26
Jan
2020

Results: April 2014

Phil Jay 05/05/2014

MONDAY, 28TH APRIL 2014

Michael Perez bt Jorge Romero (UD) (98-92 [3])
(light-welterweight)

Jayson Velez bt Miguel Soto (TKO) (2nd round)
(featherweight)

McJoe Arroyo bt David Quijano (UD) (80-72, 79-73 [2])
(bantamweight)

Prichard Colon bt Javier Garcia (TKO) (3rd round)
(light-middleweight)

John Karl Sosa bt Victor Perez (UD) (59-55 [2], 58-56)
(light-welterweight)

Gary Cornish bt Hrvoje Kisicek (KO) (2nd round)
(heavyweight)

 

SATURDAY, 26TH APRIL 2014

Wladimir Klitschko bt Alex Leapai (TKO) (5th round)
(WBOWBAIBF and IBO heavyweight titles)

Joseph Parker bt Marcelo Luiz Nascimento (TKO) (7th round)
(heavyweight)

Oleksandr Usyk bt Ben Nsafoah (TKO) (3rd round)
(cruiserweight)

Juan Estrada bt Richie Mepranum (RET) (9th round)
(WBA ‘super’ and WBO flyweight titles)

Hernan Marquez bt John Apolinario (UD) (100-90, 98-92, 97-93)
(super-flyweight)

Carlos Ramirez bt Braulio Rodriguez (UD)
(super-featherweight)

Omar Figueroa bt Jerry Belmontes (SD) (118-110, 116-112, 113-115)
(WBC lightweight title)

Keith Thurman bt Juan Diaz (RET) (3rd round)
(interim WBA welterweight title)

Lucas Matthysse bt John Molina (KO) (11th round)
(light-welterweight)

Joseph Diaz bt Luis Maldonado (UD) (60-54 [3])
(super-bantamweight)

Yesica Bopp bt Daniela Bermudez (UD) (98-92, 97-93 [2])
(vacant Women’s WBO flyweight title)

Lucas Browne bt Eric Bahoeli (KO) (5th round)
(Commonwealth heavyweight title)

Zhanat Zhakiyanov bt Karim Guerfi (KO) (5th round)
(European bantamweight title)

Adam Etches bt Felipe De la Paz Teniente (TKO) (6th round)
(middleweight)

Scott Jenkins bt David Campillo (TKO) (5th round)
(lightweight)

Adam Little bt David McCauley (PTS) (60-54)
(welterweight)

Valery Yanchy bt Andrea Sarritzu (UD)
(vacant European flyweight title)

 

Jose Zepeda bt Robert Frankel (UD) (80-71 [3])
(lightweight)

Trevor McCumby bt Rafael Valenzuela (KO) (1st round)
(light-heavyweight)

Shane Mosley Jr.bt Mark Cordova (KO) (1st round)
(middleweight)

 

FRIDAY, 25TH APRIL 2014

Andrey Klimov bt Francisco Contreras (UD) (120-109 [2]. 119-110)
(lightweight)

Arif Magomedov bt Alex Theran (RET) (3rd round)
(middleweight)

Andrey Meryasev bt Carlos Baldomir (UD)
(middleweight)

 

THURSDAY, 24TH APRIL 2014

Josesito Lopez bt Aron Martinez (TKO) (5th round)
(light-welterweight)

Thomas Williams Jr. bt Enrique Ornelas (KO) (3rd round)
(light-heavyweight)

 

WEDNESDAY, 23RD APRIL 2014

Shinsuke Yamanaka bt Stephane Jamoye (TKO) (9th round)
(WBC bantamweight title)

Kiko Martinez bt Hozumi Hasegawa (TKO) (7th round)
(IBF super-bantamweight title)

Takahiro Ao bt Marco Lopez (UD) (99-91, 98-94, 96-95)
(lightweight)

Martin Murray bt Ishmael Tetteh (RET) (7th round)
(middleweight)

Paul Kamanga bt Adam De Moor (TKO) (7th round)
(light-welterweight)

 

SUNDAY, 20TH APRIL 2014

Delfine Persoon bt Erica Farias (UD) (96-92 [2], 96-93)
(Women’s WBC lightweight title)

 

SATURDAY, 19TH APRIL 2014

Bernard Hopkins bt Beibut Shumenov (SD) (116-111 [2], 113-114)
(IBF and WBA light-heavyweight titles)

Shawn Porter bt Paulie Malignaggi (TKO) (4th round)
(IBF welterweight title)

Peter Quillin bt Lukas Konecny (UD) (120-108, 119-109 [2])
(WBO middleweight title)

Sadam Ali bt Michael Clark (KO) (1st round)
(welterweight)

Marcus Browne bt Otis Griffin (UD) (80-71 [3])
(light-heavyweight)

Dominic Wade bt Marcus Upshaw (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Zachary Ochoa bt Hector Marengo (TKO) (5th round)
(light-welterweight)

Scott Quigg bt Tshifhiwa Munyai (TKO) (2nd round)
(WBA super-bantamweight title)

Anthony Crolla bt John Murray (TKO) (10th round)
(lightweight)

Josh Warrington bt Rendall Munroe (TKO) (7th round)
(featherweight)

Tyrone Nurse bt Tyler Goodjohn (UD) (100-90, 98-91, 98-92
(light-welterweight)

Hosea Burton bt Valentin Freulon (PTS) (80-73)
(light-heavyweight)

Stephen Foster bt Santiago Bustos (PTS) (60-55)
(lightweight)

Callum Smith bt Francois Bastient (RET) (3rd round)
(super-middleweight)

Gamalier Rodriguez bt Orlando Cruz (UD) (97-92 [2], 96-93)
(featherweight)

Matt Korobov bt Emil Gonzalez (RET) (6th round)
(middleweight)

Felix Verdejo bt Ivan Zavala (TKO) (1st round)
(lightweight)

Shannon Briggs bt Francisco Mireles (KO) (1st round)
(heavyweight)

 

FRIDAY, 18TH APRIL 2014

Willie Monroe Jr bt Vitaliy Kopylenko (UD) (79-73 [2], 78-74)
(Boxcino middleweight semi-final)

Brandon Adams bt Raymond Gatica (SD) (78-74 [2], 75-77)
(Boxcino middleweight semi-final)

Rod Salka bt Alexei Collado (UD) (96-93 [2], 96-94)
(super-featherweight)

Felix Diaz bt Emmanuel Lartey (SD) (77-75 [2], 75-77)
(welterweight)

Errol Spence Jr bt Raymond Charles (TKO) (1st round)
(welterweight)

Sergio Perales bt Raul Martinez (TKO) (10th round)
(super-bantamweight)

 

WEDNESDAY, 16TH APRIL 2014

Yunier Dorticos bt Eric Fields (KO) (4th round)
(cruiserweight)

Charles Martin bt Alexander Flores (KO) (4th round)
(heavyweight)

Hassan N’Dam N’Jikam bt Fulgencio Zuniga (UD) (100-90 [3])
(middleweight)

Chris Van Heerden bt Ray Narh (SD) (96-94 [2], 93-97)
(welterweight)

 

SATURDAY, 12TH APRIL 2014

Manny Pacquiao bt Timothy Bradley (UD) (118-110, 116-112)
(WBO welterweight title)

Jesse Vargas bt Khabib Allakhverdiev (UD) (117-111, 115-113 [2])
(WBA and IBO light-welterweight titles

Ray Beltran bt Arash Usmanee (UD) (118-110, 117-111 [2])
(lightweight)

Bryan Vasquez bt Jose Felix Jr (UD) (117-110, 114-113 [2])
(interim WBA super-featherweight title)

Seanie Monaghan bt Joe McCreedy (TKO) (5th round)
(light-heavyweight)

Oscar Valdez bt Adrian Perez (KO) (4th round)
(featherweight)

Zaurbek Baysangurov bt Guido Pitto (TKO) (12th round)
(vacant IBO light-middleweight title)

Manuel Charr bt Kevin Johnson (UD) (98-92 [2], 97-93)
(heavyweight)

Roberto Ortiz bt Ramiro Alcaraz (TKO) (5th round)
(light-welterweight)

Sergey Khomitsky bt Frank Buglioni (TKO) (6th round)
(super-middleweight)

Bradley Skeete bt Tobia Loriga (TKO) (7th round)
(welterweight)

Ovill McKenzie bt Tony Conquest (KO) (5th round)
(Commonwealth cruiserweight title)

Lewis Pettitt bt Emerson Carvalho (TKO) (5th round)
(super-bantamweight)

Eddie Chambers bt Moses Matovu (KO) (1st round)
(heavyweight)

William Warburton bt Georgie Kean (PTS) (39-38)
(welterweight)

Chris Eubank Jr bt Sandor Micsko (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Erik Skoglund bt Danilo D’Agata (TKO) (9th round)
(light-heavyweight)

Anthony Yigit bt Kasper Bruun (TD) (58-56 [2], 58-55)
(light-welterweight)

Mateusz Masternak bt Stjepan Vugdelija (UD) (80-7080-72 [2]
(cruiserweight)

David Price bt Ondrej Pala (KO) (3rd round)
(heavyweight)

Andy Lee bt Frank Horta (MD) (77-76 [2], 76-76)
(middleweight)

Kakhaber Avetisian bt Andreas Evensen (SD) (78-74, 77-75, 74-78)
(super-featherweight)

Dennis Ceylan bt Ivan Morote (UD) (80-72 [2], 77-75)
(featherweight)

 

FRIDAY, 11TH APRIL 2014

Gilberto Ramirez Sanchez bt Giovanni Lorenzo (TKO) (5th round)
(middleweight)

Jesse Hart bt Samuel Clarkson (UD) (80-70 [3])
(super-middleweight)

Mercito Gesta bt Edgar Riovalle (TKO) (8th round)
(lightweight)

Gabriela Bouvier bt Carolina Alvarez (UD)
(Women’s IBF flyweight title)

Igor Mikhalkin bt Mohamed Belkacem (TD) (8th round)
(vacant European light-heavyweight title)

Chonlatarn Piriyapinyo bt Nouldy Manakane (KO) (6th round)
(featherweight)

Shannon Briggs bt Maurenzo Smith (KO) (1st round)
(heavyweight) 
 

 

WEDNESDAY, 9TH APRIL 2014

Joshua Clottey bt Anthony Mundine (UD) (117-108, 116-108, 115-109)
(light-middleweight)

David Aloua bt Brad Pitt (TKO) (4th round)
(cruiserweight)

Cameron Hammond bt Pramool Boonpok (UD)
(light-middleweight)

Sirimongkol Singwancha bt Barak Sithyodthong (KO) (2nd round)
(welterweight)

 

SUNDAY, 6TH APRIL 2014

Akira Yaegashi bt Odilon Zaleta (KO) (9th round)
(WBC flyweight title)

Naoya Inoue bt Adrian Hernandez (TKO) (7th round)
(WBC light-flyweight title)

Roman Gonzalez bt Juan Purisima (TKO) (3rd round)
(flyweight)

 

SATURDAY, 5TH APRIL 2014

Juergen Braehmer bt Enzo Maccarinelli (RET) (5th round)
(WBA light-heavyweight title)

Jack Culcay bt Salim Larbi (UD) (117-111 [3])
(light-middleweight)

Tyron Zeuge bt Gheorghe Sabau (TKO) (9th round)
(super-middleweight)

Kubrat Pulev bt Ivica Perkovic (RET) (3rd round)
(heavyweight)

Marco Antonio Rubio bt Domenico Spada (KO) (10th round)
(interim WBC middleweight title)

Giovani Segura bt Felipe Salguero (TKO) (10th round)
(flyweight)

Juan Alberto Rosas bt Alejandro Gonzalez Jr (TD) (80-72, 78-74, 77-75)
(super-bantamweight)
*fight stopped in the ninth following clash of heads

Rafael Vazquez bt Manuel Herrera (-)
(super-bantamweight)

Frank Galarza bt Franklin Gonzalez (KO) (2nd round)
(light-middleweight)

Bruno Escalante bt Victor Ruiz (UD) (98-92, 97-93, 96-94)
(super-flyweight)

John Ryder bt Jez Wilson (TKO) (9th round)
(British middleweight title eliminator)

Ricky Boylan bt Krzysztof Szot (PTS) (60-54)
(light-welterweight)

Wadi Camacho bt Tony Visic (TKO)
(cruiserweight)

Prizefighter – Welterweights 4

Dean Byrne (QF)
Sam Eggington (SF)
Jason Cook (QF)
Mark Douglas (SF)
Johnny Coyle (WINNER)
Johnny Garton (QF)
Erick Ochieng (SF) Pulled out injured, replaced by Paddy Gallagher
Paddy Gallagher (QF) (RUNNER-UP)

 

FRIDAY, 4TH APRIL 2014

Carl Frampton bt Hugo Cazares (KO) (2nd round)
(WBC super-bantamweight title final eliminator)

Stephen Ormond bt Karim El Ouazghari (TKO) (5th round)
(lightweight)

Randy Caballero bt Kohei Oba (TKO) (8th round)
(IBF bantamweight title eliminator)

Luis Carlos Abregu bt Jean Carlos Prada (TKO) (8th round)
(welterweight)

Steve Cunningham bt Amir Mansour (UD) (97-90, 95-92 [2])
(heavyweight)

Curtis Stevens bt Tureano Johnson (TKO) (10th round)
(middleweight)

Antoine Douglas bt Luca Messi (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Wanzell Ellison – Iain Weaver (-)
(super-featherweight)

Leon Spinks III – Wilbeth Lopez (-)
(lightweight)

 

THURSDAY, 3RD APRIL 2014

Luis Ortiz bt Monte Barrett (KO) (4th round)
(heavyweight)

Gerald Washington bt Skiipp Scott (KO) (2nd round)
(heavyweight)

Dominic Breazeale bt Nagy Aguilera (UD) (80-72, 79-73 [2])
(heavyweight)

Diego De La Hoya bt Jaxel Marrero (UD) (60-53 [3])
(super-bantamweight)