21
Sep
2020

Results: August 2015

WBN 05/09/2015

Results: August 2015

SATURDAY 29 AUGUST

12 Rounds – vacant WBA ‘super’ and WBC Diamond Featherweight titles
Leo Santa Cruz 31-0-1 MD
Abner Mares 29-2-1
(117-111 [2], 114-114)

12 Rounds – interim WBC Super Bantamweight title
Julio Ceja 30-1 TKO5
Hugo Ruiz 35-3

10 rounds – Lightweight
Alejandro Luna 19-0 KO4
Yakubu Amidu 21-8-2

8 Rounds – Super Middleweight
Alfredo Angulo 24-5 RET5
Hector Munoz 23-16-1

4 Rounds – Bantamweight
Isaiah Najera 1-1 MD
Antonio Santa Cruz 0-1
(39-37 [2], 38-38)

10×2 Rounds – Women’s IBF Super Bantamweight title
Yulihan Luna Avila 12-2-1 D
Maureen Shea 24-2-1
(97-93, 95-95, 92-98)

12 Rounds – Super Welterweight
Shane Mosley 48-9-1 KO6
Ricardo Mayorga 31-9-1

6 Rounds – Super Middleweight
Ronald Ellis 12-0 TKO2
Jas Phipps 5-6-2

10×2 Rounds – Women’s WBC Bantamweight title
Yazmin Rivas 34-8 UD
Kandy Sandoval 9-7
(97-93 [2], 96-94)

10 Rounds – Welterweight
Jorge Paez Jr 39-6-2 MD
Daniel Echeverria 18-1
(95-93, 95-94, 94-94)

10 Rounds – Super Flyweight
Rex Tso 18-0 TKO7
Brad Hore 5-2

12 Rounds – Middleweight
Kerry Hope 22-7-1 D
Petchsuriya Singwancha 14-10-1
(117-111, 114-114-113-115)

6 Rounds – Lightweight
Kane Cassells 6-0 UD
Randy Megrino 15-19-3
(60-54, 58-55, 58-54)

6 Rounds – Bantamweight
Rey Megrino 22-20-3 TKO2
Thaminkhao Sor Tharnthip 4-15-1

12 Rounds – Cruiserweight
Oleksandr Usyk 8-0 TKO3
Johnny Muller 19-5-2

6 Rounds – Heavyweight
Trey Lippe 8-0 KO1
Cory Phelps 16-9-1

FRIDAY 28 AUGUST

10 Rounds – Super Lightweight
Jonathan Maicelo 22-2 UD
Brandon Bennett 19-2
(99-91, 97-93 [2])

10 Rounds – Light Heavyweight
Phillip Jackson Benson 16-2 TKO3
Jinner Guerrero 8-6

10 Rounds – Lightweight
Jamel Herring 13-0 TKO3
Ariel Vasquez 12-9-2

10 Rounds – Lightweight
Robert Easter 15-0 TKO6
Osumanu Akaba 32-9-1

8 Rounds – Middleweight
Matthew Macklin 33-6 KO1
Chris Hermann 19-7-1

6 Rounds – Lightweight
Declan Geraghty 9-1 UD
Daniel Bazo 2-3
(60-54[2], 59-55)

4 Rounds – Heavyweight
Sean Turner 6-0 UD
Igoris Borucha 10-31-3
(40-36 [3])

4 Rounds – Super Welterweight
James Metcalf 11-0 TKO4
Aleksei Tsatiasvili 8-14

10 Rounds – Heavyweight
Christian Hammer 18-4 PTS
Sherman Williams 37-15-2

6 Rounds – Heavyweight
Adrian Granat 8-0 TKO3
Konstantin Airich 21-13-2

TUESDAY 25 AUGUST

10 Rounds – Featherweight
Cornelius Lock 23-7-2 – TKO3
Alexander Miskirtchian 25-4-1

6 Rounds – Lightweight
Dimash Niyazov 8-0-3 – UD
Ariel Duran 8-8-1
(59-54, 58-55 [2])

6 Rounds – Cruiserweight
Junior Anthony Wright 14-1-1 – UD
Harvey Jolly 14-23-1
(59-54 [3])

4 Rounds – Super Featherweight
John Joe Nevin 4-0 – RET3
Victor Raul Capaceta 4-8-3

SUNDAY 23 AUGUST

8 Rounds – Middleweight
Dmitry Chudinov 15-1-2 bt Geard Ajetovic 26-13-1

(PTS)

12 Rounds – Light Heavyweight
Dilmurod Satybaldiev 9-1 0 bt Dmitry Sukhotsky 22-4

(SD: 120-108, 116-112, 113-115)

12 Rounds – interim WBA Light Heavyweight title
Felix Valera 13-0 bt Stanislav Kashtanov 33-2

(SD: 116-112, 115-113, 111-117)

12 Rounds – Super Lightweight
Ramal Amanov 9-0 bt Ranses Payano 19-2

SATURDAY 22 AUGUST

8 Rounds – Heavyweight
Mairis Briedis 17-0 bt Manuel Charr 28-4

(KO5)

12 Rounds – Super Lightweight
Nery Saguilan 34-4-1 bt DeMarcus Corley 42-24-1

(UD: 115-113 [2], 115-114)

10×2 Rounds – Women’s IBF Bantamweight title
Carolina Rodriguez 15-0 bt Tenkai Tsunami 21-11

(UD: 100-91, 99-91, 98-92)

11 Rounds – Bantamweight
Emmanuel Rodriguez 13-0 bt Alex Rangel 16-4-2

(TKO7)

FRIDAY 21 AUGUST

10 Rounds – Super Flyweight
Edgar Jimenez 20-11-2 bt Ivan Morales 28-1

(MD: 97-93 [2], 95-95)

10 Rounds – Super Lightweight
Sharif Bogere 27-1 (NC2) Daniel Ruiz 33-8-2

THURSDAY 20 AUGUST

10 rounds – Flyweight
Akira Yaegashi 22-5 bt Said M Said 2-3

(KO3)

WEDNESDAY 19 AUGUST

12 Rounds – Cruiserweight
Danny Green 34-5 bt Roberto Bolonti 36-4

(UD: 100-90 [3])

SUNDAY 16 AUGUST

10 rounds – Cruiserweight
Roy Jones Jr 62-8 bt Eric Watkins 12-10-2

(KO6)

SATURDAY 15 AUGUST

12 rounds – WBC Super Flyweight title
Carlos Cuadras 33-0-1 bt Dixon Flores 11-3-2

(TKO5)

12 rounds – Light Heavyweight
Eleider Alvarez 18-0 bt Isidro Ranoni Prieto 24-1-3

(UD: 117-111 [3])

10 rounds – Light Heavyweight
Lucian Bute 32-2 bt Andrea Di Luisa 17-3

(TKO4)

8 rounds – Super Lightweight
Yves Ulysse Jr 9-0 bt Ryan Wagner 5-3

(TKO2)

10 rounds – Heavyweight
Vyacheslav Glazkov 21-0-1 bt Kertson Manswell 24-12

(KO4)

10 rounds – Light Heavyweight
Avni Yildirim 6-0 bt Glen Johnson 54-21-2

(UD: 99-91, 96-94)

10 rounds – Super Middleweight
Marcus Upshaw 18-14-4 bt Bugra Oener 8-1

(KO5)

10 rounds – Super Bantamweight
Neslan Machado 10-0 bt Christian Esquivel 27-8

(RET2)

8 rounds – Welterweight
Dusty Hernandez Harrison 27-0 bt Carlos Velasquez 23-21-1

(TKO5)

8 rounds – Middleweight
Zachariah Kelley 5-11 bt Alptug Oener 8-1

(TKO3)

10 rounds – Middleweight
Acelino Freitas 40-2 bt Mateo Damian Veron 21-17-2

(KO3)

10 rounds – Heavyweight
Chazz Witherspoon 34-3 bt Nick Guivas 11-3-2

(TKO3)

6 rounds – Super Lightweight
Keenan Smith 8-0 bt Lavelle Hadley 2-1

(KO2)

FRIDAY 14 AUGUST

12 rounds – Heavyweight
Antonio Tarver 31-6-1 (D) Steve Cunningham 28-7-1

(SD: 115-114, 113-115, 114-114)

12 rounds – WBO Cruiserweight title
Krzysztof Glowacki 25-0 bt Marco Huck 38-3-1 

(KO11)

10 rounds – Heavyweight
Artur Szpilka 20-1 bt Yasmany Consuegra 17-2

(RET2)

8 rounds – Super Bantamweight
Luis Rosa 21-0 bt Giovanni Caro 24-17-4

(TD: 60-55, 59-55, 58-56)

8 rounds – Super Welterweight
Jarrett Hurd 15-0 bt Jeff Lentz 5-0

(TKO7)

8 rounds – Middleweight
Maciej Sulecki 21-0 bt Jose Berrio 21-9

(TKO1)

8 rounds – Heavyweight
Travis Kauffman 29-1 v Richard Carmack 13-7

(TKO1)

8 rounds – Featherweight
Kamil Laszczyk 21-0 bt Oscauris Frias 16-0

(UD: 80-70 [3])

10 rounds – Lightweight
Will Tomlinson 24-2-1 bt Adones Aguelo 24-12-2

(SD: 95-95, 97-93, 97-94)

10 rounds – Heavyweight
Lucas Browne 23-0 v Julius Long 16-19

(KO9)

4 rounds – Cruiserweight
Jai Opetaia 2-0 bt Rob Manual 0-4

(TKO1)

SATURDAY 8 AUGUST

12 rounds – Super Welterweight
Dmitry Mikhaylenko 20-0 bt Johan Perez 20-3-1

(TKO8)

10 rounds – Super Bantamweight
Manuel Avila 18-0 bt Yoandris Salinas 21-2-2

(RET6)

10 rounds – Super Featherweight
Tevin Farmer 20-4-1 bt Daulis Prescott 30-3

(KO8)

10 rounds – Heavyweight
Charles Ellis 10-3-1 bt James Toney 76-10-3

(UD: 99-91, 98-92, 97-93)

FRIDAY 7 AUGUST

12 rounds – vacant WBO Bantamweight title
Pungluang Sor Singyu 51-3 bt Ryo Akaho 26-2-2

(KO2)

11 Rounds – Super Lightweight
Alberto Mosquera 22-2-2 bt Kelly Figueroa 8-3-3

(UD: 108-101, 108-102, 107-103)

8 rounds – Bantamweight
Liborio Solis 20-3-1 bt Jonathan Burgos 11-4-1

(KO2)

10 rounds – Middleweight
Sergiy Derevyanchenko 6-0 bt Elvin Ayala 28-7-1

(UD: 80-71 [2], 80-72)

8 rounds – Middleweight
Ievgen Khytrov 11-0 bt Nick Brinson 17-4-2

(TKO8)

8 rounds – Super Lightweight
Regis Prograis 15-0 bt Amos Cowart 11-1-1

(UD: 80-72 [2], 79-71)

8 rounds – Middleweight
Avtandil Khurtsidze 31-2-2 bt Melvin Betancourt 29-3

(TKO1)

8 rounds – Middleweight
Thomas Lamanna 17-1 bt Joshua Robertson 7-9

(UD: 80-72 [3])

THURSDAY 6 AUGUST

10 rounds – Featherweight
Abraham Lopez 19-0-1 bt Jorge Diaz 18-4-1

(RET9)

8 rounds – Super Bantamweight
Roy Tapia 11-0-2 bt Juan Luis Hernandez 18-6-1

(KO3)

SUNDAY 2 AUGUST

12 rounds – WBA ‘super’ and vacant IBO Bantamweight titles
Juan Carlos Payano 16-0 bt Rau’shee Warren 13-0

(SD: 113-111 [2], 109-115)

10 rounds – Super Welterweight
Jorge Cota 25-1 bt Yudel Jhonson 17-2

(UD: 96-91 [2], 95-92)

10 rounds – Super Welterweight
John Jackson 19-3 bt Dennis Laurente 49-6-5

(UD: 100-89 [3])

6 rounds – Welterweight
Miguel Cruz 10-0 bt Travis Hartman 13-23-1

(TKO2)

8 rounds – Welterweight
Fabian Maidana 8-0 bt Peter Oluoch 14-10-2

(UD: 80-71 [3])

SATURDAY 1 AUGUST

12 rounds – Welterweight
Danny Garcia 31-0 bt Paul Malignaggi 33-7

(TKO9)

12 rounds – WBA Middleweight title
Daniel Jacobs 30-1 bt Sergio Mora 28-4-2

(TKO2)

8 rounds – Heavyweight
Adam Kownacki 11-0 v Maurenzo Smith 12-10-3

(KO2)

8×2 rounds – Featherweight
Heather Hardy 14-0 bt Renata Domsodi 12-7

(TKO7)

8 rounds – Light Heavyweight
Travis Peterkin 15-0 (D) Lenin Castillo 12-0

(MD: 76-74, 75-75 [2])

8 rounds – Super Welterweight
Prichard Colon 15-0 bt Michael Finney 12-4-1

(TKO2)

8 rounds – Featherweight
Rafael Vazquez 16-1 bt Mario Macias 26-17

(TKO1)

10×2 rounds – Women’s WBA and WBC Featherweight titles
Edith Matthysse 14-7-1 bt Jelena Mrdjenovich 35-10-1

(UD: 98-92, 97-93, 96-94)

12 rounds – vacant IBO Super Bantamweight title
Paulus Ambunda 23-1 bt Leandro Esperante 12-5

(SD: 115-113, 114-113, 113-115)

12 rounds – interim WBA Featherweight title
Carlos Zambrano 26-0 bt Jose Sanmartin 17-2-1

(UD: 117-112 [2], 115-113)

12 rounds – Lightweight
Emiliano Marsili 32-0-1 bt Gamaliel Diaz 38-13-3

(UD: 117-110, 116-111, 115-111)

6 rounds – Cruiserweight
Mirko Larghetti 24-1 bt Marko Martinjak 5-15-2

(RET4)

10×2 rounds – Light Flyweight
Esmeralda Moreno 31-7-1 bt Jessica Nery Plata 15-1

(UD: 98-92 97-93 96-94)

12 rounds – Super Featherweight
Jhonny Gonzalez 58-9 bt Kazuki Hashimoto 11-5

(TKO2)

12 rounds – Lightweight
Luke Campbell 12-0 bt Tommy Coyle 21-3

(TKO10)

12 rounds – Super Welterweight
Brian Rose 27-3-1 bt Carson Jones 37-11-3

(UD: 119-111, 117-112, 116-112)

8 rounds – Heavyweight
Dillian Whyte 15-0 bt Irineu Beato Costa Junior 17-5

(KO1)

10 rounds – Lightweight
Ricky Burns 38-5-1 bt Prince Ofotsu 15-5

(TKO5)

6 rounds – Super Bantamweight
Gamal Yafai 7-0 bt Angel Lorente 6-9-1

(PTS: 60-53)

10 rounds – Super Featherweight
Martin Joseph Ward 12-0-2 bt Sergio Blanco 21-2-1

(UD: 98-93, 97-93 [2])

8 rounds – NABF Super Bantamweight title
Chris Avalos 26-3 bt Rey Perez 20-7

(UD: 80-72 [2], 79-73)

8 rounds – Super Featherweight
Casey Ramos 20-0 bt Daniel Evangelista Jr 17-6-1

(UD: 80-72 [2])

10 rounds – Welterweight
Jeff Horn 11-0-1 bt Viktor Plotnykov 32-3

(TD: 70-63 [2], 68-64)

12 rounds – Heavyweight
Joseph Parker 15-0 bt Bowie Tupou 25-4

(KO1)

4 rounds – Cruiserweight
Jai Opetaia 1-0 bt Isileli Fa 1-3

(UD: 40-36 [2], 39-37)

10 rounds – Featherweight
Luke Jackson 9-0 bt Nouldy Manakane 29-18-2

(TKO3)