19
Sep
2020

Results: April 2013

Phil Jay 04/05/2013

SUNDAY, 28TH APRIL 2013

Lucas Browne bt James Toney (UD) (120-108, 119-108, 117-111)
(heavyweight)

Kevin Johnson bt Solomon Haumono (TKO) (10th round)
(heavyweight)

SATURDAY, 27TH APRIL 2013

Sergio Martinez bt Martin Murray (UD) (115-112 [3])
(WBC middleweight title)

Luis Carlos Abregu bt Antonin Decarie (UD) (99-90, 97-92 [2])
(welterweight)

Kiko Martinez bt Damian Marchiano (TKO) (2nd round)
(super-bantamweight)

Magomed Abdusalamov bt Sebastian Ceballos (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Dahiana Santana bt Claudia Lopez (UD) (97-93 [2], 96-94)
(Women’s IBF featherweight title)

Danny Garcia bt Zab Judah (UD) (116-111, 115-112, 114-112)
(WBC and IBF light-welterweight titles)

Peter Quillin bt Fernando Guerrero (TKO) (7th round)
(WBO middleweight title)

Daniel Jacobs bt Keenan Collins (KO) (4th round)
(middleweight)

Eddie Gomez bt Luis Hernandez (UD) (80-70 [2], 80-71)
(light-middleweight)

Luis Collazo bt Miguel Callist (TKO) (5th round)
(welterweight)

Marcus Browne bt Taneal Goyco (KO) (2nd round)
(light-heavyweight)

Zachary Ochoa bt Calvin Smith (UD) (40-36 [3])
(light-welterweight)  

Amir Khan bt Julio Diaz (UD) (115-112, 115-113, 114-113)
(light-welterweight)

Deontay Wilder bt Audley Harrison (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Gary Sykes bt Jon Kays (UD) (98-93, 98-94, 97-94)
(super-featherweight)

Terry Flannigan bt Nate Campbell (RET) (4th round)
(lightweight)

Anthony Ogogo bt Kieron Gray (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Haroon Khan bt Brett Fidoe (PTS) (40-37)
(super-flyweight)

Juergen Braehmer bt Tony Averlant (TKO) (2nd round)
(European light-heavyweight title)

Guido Pitto bt Jack Culcay (SD) (116-112, 115-113, 113-115)
(light-middleweight)

Oleksandr Cherviak bt Dustin Dirks (TKO) (10th round)
(light-heavyweight)

Firat Arslan v Varol Vekiloglu (UD) (99-91, 99-92, 98-92)
(cruiserweight)

Bermane Stiverne bt Chris Arreola (UD) (118-109, 117-110 [2])
(WBC heavyweight title eliminator)

Jhonny Gonzalez bt Akihiko Katagiri (TKO) (4th round)
(featherweight)

Ray Beltran bt Alejandro Rodriguez (UD) (99-91 [2], 97-93)
(lightweight)

Lee Haskins bt Martin Ward (TKO) (5th round)
(British bantamweight title)

FRIDAY, 26TH APRIL 2013

Kompayak Porpramook bt Jean Piero Perez (TKO) (6th round)
(interim WBA flyweight title)

Pongsaklek Wonjongkam bt Nimroj Daniel (TKO) (1st round)
(super-flyweight)

Hozumi Hasegawa bt Veerapol Sor Chantasith (KO) (3rd round)
(featherweight)

 

THURSDAY, 25TH APRIL 2013

Haskell Rhodes bt Yakubu Amidu (SD) (96-94 [2], 94-96)
(light-welterweight)

Carson Jones bt Travis Hartman (KO) (3rd round)
(welterweight)

 

SATURDAY, 20TH APRIL 2013

Saul Alvarez bt Austin Trout (UD) (118-109, 116-111, 115-112)
(WBC and WBA light-middleweight titles)

Andres Gutierrez bt Salvador Sanchez (TKO) (5th round)
(super-bantamweight)

Omar Figueroa
 bt Abner Cotto (KO) (1st round)

(light-welterweight)

Ivan Morales
 bt Raul Hidalgo (UD) (78-73 [3])

(super-flyweight)

Jermall Charlo bt Orlando Lora (RET) (5th round)
(light-middleweight)

Nathan Cleverly bt Robin Krasniqi (UD) (120-108 [2], 119-109)
(WBO light-heavyweight title)

Liam Walsh bt Scott Harrison (UD) (98-92, 97-93 [2])
(lightweight)

Paul Butler bt Yakub Kareem (TKO) (5th round)
(Commonwealth super-flyweight title)

Dereck Chisora bt Hector Avila (TKO) (9th round)
(heavyweight)

Frank Buglioni bt Darren McKenna (KO) (3rd round)
(super-middleweight)

Joe Murray bt Dai Davies (PTS) (78-76)
(featherweight)

Enzo Maccarinelli bt Carl Wild (TKO) (6th round)
(light-heavyweight)

Victor Terrazas bt Cristian Mijares (SD) (115-112, 114-113, 113-114)
(vacant WBC super-bantamweight title)

McJoe Arroyo bt Jairo Hernandez (UD) (78-73, 77-74, 76-75)
(super-flyweight)

Gilberto Sanchez Ramirez bt Juan de Angel (KO) (3rd round)
(middleweight)

Juan Manuel Lopez bt Eugenio Lopez (KO) (2nd round)
(featherweight)

Jonathan Gonzalez bt Francisco Perez (UD) (78-74 [2], 77-75)
(super-flyweight)

Tyson Fury bt Steve Cunnigham (KO) (7th round)
(IBF heavyweight title No.2 eliminator)

Karl Dargan bt Edward Valdez (RET) (2nd round)
(lightweight)

Hughie Fury bt Alex Rozman (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Robinson Castellanos bt Celestino Caballero (SD) (115-112, 114-113, 113-114)
(featherweight)

Luis Concepcion bt Anuar Salas (TKO) (6th round)
(flyweight)

Alicia Ashley bt Chanttall Martinez (UD) (97-93, 96-4 [2])
(Women’s WBC super-bantamweight title)

Brian Rose bt Joachim Alcine (TKO) (12th round)
(light-middleweight)

Lee Selby bt Corey McConnell (TKO) (5th round)
(Commonwealth featherweight title)

Matty Askin bt China Clarke (UD) (99-91, 98-92 [2])
(cruiserweight) 

Scott Cardle bt Maxi Hughes (PTS) (98-94)
(lightweight) 

Thomas Stalker bt Gyorgy Mizsei Jr. (PTS) (60-54
(light-welterweight)

Artur Szpilka bt Taras Bidenko (RET) (1st round)
(heavyweight)

Pawel Kolodziej bt Richard Hall (UD) (80-71 [2], 80-68)
(cruiserweight)

Arthur Villanueva bt Marco Demecillo (UD) (119-108 [2], 118-109)
(super-flyweight)

Ajose Olusegun bt Rynell Griffin (UD) (80-72 [3])
(light-welterweight)

Howard Eastman – Sakima Mullings (-)
(middleweight)

 

FRIDAY, 19TH APRIL 2013

Javier Fortuna bt Miguel Zamudio (KO) (1st round)
(interim WBA featherweight title)
*Fortuna lost the title on the scales

Jon-Lewis Dickinson bt Mike Stafford (UD) (118-112, 117-112, 115-113)
(British cruiserweight title)

Glen Foot bt Jason Cook (TKO) (7th round)
(welterweight)

 

SUNDAY, 14TH APRIL 2013

Chris John (D) Satoshi Hosono (TD) (3rd round)
(WBA ‘Super’ featherweight title)

Simpiwe Vetyeka bt Daud Yordan (TKO) (12th round)
(IBO featherweight title)

 

SATURDAY, 13TH APRIL 2013

Guillermo Rigondeaux bt Nonito Donaire (UD) (116-111, 115-112, 114-113)
(WBO and WBA super-bantamweight titles)

Juan Diaz bt Pipino Cuevas Jr. (TKO) (6th round)
(light-welterweight)

Juan Jose Montes (D) Julio Cesar Miranda (SD)
(super-flyweight)

Tomas Rojas bt Jaderes Padua (KO) (6th round)
(super-bantamweight)

Cecilia Braekhus bt Mia St.John (TKO) (3rd round)
(Women’s WBC, WBA and WBO welterweight titles)

Mateusz Masternak bt Sean Corbin (TKO) (9th round)
(cruiserweight)

Erik Skoglund bt Luke Blackledge (UD) (97-93, 96-94, 96-95)
(light-heavyweight)

Petr Petrov bt Dejan Zlaticanin (UD) (118-110, 117-113, 116-114)
(lightweight)

Debora Dionicius bt Gabriela Bouvier (UD) (100-90 [2], 99-91)
(Women’s IBF super-flyweight title)

Marcos Nader bt Roberto Santos (UD) (116-112 [2], 115-113)
(European middleweight title)

Billi Godoy bt Valdevan Pereira (UD)
(middleweight)

Adam Etches bt Andrei Abramenka (TKO) (4th round)
(middleweight)

 

FRIDAY, 12TH APRIL 2013

Oscar Gonzalez bt Rico Ramos (UD) (98-91, 97-93, 96-93)
(featherweight)

Marcus Oliveira bt Ryan Coyne (TKO) (11th round)
(WBA light-heavyweight title eliminator)

Daniela Romina Bermudez bt Guadalupe Martinez (UD) (100-91 [3])
(interim Women’s WBA super-flyweight title)

 

WEDNESDAY, 10TH APRIL 2013

Naoko Yamaguchi bt Loredana Piazza (TKO) (7th round)
(Women’s WBA super-flyweight title)

 

MONDAY, 8TH APRIL 2013

Akira Yaegashi bt Toshiyuki Igarashi (UD) (117-108, 116-109, 115-110)
(WBC flyweight title)

Takashi Miura bt Gamaliez Diaz (TKO) (9th round)
(WBC super-featherweight title)

Shinsuke Yamanaka bt Malcolm Tunacao (TKO) (12th round)
(WBC bantamweight title)

 

SUNDAY, 7TH APRIL 2013

Koki Kameda bt Panomroonglek Kaiyanghadaogym (SD) (115-113, 115-114, 113-116)
(WBA bantamweight title)

Hiroyuki Hisataka bt Sonny Boy Jaro (UD) (98-94 [2], 96-94)
(flyweight) 

Nobuo Nashiro bt Yodchanchai Nakornloung Promotion (KO) (6th round)
(bantamweight)

 

SATURDAY, 6TH APRIL 2013

Roman Martinez bt Diego Magdaleno (SD) (115-112, 114-113, 111-116)
(WBO super-featherweight title)

Juan Estrada bt Brian Viloria (SD) (117-111116-111, 113-115)
(WBA and WBO flyweight titles)

Yasutaka Ishimoto bt Wilfredo Vazquez Jr. (MD) (96-93, 95-94, 95-95)
(super-bantamweight)

Milan Melindo bt Tommy Seran (TKO) (4th round)
(flyweight)

Zou Shiming bt Eleazar Valenzuela (PTS) (40-36)
(light-flyweight)

Dodie Boy Penalosa bt Nimithra Sithsaithong (KO) (3rd round)
(featherweight)

Irma Garcia bt Janeth Perez (SD)
(Women’s WBA bantamweight title)

Jesus Silvestre bt Luis Carlos Leon (TKO) (6th round)
(flyweight)

Paul Spadafora bt Robert Frankel (UD) (99-91, 98-92, 97-93)
(light-welterweight)

Akifumi Shimoda (D) Roli Gasca (MD) (97-94, 96-96, 95-95)
(super-bantamweight)

Leonard Bundu bt Rafal Jackiewicz (KO) (11th round)
(European welterweight title)

 

FRIDAY, 5TH APRIL 2013

Nehomar Cermeno bt Eduardo Garcia (KO) (2nd round)
(super-bantamweight)

Antonio Lozada Jr. bt Jorge Pimentel (RET) (9th round)
(light-welterweight)

Adrian Estrella bt Arturo Camargo (RET) (9th round)
(super-featherweight)

 

THURSDAY, 4TH APRIL 2013

Gabriel Bracero bt Pavel Miranda (UD) (80-72, 79-73, 78-74)
(light-welterweight)

Luis Orlando Del Valle bt Andre Wilson (TKO) (5th round)
(super-bantamweight)

JoJo Dan bt Damian Frias (UD) (78-73 [2], 76-75)
(welterweight)

Yuri Foreman bt Gundrick King (UD) (60-54 [3])
(light-middleweight)