22
Nov
2019

Results: August 2014

Phil Jay 05/09/2014

SUNDAY, 31ST AUGUST 2014

Marco Huck bt Mirko Larghetti (UD: 118-110, 116-112 [2])
(WBO cruiserweight title)

Enrico Koelling bt Guiseppe Brischetto (RET7)
(light-heavyweight)

Vincent Feigenbutz bt Slavisa Simeunovic (TKO1)
(super-middleweight)

Denis Boystov bt Timur Musafarov (UD: 98-91, 97-93, 95-94)
(heavyweight)

Besar Nimani bt Ferenc Albert (TKO5)
(light-middleweight)

Murat Gassiev bt Leon Harth (TKO4)
(cruiserweight)

Otto Wallin bt Maksym Pedyura (TKO4)
(heavyweight)

David Sanchez bt Anuar Salas (KO5)
(interim WBA super-flyweight title)

Rogelio Medina bt J’Leon Love (KO3)
(super-middleweight)

Badou Jack bt Jason Escalera (UD: 100-90 [2], 99-91)
(super-middleweight)

Ronald Gavril bt Thomas Falowo (TKO7)
(super-middleweight)

Ashley Theophane bt Daniel Calzada (UD: 80-72 [2], 79-73)
(welterweight)

Lanell Bellows v Codale Ford (UD: 60-54 [3])
(super-middleweight)

Luis Arias bt Angel Martinez (UD: 80-72, 78-74 [2])
(super-middleweight)

Andrew Tabiti bt Eric Cason (TKO1)
(cruiserweight)

Yonfrez Parejo bt Luis Hinojosa (TKO11)
(interim WBA bantamweight title)

 

FRIDAY, 29TH AUGUST 2014

Victoria Bustos bt Natalia Aguirre (UD: 99-90, 98-92, 96-93)
(Women’s IBF lightweight title)

 

TUESDAY, 26TH AUGUST 2014

Randy Petalcorin bt Walter Tello (TKO7)
(interim WBA light-flyweight title)

 

SATURDAY, 23RD AUGUST 2014

Don George bt Dyah Davis (UD: 116-112, 115-113 [2])
(vacant IBO super-middleweight title)

Jaime Herrera bt Mike Jones (RET7)
(welterweight)

Thomas LaManna bt Jamaal Davis (UD: 79-73, 78-73, 78-74)
(middleweight)

Marcela Acuna bt Edith Matthysse (UD: 98-92, 97-93, 96-94)
(Women’s WBO super-bantamweight title)

Shannon Briggs bt David Long (TKO1)
(heavyweight)

Luis Concepcion bt Duvan Hernandez (TKO7)
(super-flyweight)

Antonio DeMarco bt Lanardo Tyner (UD: 98-92 [3])
(light-welterweight)

 

FRIDAY, 22ND AUGUST 2014

Austin Trout bt Daniel Dawson (UD: 97-90 [3])
(light-middleweight)

Manuel Avila bt Sergio Frias (KO8)
(super-bantamweight)

Gerald Washington bt Nagy Aguilera (UD: 78-74 [2], 77-75)
(heavyweight)

Steve Martin bt Graham Earl (TKO10)
(welterweight)

 

SATURDAY, 16TH AUGUST 2014

Kell Brook bt Shawn Porter (MD: 117-111, 116-112, 114-114)
(IBF welterweight title)

Anthony Dirrell bt Sakio Bika (UD:117-110, 116-112, 114-113)
(WBC super-middleweight title)

Omar Figueroa bt Daniel Estrada (TKO9)
(WBC lightweight title)

Deontay Wilder bt Jason Gavern (RET4)
(heavyweight)

Lydell Rhodes bt John Nater (RET4)
(welterweight)

Jorge Linares bt Ira Terry (KO2)
(lightweight)

Dominic Breazeale bt Billy Zumbrun (KO2)
(heavyweight)

Callum Smith bt Abraham Hernandez (KO1)
(super-middleweight)

Luke Campbell bt Steve Trumble (KO2)
(lightweight)

Fabian Maidana bt Philip Soriano (KO1)
(welterweight)

Jason Quigley bt Fernando Najera (RET3)
(middleweight)

Yoan Pablo Hernandez bt Firat Arslan (SD: 116-113, 115-113, 113-115)
(IBF cruiserweight title)

Jack Culcay bt Isaac Real (UD: 117-110, 115-112, 115-113)
(light-middleweight)

Tyron Zeuge bt Baker Bakarat (TKO9)
(super-middleweight)

Noel Gevor bt Ismail Abdoul (UD)
(cruiserweight)

Dennis Ceylan (D) Cristian Montilla (SD)
(featherweight)

Abel Gevor bt Attila Palko (UD)
(light-heavyweight)

Felix Verdejo bt Oscar Bravo (UD: 80-72 [3])
(lightweight)

Jose Lopez bt Robert Castaneda (MD: 74-72 [2], 73-73)
(super-bantamweight)

Rashidi Ellis bt Joananthony Vazquez (TKO2)
(welterweight)

Hector Camacho Jr bt Miguel Munguia (KO2)
(super-middleweight)

Marcelo Coceres bt Sergio Sanders (RET8)
(light-middleweight)

 

FRIDAY, 15TH AUGUST 2014

Denis Shafikov bt Rustam Nugaev (TKO9)
(lightweight)

Jose Pedraza bt Juan Carlos Martinez (RET6)
(super-featherweight)

Amanda Serrano bt Maria Maderna (KO6)
(Women’s WBO lighweight title)

 

SATURDAY, 9TH AUGUST 2014

Danny Jacobs bt Jarrod Fletcher (TKO5)
(vacant WBA middleweight title)

Lamont Peterson bt Edgar Santana (TKO10)
(IBF light-welterweight title)

Danny Garcia bt Rod Salka (KO2)
(light-welterweight – 142lbs)

Sadam Ali bt Jeremy Bryan (SD: 96-93 [2], 93-96)
(welterweight)

Anthony Peterson bt Edgar Riovalle (KO1)
(lightweight)

Marcus Browne bt Paul Vasquez (TKO1)
(light-heavyweight)

Prichard Colon bt Lenwood Dozier (UD: 60-54 [3])
(light-middleweight)

D’Mitrius Ballard bt Barry Trotter (TKO1)
(super-middleweight)

Zachary Ochoa bt Luis Cervantes (MD: 60-54 [2], 55-55)
(light-welterweight)

Thabo Sonjica bt Roli Gasca (UD: 117-109, 116-112 [2])
(super-bantamweight)
*Sonjica lost his IBO title on the scales, belt vacant

Ryno Liebenberg bt Denis Grachev (UD: 120-108, 117-111, 116-112)
(light-heavyweight)

Kevin Lerena bt Marcus Ahumada (UD: 79-73, 78-74, 77-75)
(cruiserweight)

Dmitry Chudinov bt Mehdi Bouadla (TKO3)
(interim WBA middleweight title)

Arif Magomedov bt Patrick Mendy (UD: 120-105, 119-106, 118-107)
(middleweight)

Pavel Doroshilov bt Danny Williams (UD)
(heavyweight)

Nehomar Cermeno bt Oscar Escandon (SD: 117-111, 115-113, 113-116)
(interim WBA super-bantamweight title)

Carolina Rodriguez bt Dayano Cordero (SD: 98-92, 96-95, 95-98)
(Women’s IBF bantamweight title)

Vyacheslav Glazkov bt Derric Rossy (MD: 98-92, 96-94, 95-95)
(heavyweight)

Vasily Lepikhin bt Robert Berridge (TKO5)
(light-heavyweight)

Francisco Rodriguez Jr bt Katsunari Takayama (UD: 119-108, 116-111, 115-112)
(WBO and IBF minimumweight titles)

Tomas Rojas bt Irving Berry (UD: 100-90 [2], 98-92)
(featherweight)

Andres Gutierrez bt Mario Macias (UD: 118-109, 117-110, 116-110)
(super-bantamweight)

Harry Simon – Geard Ajetovic (-)
(light-heavyweight)

Joseph Parker bt Keith Thompson (TKO3)
(heavyweight)

 

FRIDAY, 8TH AUGUST 2014

Samuel Vasquez bt James Stevenson (TKO9)
(vacant USBA welterweight title)

Ievgen Khytrov bt Willie Fortune (TKO1)
(middleweight)

Willie Nelson bt Luis Grajeda (UD: 98-92 [3])
(light-middleweight)

Liborio Solis bt Jose Vargas (TKO2)
(bantamweight)

 

THURSDAY, 7TH AUGUST 2014

Abner Cotto bt Jerry Belmontes (SD: 96-93, 95-94, 94-95)
(super-featherweight)

KeAndre Gibson bt Jose Hernandez (SD: 79-73, 78-74, 75-77)
(light-welterweight)

 

SATURDAY, 2ND AUGUST 2014

Jessie Vargas bt Anton Novikov (UD: 118-111 [2], 117-111)
(WBA welterweight title)

Brandon Rios bt Diego Chaves (DQ9)
(welterweight)

Jose Carlos Ramirez bt Alfred Romero (UD: 80-72 [2], 80-71)
(light-welterweight)

Jessie Magdaleno bt Carlos Rodriguez (TKO7)
(super-bantamweight)

Shane Mosley Jr v Jerome Jones (TKO1)
(middleweight)

Sergey Kovalev bt Blake Caparello (TKO2)
(WBO light-heavyweight title)

Isaac Chilemba bt Cory Cummings (TKO7)
(light-heavyweight)

Dmitry Mikhaylenko bt Sechew Powell (UD: 80-72, 79-73, 78-74)
(light-middleweight)

Joey Dawejko bt David Williams (TKO1)
(heavyweight)

Sergio Thompson bt Adones Aguelo (UD: 97-92, 96-93 [2])
(super-featherweight)

Naoko Shibata bt Ana Arrazola (TKO9)
(Women’s IBF light-flyweight title)

Mark Prince bt Jiri Svacina (UD: 100-90 [2], 100-93)
(cruiseweight)

George Hillyard bt Tommy Tolan (PTS: 59-55)
(middleweight)

Manny Muhammad bt Ernestas Dapkus (PTS: 39-37)
(super-middleweight)

Chris Goodwin bt Mikheil Avakyani (SD)
(lightweight)

Paul Economides bt David Kanalas (TKO2)
(super-bantamweight)

 

FRIDAY, 1ST AUGUST 2014

Leonard Bundu bt Frankie Gavin (SD: 114-113 [2], 112-115)
(European welterweight title)

Lucas Browne bt Andriy Rudenko (UD: 117-112, 116-112, 115-113)
(heavyweight)

Gabriel Campillo bt Thomas Williams Jr (RET5)
(light-heavyweight)

Andre Dirrell bt Vladine Biosse (TKO5)
(light-heavyweight)

Your SEO optimized title