Results: February 2018

Typography

Results - February 2018: 

WEDNESDAY 28 FEBRUARY

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

12 - WBA super bantamweight title
Daniel Roman UD
Ryo Matsumoto
(119-109 [2], 118-110)

FEBRUARY 25, 2018

Lewis Ritson TKO1
Joe Murray

Jordan Gill UD
Jason Cunningham

SATURDAY 24 FEBRUARY

Wisaksil Wangek UD
Juan Estrada
(117-111, 115-113, 114-114)
(WBC super-flyweight title)

Donnie Nietes KO7
Juan Reveco
(IBF flyweight title)

Artem Dalakian UD
Brian Viloria
(118-109 [3])
(vacant WBA flyweight title)

McWilliams Arroyo MD
Carlos Cuadras

Callum Smith UD
Nieky Holzken
(WBSS Semi-Final)

Filip Hrgovic UD
Sean Turner

Anthony Yarde RET7
Tony Averlant

Ronnie Clark MD
Zelfa Barrett

Daniel Dubois TKO3
DL Jones

Bilal Akkawy UD
Giovanni De Carolis

Thomas Lamanna D-SD
Gabriel Bracero

Andrew Moloney UD
Rene Dacquel

Jason Moloney TKO3
Immanuel Naidjala
(vacant Comm. Bantamweight title)

FRIDAY 23 FEBRUARY

8 - super welterweight
Edwin Soto TKO2
Ray Oliveira Jr

THURSDAY 22 FEBRUARY

Joseph Diaz KO3
Victor Terrazas

Vergil Ortiz KO3
Jesus Alvarez Rodriguez

Rey Perez UD
Christian Gonzalez

Manny Robles Jr TKO4
Isaias Gonzales

SATURDAY 17 FEBRUARY

12 - WBA/IBO super middleweight titles
George Groves UD
Chris Eubank Jr
(117-112, 116-112, 115-113

12 - British featherweight title
Ryan Walsh D-MD
Isaac Lowe

12 - British middleweight title
Tommy Langford UD
Jack Arnfield

10 - super middleweight
Zach Parker TKO2
Adasat Rodriguez

4 - light heavyweight
Sebastian Eubank PTS
Kamil Kulczyk

12 - WBC welterweight title eliminator
Danny Garcia TKO9
Brandon Rios

12 - WBC super middleweight title
David Benavidez UD
Ronald Gavril
(120-108 [2], 119-109)

12 - welterweight
Yordenis Ugas TKO7
Ray Robinson

10 - light heavyweight
Edwin Rodriguez UD
Lionell Thompson

12 - welterweight
Devon Alexander D-MD
Victor Ortiz

12 - super middleweight
Caleb Plant UD
Rogelio Medina

10x2 - Women's IBF featherweight title
Jennifer Han UD
Lizbeth Crespo

8 - super welterweight
Austin Trout UD
Juan De Angel

10x2 - Women's IBF super flyweight title
Debora Dionicius UD
Terumi Nuki

12 - super middleweight
Vincent Feigenbutz TKO6
Ryno Liebenberg

10x2 Women's WBC bantamweight title
Mariana Juarez UD
Gabriela Bouvier

FRIDAY 16 FEBRUARY

12 - vacant WBO lightweight title
Raymundo Beltran UD
Paulus Moses
(117-111 [2], 116-112)

10 - NABF welterweight title
Egidijus Kavaliauskas TKO6
David Avanesyan

8 - featherweight
Shakur Stevenson UD
Juan Tapia

8 - super featherweight
Robson Conceicao UD
Ignacio Holguin

8 - heavyweight
Bryant Jennings TKO3
Akhror Muralimov

8 - welterweight
Freddy Kiwitt UD
Jumanne Camero

8 - heavyweight
Joe Joyce KO1
Rudolf Jozic

6 - light heavyweight
Willy Hutchinson UD
Eric Mokonzo

8 - super bantamweight
Isaac Zarate UD
Christian Ayala

 TUESDAY 13 FEBRUARY

10 - welterweight
Kermit Cintron NC
Marquis Taylor
*Clash of heads

8 - welterweight
Mykal Fox UD
Ricardo Garcia

SATURDAY 10 FEBRUARY

12 - WBC super featherweight title
Miguel Berchelt TKO3
Maxwell Awuku

10 - middleweight
Jaime Munguia KO3
Jose Carlos Paz

10 - super lightweight
Pedro Campa UD
Ivan Alvarez

12 - IBO super featherweight title
Shavkatdzhon Rakhimov TKO8
Malcolm Klassen

10 - lightweight
Zaur Abdullaev KO7
Ardie Boyose

8 - lightweight
Henry Lundy UD
DeMarcus Corley

8 - super middleweight
Derrick Webster UD
Francisco Cordero

4 - heavyweight
Hasim Rahman Jr. MD
Ronny Hale

10x2 - flyweight
Diana Fernandez TKO8
Noemi Bosques

10 - super featherweight
Miguel Roman KO4
Aristides Perez

8 - flyweight
Nico Hernandez TKO5
Victor Torres

12 - middleweight
Karim Achour UD
Patrice Sou Toke

6 - super featherweight
Paul Holt PTS
Luke Jones

6 - super featherweight
Indi Sangha TKO2
Louis Fielding

THURSDAY 8 FEBRUARY

10 - cruiserweight
Roy Jones Jr UD
Scott Sigmon

 SUNDAY 4 FEBRUARY

12 - WBC flyweight title
Daigo Higa KO1
Moises Fuentes

SATURDAY 3 FEBRUARY

12 - IBF/WBA cruiserweight titles
Murat Gassiev KO12
Yunier Dorticos
(World Boxing Super Series 1/2 Final)

12 - lightweight
Roman Andreev TKO9
Craig Evans

12 - cruiserweight
Maksim Vlasov RET10
Olanrewaju Durodola

12 - super middleweight
Fedor Chudinov RET7
Timo Laine

12 - WBO super middleweight title
Gilberto Ramirez TKO6
Habib Ahmed

12 - IBF super flyweight title
Jerwin Ancajas TKO10
Israel Gonzalez

10 - super middleweight
Jesse Hart KO1
Thomas Awimbono

6 - super lightweight
Teofimo Lopez UD
Juan Sanchez

10 - cruiserweight
Lawrence Okolie UD
Isaac Chamberlain

10 - super welterweight
Ted Cheeseman UD
Carson Jones

12 - Comm. featherweight title
Reece Bellotti TKO6
Ben Jones

8 - bantamweight
Paul Butler TKO8
Jefferson Vargas

6 - light heavyweight
Joshua Buatsi TKO2
Jordan Joseph

6 - heavyweight
Nick Webb KO2
Ante Verunica

6 - middleweight
Felix Cash TKO5
James Hagenimana

6 - super flyweight
Charlie Edwards TKO1
Ricky Little

12 - heavyweight
Tom Schwarz TKO4
Samir Nebo

8 - super middleweight
Robin Krasniqi UD
Bartlomiej Grafka

10 - bantamweight
Omar Narvaez UD
Jesus Vargas

10 - cruiserweight
Kai Robin Havnaa TKO2
Daniel Vencl

8 - light heavyweight
Tim Robin Lihaug UD
Vasyl Kondor

8 - super featherweight
James Tennyson KO1
Arnoldo Solano

FRIDAY 2 FEBRUARY

10 - vacant USBA super middleweight title
Ronald Ellis D-SD
Junior Younan

12 - British bantamweight title
Josh Wale TKO9
Bobby Jenkinson

SATURDAY 27 JANUARY

12 - WBO/WBC cruiserweight titles
Aleksandr Usyk MD
Mairis Briedis
(115-113[2], 114-114)

10 - light heavyweight
Yoann Kongolo UD
Andrejs Pokumeiko

8 - heavyweight
Filip Hrgovic TKO4
Tom Little

8 - cruiserweight
Micki Nielsen SD
Ricards Bolotniks

8 - heavyweight
Otto Wallin TKO3
Srdan Govedarica

12 - WBA lightweight title
Jorge Linares UD
Mercito Gesta
(118-110[2], 117-111)

12 - vacant WBA welterweight title
Lucas Matthysse KO8
Tewa Kiram

8 - super lightweight
Marcelino Lopez KO5
Breidis Prescott

10 - lightweight
Sharif Bogere UD
Arturo Santos Reyes

10 - super lightweight
Zab Judah 44-9 UD
Noel Rincon 21-14-1

12 - Euro cruiserweight title
Yves Ngabu RET3
Geoffrey Battelo

SATURDAY 20 JANUARY

12 - IBF welterweight title
Errol Spence Jr RET7
Lamont Peterson

12 - IBF lightweight title
Robert Easter Jr SD
Javier Fortuna
(115-112, 114-113, 113-114)

10 - light heavyweight
Marcus Browne TKO1
Francy Ntetu

10 - heavyweight
Adam Kownacki TKO6
Iago Kiladze

10 - super lightweight
Anthony Peterson UD
Luis Florez

8 - welterweight
Ivan Golub TKO3
Fidel Munoz

4 - bantamweight
Dylan Price RET1
Nestor Ramos

12 - EU super lightweight title
Franck Petitjean UD
Andrea Scarpa

12 - super lightweight
Mohamed Mimoune UD
Emiliano Rodriguez

12 - super lightweight
Marvin Petit NC
Samir Kasmi

10x2 - Women's IBF super featherweight title
Maiva Hamadouche MD
Myriam Dellal

WEDNESDAY 17 JANUARY 

10 - middleweight
Anthony Mundine 48-8 KO2
Tommy Browne 35-7-2

10 - Australian cruiserweight title
Jai Opetaia 14-0 TKO3
Benjamin Kelleher 7-1-2

10 - lightweight
Kye MacKenzie 19-1 TKO4
Emiliano Martin Garcia 16-2

 FRIDAY 12 JANUARY

10x2 - IBF/WBC super middleweight titles
Claressa Shields 5-0 UD
Tori Nelson 17-1-3

10 - super bantamweight
Jesse Hernandez 11-1 SD
Ernesto Garza III 9-3

8 - super lightweight
Shohjahon Ergashev 11-0 TKO3
Sonny Fredrickson 18-1

SATURDAY 6 JANUARY

12 - interim WBO super bantamweight title
Isaac Dogboe 18-0 TKO5
Cesar Juarez 20-6

FRIDAY 5 JANUARY

10 - super middleweight
Lolenga Mock 42-14-1 UD
Dmitrii Chudinov 20-2-2

10 - light heavyweight
Jonas Madsen 12-0 SD
Andreas Lynggaard 5-1

10 - light heavyweight
Sven Fornling 12-1 RET3
Jeppe Morell 8-1