22
Sep
2020

Results: November 2013

Phil Jay 02/12/2013

SATURDAY, 30TH NOVEMBER 2013

Adonis Stevenson bt Tony Bellew (TKO) (6th round)
(WBC light-heavyweight title)

Sergey Kovalev bt Ismayl Sillakh (KO) (2nd round)
(WBO light-heavyweight title)

Ionut (JoJo) Dan Ion bt Kevin Bizier (SD) (116-111, 114-113, 110-117)
(welterweight)

David Lemieux bt Jose Torres (TKO) (7th round)
(middleweight)

Mikael Zewski bt Ryan Davis (TKO) (3rd round)
(welterweight)

Donnie Nietes bt Sammy Gutierrez (KO) (3rd round)
(WBO light-flyweight title)

Merlito Sabillo (D) Carlos Buitrago (SD) (115-113, 113-115, 114-114)
(WBO minimumweight title)

Milan Melindo bt Jose Rodriguez (UD) (119-109, 118-109, 118-110)
(flyweight)

AJ Banal bt Lucien Gonzalez (UD) (100-90, 98-92 [2])
(featherweight)

Xiong Zhao Zhong bt Lookrak Kiatmungmee (KO) (5th round)
(WBC minimumweight title)

Johan Perez bt Paul Spadafora (MD) (117-111, 115-113, 114-114)
(interim WBA light-welterweight title)

Dereck Chisora bt Ondrej Pala (TKO) (3rd round)
(European heavyweight title)

Frank Buglioni bt Stepan Horvath (KO) (8th round)
(super-middleweight)

Bradley Skeete bt Colin Lynes (UD) (97-93, 96-93, 96-94)
(welterweight)

Ashley Mayall bt Chris Evangelou (PTS) (59-56)
(light-welterweight)

Andreas Evangelou bt Mitch Mitchell (PTS) (59-56)
(light-heavyweight)

Javier Prieto bt Vicente Mosquera (UD) (116-111, 115-112[2])

(lightweight)

Celestino Caballero bt Jimmy Aburto (TKO) (2nd round)
(featherweight)

Dmitry Kudryashov bt Zack Mwekassa (TKO) (1st round)
(cruiserweight)

Jeff Lacy bt Martin Verdin (TKO) (3rd round)
(super-middleweight)

Nikki Adler bt Zane Brige (UD) (98-92, 97-93[2])
(vacant Women’s WBC super-middleweight title)

Zulina Munoz bt Marisa Portillo (DQ) (8th round)
(Women’s WBC super-flyweight title)

Janeth Perez bt Galina Ivanova (SD) (98-92[2], 93-98)
(vacant Women’s IBF bantamweight title)

 

WEDNESDAY, 27TH NOVEMBER 2013

Anthony Mundine bt Shane Mosley (RET) (6th round)
(light-middleweight)

 

TUESDAY, 26TH NOVEMBER 2013

Antonio Tarver bt Mike Sheppard (TKO) (4th round)
(heavyweight)

Luis Ortiz bt Alex Gonzales (KO) (1st round)
(heavyweight)

Randy Caballero b Jessy Cruz (TKO) (7th round)
(bantamweight)

Thomas Williams Jr bt Yusaf Mack (UD) (99-91, 98-92, 97-92)
(light-heavyweight)

Dominic Breazeale bt Keith Barr (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

 

SATURDAY, 23RD NOVEMBER 2013

Manny Pacquiao bt Brandon Rios (UD) (120-108, 119-109, 118-110)
(welterweight)

Evgeny Gradovich bt Billy Dib (TKO) (9th round)
(IBF featherweight title)

Andy Ruiz Jr. bt Tor Hamer (RET) (3rd round)
(heavyweight)

Ik Yang bt Hero Tito (MD) (57-57, 60-54, 59-55)
(lightweight)

Zou Shiming bt Juan Tozcano (UD) (60-54 [3])
(flyweight)

Felix Verdejo bt Duanaaymukdahan Petchsamuthr (UD) (60-53 [3])
(super-featherweight)

Yoan Pablo Hernandez bt Alexander Alekseev (KO) (10th round)
(IBF cruiserweight title)

Dmitry Sukhotsky bt Eduard Gutknecht (RET) (4th round)
(IBF light-heavyweight title eliminator)

Alex Leapai bt Denis Boytsov (UD) (98-90, 96-92, 96-92)
(heavyweight)

Carl Froch bt George Groves (TKO) (9th round)
(WBA ‘super‘ and IBF super-middleweight titles)

Scott Quigg bt Diego Silva (KO) (2nd round)
(WBA super-bantamweight ttitle)

Rocky Fielding bt Luke Blackledge  (KO) (1st round)
(Commonwealth super-middleweight title)

Anthony Crolla bt Stephen Foster Jnr (RET) (6th round)
(lightweight)

Stephen Smith bt Sergio Manuel Medina (KO) (8th round)
(super-featherweight)

Andy Lee bt Ferenc Hafner (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Jamie McDonnell bt Bernard Inom (TKO) (7th round)
(bantamweight)

Scott Cardle bt Krzysztof Szot (PTS) (60-54)
(lightweight)

Luke Campbell bt Chuck Jones (PTS) (40-36)
(lightweight)

Randall Bailey bt Humberto Toledo (DQ) (8th round)
(welterweight)

Damian Jonak bt Kris Carslaw (UD) (100-90, 99-91, 98-93)
(light-middleweight)

Pawel Kolodziej bt Prince Ikeji (TKO) (7th round)
(cruiserweight)

Adrian Estrella bt Jose Maxian (KO) (3rd round)
(super-featherweight)

Claudia Lopez bt Betiana Vinas (SD) (97-94, 96-94, 94-96)
(Women’s IBF super-featherweight title)

 

FRIDAY, 22ND NOVEMBER 2013

Moises Fuentes bt Omar Salado (TKO) (7th round)
(light-flyweight)

Peter Manfredo Jr. bt Richard Gingras (TKO) (8th round)
(super-middleweight)

Edgar Santana bt Michael Clark (KO) (1st round)
(light-welterweight)

John Murray bt Michael Escobar (TKO) (4th round)
(light-welterweight)

Mark Heffron bt Achilles Szabo (KO) (1st round)
(middleweight)

Robbie Davies Jnr bt Kevin McCauley (PTS) (60-55)
(welterweight)

Dusty Hernandez-Harrison bt  Marlon Lewis (TKO) (1st round)
(welterweight)

Bradley Saunders bt Gyorgy Mizsei Jr. (TKO) (4th round)
(welterweight)

 

TUESDAY, 19TH NOVEMBER 2013

Koki Kameda bt Jung-Oh Son (SD) (115-112, 114.5-114, 113.5-115.5)
(WBA bantamweight title)

Anabel Ortiz v Hye-Soo Park (UD) (100-90 [3])
(Women’s WBA minimumweight title)

 

SATURDAY, 16TH NOVEMBER 2013

Andre Ward bt Edwin Rodriguez (UD) (118-106, 117-107, 116-108)
(WBA super-middleweight title)

Brandon Gonzales bt Jonathan Nelson (UD) (99-91 [2], 98-92)
(super-middleweight)

Sergio Mora bt Milton Nunez (TKO) (5th round)
(middleweight)

Vyacheslav Glazkov bt Garrett Wilson (UD) (99-91, 98-92, 97-93)
(heavyweight)

Isaac Chilemba bt Michael Gbenga (UD) (80-72,79-73 [2])
(light-heavyweight) 

Jorge Arce bt Jose Carmona (KO) (8th round)
(super-bantamweight)

Daniel Ponce De Leon bt Joksan Hernandez (UD) (100-89 [3])
(super-featherweight)

Alexander Ustinov bt David Tua (UD) (119-108, 119-109, 119-110)
(heavyweight)

Sergey Rabchenko bt Bradley Pryce (UD) (120-107, 118-110, 117-110)
(European light-middleweight title)

Adam Etches bt Andrejs Loginovs (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Patrick Nielsen bt Jose Pinzon (TKO) (5th round)
(middleweight)

Micki Nielsen bt Bjoern Blaschke (KO) (1st round)
(cruiserweight)

Dennis Ceylan bt Edgar Torres (UD) (80-71 [3])
(featherweight)

Jose Felix Jr bt Santos Benavides (TKO) (3rd round)
(super-featherweight)

James DeGale bt Dyah Davis (UD) (118-110 [3])
(super-middleweight)

Chris Eubank Jr. bt Frankie Borg (TKO) (6th round)
(middleweight)

Lenny Daws bt Tony Pace (PTS) (58-56)
(light-welterweight)

Erkan Teper bt Martin Rogan (KO) (1sr round)
(heavyweight)

Timo Schwarzkopf bt Junior Witter (MD) (98-91, 96-94, 95-95)
(welterweight)

 

FRIDAY, 15TH NOVEMBER 2013

Srikaset Sor Rungvisai bt Hirofumi Mukai (RET) (9th round)
(WBC super-flyweight title)

Haroon Khan bt Stefan Slavchev (PTS) (40-36)
(super-flyweight)

 

THURSDAY, 14TH NOVEMBER 2013

Anthony Joshua bt Hrvoje Kisicek (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

Prizefighter – Heavyweights (US v UK)

Final – Michael Sprott bt Jason Gavern 

 

WEDNESDAY, 13TH NOVEMBER 2013

Naoko Fujioka bt Naoko Yamaguchi (UD) (98-91, 97-92 [2])
(Women’s WBA super-flyweight title)

 

TUESDAY, 12TH NOVEMBER 2013

Norberto Gonzalez bt Michael Oliveira (UD) (97-91 [2], 96-92)
(light-middleweight)

Yunieski Gonzalez bt Jinner Guerrero (TKO) (8th round)
(light-heavyweight)

Yuri Foreman bt Javier Gomez (KO) (1st round)
(light-middleweight)

 

MONDAY, 11TH NOVEMBER 2013

Fidel Maldonado Jr bt Luis Ramos Jr (TKO) (7th round)
(light-welterweight)

Fernando Guerrero b Raymond Gatica (UD) (96-93 [3])
(super-middleweight)

Terrell Gausha bt Andres Rey (KO) (1st round)
(middleweight)

 

SUNDAY, 10TH NOVEMBER 2013

Shinsuke Yamanaka bt Alberto Guevara (KO) (9th round)
(WBC bantamweight title)

Takahiro Aoh bt Edgar Lomeli (KO) (1st round)
(light-welterweight)

Roman Gonzalez bt Oscar Blanquet (TKO) (2nd round)
(super-flyweight)

Jorge Linares bt Francisco Contreras (KO) (1st round)
(light-welterweight)

 

SATURDAY, 9TH NOVEMBER 2013

Demetrius Andrade bt Vanes Martirosyan (SD) (117-110, 114-113, 112-115)
(vacant WBO light-middleweight title)

Mikey Garcia bt Roman Martinez (KO) (8th round)
(WBO super-featherweight title)

Nicholas Walters bt Alberto Garza (TKO) (4th round)
(WBA featherweight title)

Nonito Donaire bt Vic Darchinyan (TKO) (9th round)
(super-bantamweight)

Alex Saucedo bt Steve Hall (KO) (3rd round)
(welterweight)

Oscar Valdez bt Jesus Lule (TKO) (5th round)
(featherweight)

Hekkie Budler bt Hugo Verchelli (TKO) (4th round)
(interim WBA minimumweight title)

Thomas Oosthuizen bt Ezequiel Maderna (MD) (117-111, 116-112, 114-114)
(super-middleweight)

Miguel Roman bt Juan Carlos Salgado (TKO) (11th round)
(lightweight)

Gabriel Bracero bt Dmitriy Salita (UD) (100-89, 99-90, 97-92)
(welterweight)

Vyacheslav Uzelkov bt Jaidron Codrington (TKO) (6th round)
(light-heavyweight)

Oleksandr Usyk bt Felipe Romero (KO) (5th round)
(cruiserweight)

 

FRIDAY, 8TH NOVEMBER 2013

Sebastian Lujan bt Carlos Chumbita (TKO) (2nd round)
(welterweight)

Lee Haskins bt Jason Booth (UD) (118-111 [2], 117-112)
(British bantamweight title)

Hughie Fury bt David Gegeshidze (TKO) (4th round)
(heavyweight)

 

MONDAY, 4TH NOVEMBER 2013

Oleg Maskaev bt Danny Williams (UD) (no scores announced)
(heavyweight)

Andrey Meryasev bt Sergio Sanders (UD) (100-90, 100-92, 98-92)
(middleweight)

Vladimir Tikhonov bt Danny Flores (TKO) (9th round)
(super-bantamweight)

 

SATURDAY, 2ND NOVEMBER 2013

Gennady Golovkin bt Curtis Stevens (RET) (8th round)
(WBA ‘super’ and IBO middleweight titles)

Ola Afolabi bt Lukasz Janik (MD) (117-111, 115-113, 114-114)
(vacant IBO cruiserweight title)

Mike Perez bt Magomed Abdusalamov (UD) (97-92 [2], 95-94)
(heavyweight)

Dusty Hernandez Harrison bt Josh Torres (UD) (100-90, 98-92 [2])
(welterweight)

Joel Diaz Jr bt Bryne Green (UD) (60-52 [3])
(super-featherweight)

Giovani Segura bt Hernan Marquez (KO) (12th round)
(WBO flyweight title eliminator)

Lucas Browne bt Richard Towers (TKO) (5th round)
(Commonwealth heavyweight title eliminator)

Tommy Coyle bt John Simpson (TKO) (7th round)
(lightweight)

Josh Warrington bt Samir Mouneimne (TKO) (12th round)
(vacant Commonwealth featherweight title)

Rendall Munroe bt Pavel Senkovs (PTS) (60-55)
(featherweight)

Curtis Woodhouse bt Lewis Van Poestch (PTS) (59-54)
(light-welterweight)

Luke Campebell bt Lee Connelly (TKO) (5th round)
(lightweight)

Victoria Bustos bt Roxana Laborde (UD) (100-90, 99-91 [2])
(Women’s IBF lightweight title)

Irma Garcia bt Magali Rodriguez (MD) (97-95, 96-94, 95-95)
(Women’s WBA bantamweight title)

Andres Gutierrez bt Ernie Sanchez (UD)
(super-bantamweight)

Rico Hoye bt Eric Jones (TKO) (1st round)
(cruiserweight)

 

FRIDAY, 1ST NOVEMBER 2013

Alejandro Berrio bt Fulgencio Zuniga (UD) (97-93, 99-93, 99-94)
(light-heavyweight)

Juan Carlos Gomez bt Adnan Buharalija (TKO) (2nd round)
(cruiserweight)

Alexander Petkovic bt Chupaki Chipindo (KO) (4th round)
(heavyweight)