20
Nov
2019

Results: November 2012

Phil Jay 01/12/2012

Friday November 30

Khabib Allakhverdiev bt Joan Guzman (TD) (76-75[2], 75-76)
(vacant WBA and IBO light-welterweight titles)

David Price bt Matt Skelton (KO) (2nd round)
(British and Commonwealth heavyweight titles)

Denton Vassell bt Ronnie Heffron (TKO) (6th round)
(Commonwealth welterweight title)

Andrew Flintoff bt Richard Dawson (PTS) (39-38)
(heavyweight)

Thursday November 29

Peter Manfredo Jr. bt Rayco Saunders (UD) (100-90[2], 99-91)
(super-middleweight)

Saturday November 24

Robert Guerrero bt Andre Berto (UD) (116-110[3])
(interim WBC welterweight title)

Keith Thurman bt Carlos Quintana (TKO) (4th round)
(light-middleweight)

Vyacheslav Senchenko bt Ricky Hatton (KO) (9th round)
(welterweight)

Scott Quigg bt Rendall Munroe (TKO) (6th round)
(interim WBA super-bantamweight title)

Martin Murray bt Jorge Navarro (TKO) (6th round)
(interim WBA middleweight title)

Sergey Rabchenko bt Cedric Vitu (SD) (116-113[2], 114-115)
(European light-middleweight title)

Gary Buckland bt Stephen Foster Jr. (RET) (8th round)
(British super-featherweight title)

Xiong Zhao Zhong bt Javier Martinez Resendiz (UD) (119-110, 116-112, 116-114)
(vacant WBC minimumweight title)

Fernando Montiel bt Giovanni Caro (UD) (115-112, 114-112, 114-113)
(super-bantamweight)

Nihito Arakawa – Daniel Estrada (-)
(WBC lightweight title eliminator)

Zulina Munoz bt Maribel Ramirez (TKO) (10th round)
(WBC women’s super-flyweight title)

Thursday November 22

Luis Concepcion bt Pablo Carrillo (UD) (99-90, 97-92[2])
(flyweight)

Wednesday November 21

Danny Green bt Shane Cameron (UD) (119-109, 116-112, 116-113)
(IBO cruiserweight title)

Saturday November 17

Brian Viloria bt Hernan Marquez (TKO) (10th round)
(WBO and WBA flyweight titles)

Roman Gonzalez bt Juan Estrada (UD) (118-110, 116-112[2])
(WBA light-flyweight title)

Drian Francisco bt Javier Gallo (TKO) (5th round)
(IBF bantamweight title eliminator)

Adrien Broner bt Antonio DeMarco (TKO) (8th round)
(WBC lightweight title)

Johnathon Banks bt Seth Mitchell (TKO) (2nd round)
(WBC heavyweight title semi-final eliminator)

Phil Lo Greco bt Daniel Sostre (TKO) (7th round)
(light-welterweight)

Demetrius Hopkins bt Joshua Snyder (TKO) (5th round)
(light-middleweight)

Gilberto Sanchez Ramirez bt Marcus Upshaw (UD) (99-90[2], 98-92)
(middleweight)

Erica Farias bt Victoria Rosario (UD) (99-91, 98-94, 97-93)
(WBC women’s lightweight title)

Carl Froch bt Yusaf Mack (KO) (3rd round)
(IBF super-middleweight title)

Tony Bellew bt Roberto Bolonti (UD) (120-106[2], 119-107)
(light-heavyweight)

Kal Yafai bt Pio Nettuno (KO) (1st round)
(bantamweight)

Scott Cardle bt Miguel Aguilar (PTS) (80-70)
(light-welterweight)

Kerry Hope bt Norbert Szekeres (PTS) (60-53)
(middleweight)

Donnie Nietes bt Danai Meendaeng (KO) (5th round)
(flyweight)

Krzysztof Glowacki bt Matty Askin (TKO) (11th round)
(cruiserweight)

Friday November 16

Andrzej Fonfara bt Tommy Karpency (TKO) (7th round)
(vacant IBO light-heavyweight title)

Robin Krasniqi bt Max Heyman (TKO) (3rd round)
(light-heavyweight)

Francesco Pianeta bt Nelson Dominguez (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Stuart Hall bt Josh Wale (UD)
(Commonwealth bantamweight title)

Wednesday November 14

Akifumi Shimoda bt Hugo Partida (TKO) (9th round)
(super-bantamweight)

Saturday November 10

Wladimir Klitschko bt Mariusz Wach (UD) (120-107[2], 119-109)
(WBA, WBO, IBF and IBO heavyweight titles)

Rakhim Chakhkiev bt Andres Taylor (UD) (100-89[2], 99-89)
(cruiserweight)

Abner Mares bt Anselmo Moreno (UD) (120-106, 116-110[2])
(WBC super-bantamweight title)

Leo Santa Cruz bt Victor Zaleta (TKO) (9th round)
(IBF bantamweight title)

Nathan Cleverly bt Shawn Hawk (TKO) (8th round)
(WBO light-heavyweight title)

Alfredo Angulo bt Raul Casarez (KO) (1st round)
(light-middleweight)

Humberto Soto bt Jose Lopez (UD) (115-111, 115-112, 114-112)
(welterweight)

Erislandy Lara (D) Vanes Martirosyan (86-64, 85-86, 86-86)
(WBC light-middleweight title final eliminator)

Mikey Garcia bt Jonathan Barros (TKO) (8th round)
(super-featherweight)

Juan Carlos Reveco bt Julian Rivera (UD) (120-107[3])
(interim WBA flyweight title)

Tiffany Junot bt Mia St. John (UD) (98-94, 96-94[2])
(WBC women’s light-middleweight title)

Thomas Oosthiuzen bt Fulgencio Zuniga (UD) (120-108, 119-109[2])
(IBO super-middleweight title)

Gideon Buthelezi bt Edrin Dapudong (SD) (115-112, 115-113, 113-114)
(vacant IBO super-flyweight title)

Stanyslav Kashtanov bt Server Yemurlayev (UD)
(interim WBA super-middleweight title)

Robert Helenius bt Sherman Williams (UD) (99-91, 99-93, 98-93)
(heavyweight)

Patrick Nielsen bt Jamel Bakhi (UD) (99-91, 97-95, 96-94)
(middleweight)

Andreas Evensen bt Phillipe Frenois (UD) (100-90[2], 99-91)
(European featherweight title eliminator)

Ryan Walsh (D) Ronnie Clark (95-95)
(super-featherweight)

Sam Sexton bt Tayar Mehmed (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Friday November 9

Chris John bt Chonlatarn Piriyapinyo (UD) (119-109[2], 117-111)
(WBA ‘super’ featherweight title)

Daud Yordan bt Choi Tseveenpurev (UD) (119-110, 118-110, 117-111)
(IBO featherweight title)

Gary Russell Jr. bt Robert Castaneda (KO) (3rd round)
(featherweight)

Ovill McKenzie bt Enzo Maccarinelli (TKO) (2nd round)
(Commonwealth light-heavyweight title)

Paul Butler bt John Donnelly (KO) (1st round)
(British super-flyweight title)

Saturday November 3

Marco Huck bt Firat Arslan (UD) (117-111, 115-113[2])
(WBO cruiserweight title)

Shinsuke Yamanaka bt Tomas Rojas (KO) (7th round)
(WBC bantamweight title)

Toshiyuki Igarashi bt Nestor Narvaes (MD) (114-112[2], 113-113)
(WBC flyweight title)

Roberto Vasquez (D) John Apolinario (114-114[2], 115-113)
(interim WBA bantamweight title)

Lucian Bute bt Denid Grachev (UD) (118-110, 116-112, 115-113)
(light-heavyweight)

Allan Green bt Renan St. Juste (RET) (7th round)
(light-heavyweight)

Ulises Solis bt Jesus Iribe (TKO) (7th round)
(flyweight)

Prizefighter – The Light-Middleweights III
Winner – Larry Ekundayo

Friday November 2

Roberto Santos (D) Marcos Nader (114-114[2], 114-115)
(European middleweight title)

Thursday November 1

Rey Migreno bt Pongsaklek Wonjongkam (TKO) (3rd round)
(flyweight)

Frankie Gavin bt Junior Witter (UD) (119-109, 117-110, 117-112)
(British light-welterweight title)

Your SEO optimized title