20
Nov
2019

Results: October 2012

Phil Jay 01/11/2012

Saturday October 27

Gamaliel Diaz bt Takahiro Ao (UD) (115-111, 114-112[2])
(WBC super-featherweight title)

Miguel Vazquez bt Marvin Quintero (SD) (118-110, 116-112, 113-115)
(IBF lightweight title)

Luis Abregu bt Thomas Dulhorme (RET) (7th round)
(welterweight)

Karim Mayfield bt Mauricio Herrera (UD) (98-92, 97-93, 96-94)
(light-welterweight)

Alejandro Lopez bt Takalani Ndlovu (UD) (116-111[2], 117-112)
(IBF super-bantamweight title eliminator)

Sergio Thompson bt Luis Juarez (KO) (5th round)
(super-featherweight)

Roberto Ortiz bt Jhean Carlo Romero (UD) (120-107, 120-108, 119-108)
(light-welterweight)

Tomoki Kameda bt Javier Franco (TKO) (5th round)
(super-bantamweight)

Cristian Mijares bt Rafael Marquez (TKO) (9th round)
(super-bantamweight)

Edgar Sosa bt Myung Ho Lee (MD) (96-94[2], 95-95)
(flyweight)

Dmytro Kucher bt Steve Herelius (TKO) (2nd round)
(cruiserweight)

Viktor Postol bt DeMarcus Corley (UD) (118-110[2], 117-112)
(light-welterweight)

Sadam Ali bt Ronnie Warrior Jr. (KO) (2nd round)
(welterweight)

Saturday October 20

Danny Garcia bt Erik Morales (TKO) (4th round)
(WBC and WBA ‘super’ light welterweight titles)

Paulie Malignaggi bt Pablo Cesar Cano (SD) (114-113[2], 109-118)
(WBA welterweight title)

Peter Quillin bt Hassan N’Dam N’Jikam (UD) (115-107[3])
(WBO middleweight title)

Devon Alexander bt Randall Bailey (UD) (117-109, 116-110, 115-111)
(IBF welterweight title)

Daniel Jacobs bt Josh Luteran (KO) (1st round)
(middleweight)

Dmitriy Salita bt Brandon Hoskins (UD) (60-54, 59-55[2])
(welterweight)

Luis Collazo bt Steve Upsher (UD) (80-72, 77-75, 79-73)
(welterweight)

Omar Narvaez bt Johnny Garcia (KO) (11th round)
(WBO super-flyweight title)

Pungluang Sor Singyu bt AJ Banal (TKO) (9th round)
(vacant WBO bantamweight title)

Kell Brook bt Hector Saldivia (TKO) (3rd round)
(IBF welterweight title eliminator)

Jamie McDonnell bt Darwin Zamora (RET) (8th round)
(IBF bantamweight title eliminator)

Kenny Anderson bt Robin Reid (TKO) (5th round)
(vacant British super-middleweight title)

Kal Yafai bt Scott Gladwin (TKO) (2nd round)
(super-bantamweight)

Scott Cardle bt Karim Aliliche (PTS) (60-54)
(light-welterweight)

Silvio Olteanu bt Andrea Sarritzu (SD) (115-114[2], 113-115)
(European flyweight title)

Saturday October 13

Nonito Donaire bt Toshiaki Nishioka (TKO) (9th round)
(IBF and WBO super-bantamweight titles)

Brandon Rios bt Mike Alvarado (TKO) (7th round)
(WBO light-welterweight title eliminator)

David Price bt Audley Harrison (TKO) (1st round)
(British and Commonwealth heavyweight titles)

Adil Anwar bt Dale Miles (UD) (119-111, 117-111, 117-112)
(British light-welterweight title eliminator)

Kevin Satchell bt Chris Edwards (TKO) (6th round)
(British and Commonwealth flyweight titles)

Jon Lewis Dickinson bt Shane McPhilbin (UD) (118-110[2], 117-111)
(British cruiserweight title)

Matt Skelton bt Jakov Gospic (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

James DeGale bt Hadillah Mohoumadi (UD) (119-109, 117-111, 116-112)
(European super-middleweight title)

Lenny Daws bt Villie Piispanen (UD) (118-110, 117-112, 116-112)
(vacant EU light-welterweight title)

Chris Eubank Jr. bt Ruslans Pojonisevs (PTS) (80-72)
(middleweight)

Friday October 12

Adonis Stevenson bt Don George (TKO) (12th round)
(IBF super-middleweight title eliminator)

David Lemieux bt Alvaro Gaona (KO) (1st round)
(middleweight)

Jermain Tayor bt Raul Munoz (KO) (2nd round)
(middleweight)

Tor Hamer bt Dominique Alexander (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

Rakhim Chakhkiev bt Epifanio Mendoza (KO) (9th round)
(cruiserweight)

Vitali Tajbert bt Michal Dufek (PTS)
(super-featherweight)

Leif Larsen bt Jason Gavern (TKO) (5th round)
(heavyweight)

Matthew Hatton bt Michael Lomax (TKO) (1st round)
(welterweight)

Saturday October 6

Wilfredo Vazquez Jr. bt Jonathan Oquendo (KO) (7th round)
(super-bantamweight)

Moises Fuentes bt Ivan Calderon (TKO) (5th round)
(WBO minimumweight title)

Adrian Hernandez bt Kompayak Porpramook (KO) (6th round)
(WBC light-flyweight title)

Jesus Silvestre bt Takuya Mitamura (TKO) (4th round)
(interim WBA minimumweight title)

Zaurbek Baysangurov bt Lukas Konecny (UD) (119-109, 118-110, 117-111)
(WBO light-middleweight title)

Jorge Linares bt Hector Velazquez (UD) (100-89, 98-91, 97-91)
(lightweight)

Yoshihiro Kamegai (D) Jorge Silva (MD) (96-94, 95-95[2])
(welterweight)

Rocky Fielding bt Carl Dilks (TKO) (5th round)
(English super-middleweight title)

Prizefighter – The Lightweights – Winner: Terry Flannigan

BJ Flores bt David McNemar (KO) (2nd round)
(cruiserweight)

Kimbo Slice bt Canny McCann (KO) (1st round)
(heavyweight)

Friday October 5

Brian Rose bt Vivian Harris (TKO) (3rd round)
(light-middleweight)

Your SEO optimized title