15
Nov
2018

Results: June 2018

WBN 09/07/2018

Boxing Results: June 2018: 

SATURDAY 30 JUNE

12 – WBO super middleweight title
Gilberto Ramirez UD
Roamer Angulo
(120-108, 119-109 [2])

10 – super lightweight
Alex Saucedo TKO7
Leonardo Zappavigna

10 – welterweight
Mike Alvarado RET9
Martin Martinez

8 – super featherweight
Robson Conceicao TKO3
Gavino Guaman

8 – heavyweight
Trey Lippe TKO3
Byron Polley

8 – featherweight
Michael Conlan PTS
Adeilson Dos Santos

12 – super featherweight
Jono Carroll TKO9
Declan Geraghty

10 – super lightweight
Jack Catterall UD
Tyrone McKenna

10 – super bantamweight
Tyrone McCullagh UD
Joe Ham

10 – light heavyweight
Joe Smith Jr KO1
Melvin Russell

8×2 – welterweight
Kali Reis UD
Paty Ramirez

4 – heavyweight
Cassius Chaney TKO1
Elder Hernandez

10 – super welterweight
Sam Eggington TKO4
Peter Kramer

FRIDAY 29 JUNE

12 – cruiserweight
Jai Opetaia KO2
Kurtis Pegoraro

10 – welterweight
Rashidi Ellis UD
Alberto Mosquera

SATURDAY 23 JUNE

12 – WBC super featherweight title
Miguel Berchelt TKO3
Jonathan Victor Barros

10 – middleweight
Martin Murray UD
Roberto Garcia

10 – super lightweight
Ohara Davies TKO2
Paul Kamanga

10 – light heavyweight
Anthony Yarde TKO7
Dariusz Sek

10 – vacant English heavyweight title
Daniel Dubois TKO5
Tom Little

12 – super featherweight
Miguel Roman KO2
Michel Marcano

12 – WBC super lightweight title eliminator
Josh Taylor UD
Viktor Postol

10 – bantamweight
Lee McGregor KO4
Goodluck Mrema

10 – heavyweight
Martin Bakole TKO1
DL Jones

10 – super lightweight
Vergil Ortiz KO3
Juan Carlos Salgado

8 – lightweight
Hector Tanajara UD
Roger Gutierrez

10 – middleweight
Steven Butler TKO7
Carson Jones

10 – heavyweight
Tony Yoka TKO10
David Allen

10 – super welterweight
Souleymane Cissokho UD
Carlos Molina

8 – welterweight
Ahmed El Mousaoui UD
Alexey Evchenko

12 – vacant IBO welterweight title
Thulani Mbenge TKO7
Diego Gabriel Chaves

10 – cruiserweight
Thabiso Mchunu TKO6
Ricards Bolotniks

12 – super welterweight
Walter Wright W
Mark DeLuca

8 – super lightweight
Sandor Martin KO4
Jorge Moreno

6 – heavyweight
Christian Thun KO1
Davit Gogishvili

FRIDAY 22 JUNE

10×2 – vacant Women’s WBA/IBF middleweight titles
Claressa Shields UD
Hanna Gabriels

10×2 – Women’s WBO/WBC middleweight titles
Christina Hammer UD
Tori Nelson

10 – light heavyweight
Umar Salamov TKO9
Brian Howard

10 – super lightweight
Bakhtiyar Eyubov TKO7
Nicholas Givhan

12 – Euro super bantamweight title
Abigail Medina TKO1
Anthony Settoul

8 – lightweight
Manuel Mendez UD
Gilberto Espinoza

8 – super bantamweight
Isaac Zarate UD
Ramiro Robles

THURSDAY 21 JUNE

10 – welterweight
Mikkel LesPierre TKO7
Gustavo Vittori

10 – lightweight
Roberto Ramirez TKO2
Dejan Zlaticanin

SUNDAY 17 JUNE

12 – WBA flyweight title
Artem Dalakian TKO8
Sirichai Thaiyen

SATURDAY 16 JUNE

12 – IBF welterweight title
Errol Spence Jr KO1
Carlos Ocampo

12 – WBA super bantamweight title
Daniel Roman UD
Moises Flores
(120-108, 118-110, 116-112)

10 – super lightweight
Javier Fortuna NC4
Adrian Granados
(Fortuna fell out of ring, could not continue)

10 – featherweight
Stephen Fulton TKO9
Jesus Ahumada

10 – welterweight
Yordenis Ugas TKO2
Jonathan Batista

12 – WBO light flyweight title
Angel Acosta TKO12
Carlos Buitrago

10 – super featherweight
Wilfredo Vazquez Jr KO3
Cristian Mijares

10 – cruiserweight
Andrzej Fonfara TKO6
Ismayl Sillah

12 – British lightweight title
Lewis Ritson TKO1
Paul Hyland Jnr

12 – Comm. welterweight title
Josh Kelly RET7
Kris George

12 – super bantamweight
Gavin McDonnell UD
Stuart Hall

12 – super flyweight
Charlie Edwards TKO3
Anthony Nelson

10 – cruiserweight
Arfan Iqbal D-SD
Simon Vallily

8 – lightweight
Ricky Burns RET4
Ivan Njegac

10 – heavyweight
Marco Huck TKO4
Yakup Saglam

8 – middleweight
Connor Coyle TKO6
Danny Pastrana

8 – heavyweight
Ivan Dychko TKO1
Michael Marrone

12 – lightweight
Jose Zepeda KO5
Carlos Diaz Ramirez

10 – super bantamweight
Jason Cunningham PTS
Paul Economides

10 – super lightweight
Yves Ulysse Jr UD
Ernesto Espana

10 – heavyweight
Simon Kean TKO3
Adam Braidwood

8 – middleweight
Dale Coyne KO5
Nicky Jenman

FRIDAY 15 JUNE 

10 – heavyweight
Joe Joyce KO1
Ivica Bacurin

10×2 – vacant Women’s Comm. lightweight title

Anisha Basheel TKO1
Sam Smith

6×2 – super middleweight
Savannah Marshall TKO2
Alejandra Ayala

4 – super middleweight
Kody Davies PTS
Eric Mokonzo

4 – light heavyweight
Michael Page KO2
Michal Ciach

 
THURSDAY 14 JUNE
 
10 – lightweight
Mercito Gesta MD
Robert Manzanarez

10 – Vacant NABF featherweight title
Manny Robles III KO9
Edgar Valerio

 
SUNDAY 10 JUNE
 

10 – heavyweight
Travis Kauffman MD
Scott Alexander

10 – heavyweight
Gerald Washington UD
John Nofire

10 – heavyweight
Michael Hunter KO5
Iago Kiladze

SATURDAY 9 JUNE

12 – WBA featherweight title
Leo Santa Cruz UD
Abner Mares
(117-111, 116-112, 115-113)

12 – WBC super welterweight title
Jermell Charlo MD
Austin Trout
(118-108, 115-111, 113-113 )

12 – WBO welterweight title
Terence Crawford TKO9
Jeff Horn

10 – welterweight
Jose Benavidez KO1
Frank Rojas

8 – featherweight
Shakur Stevenson TKO2
Aelio Mesquita

10 – heavyweight
Tyson Fury RET4
Sefer Seferi

12 – vacant WBO super lightweight title
Maurice Hooker SD
Terry Flanagan
(117-111, 115-113, 111-117)

12 – super welterweight
JJ Metcalf TKO12
Aitor Nieto

12 – middleweight
Mark Heffron TKO6
Andrew Robinson

10 – heavyweight
Nathan Gorman TKO3
Sean Turner

10×2 – Women’s WBC lightweight title
Delfine Persoon v
Natalia Aguirre

10 – bantamweight
Duke Micah UD
Thomas Snow

12 – middleweight
Jack Culcay TKO6
Adasat Rodriguez

10×2 – Women’s WBA light flyweight title
Sandra Robles UD
Brenda Ramos

10 – super lightweight
Aik Shakhnazaryan UD
DeMarcus Corley

FRIDAY 8 JUNE

10 – light heavyweight
Mike Lee UD
Jose Hernandez

10 – bantamweight
Diego De La Hoya RET7
Jose Salgado

WEDNESDAY 6 JUNE

8 – lightweight
Denis Shafikov UD
Hector Suarez

12 – Comm. cruiserweight title
Lawrence Okolie KO3
Luke Watkins

SATURDAY 2 JUNE

12 – IBO cruiserweight title
Kevin Lerena UD
Roman Golovashchenko
(115-112 [2], 116-111)

12 – interim WBA super bantamweight title
Emanuel Navarrete KO12
Jose Sanmartin 

10 – cruiserweight
Krzysztof Wlodarczyk UD
Olanrewaju Durodola

12 – vacant Euro super middleweight title
Robin Krasniqi UD
Stanislav Kashtanov

10 – featherweight
Toka Kahn Clary UD
Emmanuel Dominguez

6 – bantamweight
Prince Patel UD
Jaba Memishishi

FRIDAY 1 JUNE

10 – light heavyweight
Blake Caparello TKO1
Trent Broadhurst

10 – welterweight
Jaron Ennis TKO2
Mike Arnaoutis

Your SEO optimized title