Richard Garcia (TKO) (7th round)
(super-flyweight)

 

SATURDAY, 23RD MARCH 2013

Robert Stieglitz bt Arthur Abraham (TKO) (4th round)
(WBO super-middleweight title)

Lukas Konecny bt Karim Achour (TD) (118-110 [2], 116-112)
(middleweight)

Robert Helenius bt Michael Sprott (UD) (98-93 [2], 97-93)
(heavyweight)

Melissa McMorrow bt Nadia Raoui (SD) (99-91, 96-94, 94-96)
(Women’s WBO flyweight title)

George Groves bt Baker Barakat (TKO) (2nd round)
(super-middleweight)
 
Edmund Gerber bt Gbenga Oloukun (UD) (77-75, 77-76 [2])
(heavyweight)

Marco Antonio Rubio bt Marcus Upshaw (UD) (120-107, 117-110 [2])
(middleweight)

Devis Boschiero bt Samir Kasmi (KO) (10th round)
(European super-featherweight title)

Jeffrey Mathebula bt Takalani Ndlovu (UD) (116-112 [3])
(super-bantamweight)

Vusi Malinga bt Diarh Gabutan (UD) (117-111, 116-112, 115-113)
(bantamweight)

Damian Jonak bt Max Maxwell (UD) (80-72, 78-74, 78-75)
(light-middleweight)

 

FRIDAY, 22ND MARCH 2013

Joseph Agbeko bt Luis Melendez (UD) (119-11, 117-111, 117-113)
(vacant IBO bantamweight title)
 
Odlanier Solis bt Leif Larsen (UD) (117-111, 116-112, 115-114)
(heavyweight)
 
Rulsan Chagaev bt Mike Sheppard (KO) (1st round)
(heavyweight)
 
Selcuk Aydin bt Guiseppe Lauri (UD)
(welterweight)
 
Eleider Alvarez bt Nicholson Poulard (TKO) (3rd round)
(light-heavyweight)
 
Adonis Stevenson bt Darnell Boone (KO) (6th round)
(super-middleweight)
 
Hughie Fury bt David Whittom (TKO) (2nd round)
(heavyweight)
 
Chonlatarn Piriyapinyo bt Nathan Bolcio (KO) (5th round)
(featherweight)
 
Don George (D) David Lopez (SD) 96-94, 94-97, 95-95)
(super-middleweight)

Kermit Cintron (D) Adrian Granados (SD) (97-93, 94-96, 95-95)
(welterweight)

Michael Walsh bt Krisztian Laufer (TKO) (1st round)
(super-featherweight)
 
Ryan Walsh bt Oszkar Fiko (TKO) (3rd round)
(featherweight)
 
Sam Sexton bt Thomas Mrazek (PTS) (60-53)
(heavyweight)
 

 

THURSDAY, 21ST MARCH 2013

Viktor Postol bt Henry Lundy (UD) (116-112 [2], 116-113)
(light-welterweight)

Dymtro Kucher bt Julio Cesar Dos Santos (UD) (120-108 [3])
(cruiserweight)

Billy Joe Saunders bt Matthew Hall (UD) (120-108, 120-109, 119-110)
(British and Commonwealth middleweight titles)

Bradley Skeete bt Peter McDonough (PTS) (100-90)
(welterweight)

Paul Butler bt Anwar Alfadi (TKO) (4th round)
(bantamweight)

Simon Vallily bt Simeon Cover (PTS) (40-36)
(cruiserweight)

 

TUESDAY, 19TH MARCH 2013

Denkaosan Kaovichit bt Eiji Tsutsumi (TKO) (12th round)
(super-flyweight)

 

SATURDAY, 16TH MARCH 2013

Timothy Bradley bt Ruslan Provodnikov (UD) (115-112, 114-113 [2])
(WBO welterweight title)

Jessie Vargas bt Wale Omotoso (UD) (97-92, 96-93 [2])
(welterweight)

Andy Ruiz Jr. bt Matthew Greer (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Jesse Magdaleno bt Carlos Fulgencio (TKO) (3rd round)
(super-bantamweight)

John Riel Casimero bt Luis Rios (UD) (119-109 [2], 118-110)
(IBF light-flyweight title)

Roberto Vasquez (D) John Apolinario (SD) (116-112, 112-116, 115-115)
(interim WBA bantamweight title)

Yesica Bopp bt Carolina Alvarez (RET) (6th round)
(women’s WBO and WBA light-flyweight titles)

Jorge Linares bt David Rodela (TKO) (8th round)
(lightweight)

Alberto Rossel bt Walter Tello (UD) (117-111, 118-113.5, 118-114.5)
(interim WBA light-flyweight title)

Roberto Marroquin bt Antonio Escalante (KO) (3rd round)
(featherweight)

Alex Saucedo bt Norman Allen (TKO) (2nd round)
(welterweight)

Osumanu Adama bt Grady Brewer (SD) (97-93, 96-94, 94-96)
(middleweight)

Vivian Harris bt Shakha Moore (UD) (80-72, 78-74, 77-75)
(welterweight)

Denis Shafikov bt Alisher Rahimov (DQ) (11th round)
(lightweight)

Aslanbek Kozaev (D) David Avanesyan (SD) (114-114, 117-112, 111-118)
(welterweight)

Vladimir Tereshkin bt Yuri Bihoutseu (UD) (60-55, 59-55, 58-57)
(heavyweight)

 

FRIDAY, 15TH MARCH 2013

Peter Manfredo Jr. bt Walter Wright (UD) (100-90, 98-93, 97-93)
(middleweight)

John McDermott bt Matt Skelton (UD) (97-93, 97-94 [2])
(heavyweight)

Elvir Muriqi bt Paul Vasquez (MD) (77-75 [2], 76-76)
(light-heavyweight)

 

SATURDAY, 9TH MARCH 2013

Bernard Hopkins bt Tavoris Cloud (UD) (117-111, 116-112 [2])
(IBF light-heavyweight title)

Keith Thurman bt Jan Zaveck (UD) (120-108 [3])
(WBO welterweight title eliminator)

Argenis Mendez bt Juan Carlos Salgado (KO) (4th round)
(IBF super-featherweight title)

Javier Molina bt Joseph Elegele (UD) (78-74, 77-75 [2])
(welterweight)

Cesar Cuenca bt Diego Ponce (KO) (5th round)
(light-welterweight)

Erica Fariasbt Liliana Palmera (KO) (3rd round)
(Women’s WBC flyweight title)

Merlito Sabilio bt Luis De La Rosa (TKO) (8th round)
(interim WBO minimumweight title)

Edgar Sosa bt Ulises Solis (KO) (2nd round)
(WBC flyweight title eliminator)

Tomoki Kameda bt Nouldy Manakane (KO) (6th round)
(super-bantamweight)

Daiki Kameda bt Faustino Cupul (KO) (6th round)
(super-bantamweight)

Stephane Jamoye bt Ashley Sexton (TKO) (8th round)
(European bantamweight title)

Emiliano Marsili bt Luca Giacon (TKO) (2nd round)
(vacant European lightweight title)

Darren Barker bt Simone Rotolo (RET) (4th round)
(middleweight)

Lee Purdy bt Cosme Rivera (TKO) (9th round)
(welterweight)

George Groves bt Dario Balmaceda (KO) (3rd round)
(super-middleweight)

China Clarke bt Wadi Camacho (RET) (7th round)
(cruiserweight)

Danny Connor bt Chris Evangelou (PTS) (97-93)
(light-welterweight)

 

FRIDAY, 8TH MARCH 2013

Emannuel Taylor  bt Victor Cayo (TKO) (8th round)
(light-welterweight)

Magomed Abdusalamov bt Victor Bisbal (TKO) (5th round)
(heavyweight)

 

SATURDAY, 2ND MARCH 2013

Richard Abril bt Sharif Bogere (UD) (116-110 [2], 115-111)
(WBA lightweight title)

Gary Russell Jr. bt Vyacheslav Gusev (UD) (100-89 [3])
(featherweight)

Donnie Nietes (D) Moises Fuentes (MD) (114-114 [2], 115-113)
(WBO light-flyweight title)

Genesis Servania bt Angky Angkotta (TKO) (7th round)
(super-bantamweight) 

Chris Van Heerden bt Matthew Hatton (UD) (118-110, 117-112, 116-112)
(IBO welterweight title)

Kaizer Mabuza bt Isaac Hlatshwayo (UD) (79-73, 78-74 [2])
(welterweight)

Paulus Ambunda bt Pungluang Sor Singyu (UD) (116-112 [2], 115-113)
(WBO bantamweight title)

Paulus Moses bt Mzonke Fana (TKO) (4th round)
(lightweight) 

Carlos Cuadras bt Victor Zaleta (TKO) (7th round)
(super-flyweight)

Zulina Munoz – Tenkai Tsunami (-)
(WBC women’s super-flyweight title)

Omar Figueroa bt Henry Aurad (KO) (1st round)
(light-welterweight)

Jermall Charlo bt Gilbert Venegas (TKO) (3rd round)
(light-middleweight)

 

FRIDAY, 1ST MARCH 2013

Evgeny Gradovich bt Billy Dib (SD) (114-112 [2], 112-114)
(IBF super-featherweight title)

Willie Nelson bt Michael Medina (TKO) (1st round)
(light-middleweight)

Lucas Browne bt Masataka Takehara (KO) (1st round)
(heavyweight)