19
Sep
2020

Results: September 2012

Phil Jay 30/09/2012

Sunday September 30

Martin Ward bt Jason Booth (PTS) (97-94, 97-95, 96-95)
(bantamweight)

Saturday September 29

Alexander Povetkin bt Hasim Rahman (TKO) (2nd round)
(WBA heavyweight title)

Kubrat Pulev bt Alexander Ustinov (KO) (11th round)
(European heavyweight title)
(IBF Heavyweight title eliminator)

Edwin Rodriguez bt Jason Escalera (TKO) (8th round)
(super-middleweight)

Vic Darchinyan bt Luis Del Valle (UD) (99-91[2]. 96-94)(super-bantamweight)

Antonin Decarie bt Alex Perez (TKO) (6th round)
(welterweight)

Julio Diaz bt Hector Sanchez (TKO) (5th round)
(welterweight)

Friday September 28

Christian Hammer bt Danny Williams (TKO) (4th round)
(heavyweight)

Curtis Woodhouse bt Dave Ryan (MD) (96-94, 95-94, 95-95)
(light-welterweight)

Saturday September 22

Ricky Burns bt Kevin Mitchell (TKO) (4th round)
(WBO lightweight title)

John Simpson bt Dai Davies (TKO) (2nd round)
(super-featherweight)

Scott Harrison bt Joe Elfidh (PTS) (60-53)
(lightweight)

Krzysztof Wlodarczyk bt Francisco Palacios (UD) (117-112, 116-112, 116-113)
(WBC cruiserweight title)

Hekkie Budler bt Florante Condes (UD) (118-110, 116-112, 115-113)
(IBO minimumweight title)

Juan Carlos Sanchez Jr. bt Rodel Mayol (KO) (9th round)
(IBF super-flyweight title)

Jorge Arce bt Mauricio Martinez (UD) (99-90[2], 97-92)
(super-banamtweight)

Diego Chaves bt Jose Miranda (TKO) (2nd round)
(interim WBA welterweight title)

Carl Frampton bt Steve Molitor (TKO) (6th round)
(Commonwealth super-bantamweight title)

Martin Lindsay bt Renald Garrido (PTS) (80-73)
(featherweight)

Paul McCloskey bt Manuel Perez (UD) (118-110, 118-111, 118-112)
(light-welterweight)

Patrick Nielsen bt Jose Yebes (UD) (117-110[2], 116-110)
(middleweight)

Cecilia Braekhus bt Anne Sophie Mathis (UD) (97-93[3])
(WBA, WBO and WBC female welterweight titles)

Chris Eubank Jr. bt Tadas Jonkus (TKO) (3rd round)
(middleweight)

Ahmad Kaddour bt Max Maxwell (UD) (77-75[3])
(light-middleweight)

Friday September 21

Gabriel Rosado bt Charles Whittaker (TKO) (10th round)
(IBF light-middleweight title eliminator)

Antwone Smith bt Ronald Cruz (SD) (96-94[2], 94-96)
(welterweight)

Sergei Kovalev bt Lonnie Thompson (TKO) (3rd round)
(light-heavyweight)

Jhonatan Romero bt Efrain Esquivias (UD) (120-107, 119-108[2])
(super-bantamweight)

Delfine Persoon bt Erin McGowan (TKO) (7th round)
(vacant IBF female lightweight title)

Martin Gethin bt Carl Johanesson (TKO) (11th round)
(lightweight)

Tuesday September 18

Alexander Bakhtin bt Roli Gasca (UD) (119-110, 118-110, 118-111)
(vacant IBO super-bantamweight title)

Denis Shafikov bt James Onyango (UD) (80-72, 80-73[2])
(welterweight)

Saturday September 15

Sergio Martinez bt Julio Cesar Chavez Jr. (UD) (118-109[2], 117-110)
(WBC middleweight title)

Roman Martinez bt Miguel Beltran Jr. (SD) (114-113[2], 111-116)
(vacant WBO super-featherweight title)

Matthew Macklin bt Joachim Alcine (TKO) (1st round)
<
(middleweight)

Saul Alvarez bt Josesito Lopez (TKO) (5th round)
(WBC light-middleweight title)

Daniel Ponce De Leon bt Jhonny Gonzalez (TD) (79-72[2], 77-74)
(WBC featherweight title)

Leo Santa Cruz bt Eric Morel (RET) (6th round)
(IBF bantamweight title)

Marcos Maidana bt Jesus Soto-Karass (TKO) (8th round)
(welterweight)

Sergio Thompson bt Carlos Claudio (TKO) (2nd round)
(super-featherweight)

Yoan Hernandez bt Troy Ross (UD) (116-112, 115-112, 114-113)
(IBF cruiserweight title)

Mateusz Masternak bt David Quinonero (RET) (7th round)
(cruiserweight)

Edmund Gerber bt Michael Sprott (TKO) (4th round)
(heavyweight)

Michael Walsh bt George Gachechiladze (KO) (1st round)
(super-bantamweight)

Logan McGuinness bt Krzysztof Szot (UD)
(super-featherweight)

Friday September 14

Billy Joe Saunders bt Jarrod Fletcher (TKO) (2nd round)
(Commonwealth middleweight title)

Omar Soto bt Glenn Donaire (UD) (118-110[2], 116-112)
(flyweight)

Thursday September 13

Jessie Vargas bt Aaron Martinez (UD) (99-91, 98-92, 96-94)
(welterweight)

Jose Felix Jr bt Luis Cruz (UD) (97-92, 96-94[2])
(light-welterweight)

Saturday September 8

Vitali Klitschko bt Manuel Charr (TKO) (4th round)
(WBC heavyweight title)

Magomed Abdusalamov bt Jameel McCline (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

Andre Ward bt Chad Dawson (TKO) (10th round)
(WBC and WBA super-middleweight titles)

Antonio DeMarco bt John Molina (KO) (1st round)
(WBC lightweight title)

Lucas Matthysse bt Ajose Olusegun (TKO) (10th round)
(interim WBC light-welterweight title)

Ishe Smith bt Irving Garcia (UD) (100-89[2], 99-90)
(light-middleweight)

J’Leon Love bt Ramon Valenzuela Jr (DQ) (8th round)
(middleweight)

Tomasz Adamek bt Travis Walker (TKO) (5th round)
(heavyweight)

Steve Cunningham bt Jason Gavern (UD) (100-90[2], 99-91)
(heavyweight)

Bryant Jennings bt Chris Kovel (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Marco Antonio Rubio bt Carlos Baldomir (RET) (4th round)
(super-middleweight)

Felipe Orucuta bt Julio Cesar Miranda (TKO) (10th round)
(bantamweight)

Tony Bellew bt Edison Miranda (TKO) (9th round)
(light-heavyweight)

Erick Ochieng bt Ryan Toms (KO) (5th round)
(light-middleweight)

Lee Purdy bt Gumersindo Carrasco (TKO) (4th round)
(welterweight)

Danny Connor bt Chris Evangelou (PTS) (98-94)
(light-welterweight)

John Ryder v Sandor Micsko (TKO) (2nd round)
(middleweight)

Ivan Morales bt Luis Maldonado (TD) (98-92, 97-93[2])
(super-flyweight)

Deontay Wilder bt Damon McCreary (KO) (2nd round)
(heavyweight)

Demetrius Hopkins bt Quinton Whitaker (UD) (80-71[3])
(middleweight)

Janne Katajisto bt Danny Williams (UD) (78-74, 79-74, 79-75)
(heavyweight)

Friday September 7

Francesco Pianeta bt Frans Botha (UD) (100-96, 99-92, 97-93)
(heavyweight)

Tony Conquest bt Ian Tims (RET) (7th round)
(cruiserweight)

Saturday September 1

Gennady Golovkin bt Grzegorz Proksa (TKO)
(WBA and IBO middleweight title)

Serhiy Dzinziruk (D) Jonathan Gonzalez (117-111, 113-115, 114-114)
(light-middleweight)

Daniel Geale bt Felix Sturm (SD) (116-112[2], 112-116)
(WBA ‘super’ and IBF middleweight title)

Ruslan Chagaev bt Werner Kreiskott (TKO) (7th round)
(heavyweight)

Tepparith Kokietgym bt Nobuo Nashiro (MD) (115-113, 115-114, 114-114)
(WBA super-flyweight title)

Mario Rodriguez bt Nkosinathi Joyi (KO) (7th round)
(IBF minimumweight title)

Mikey Garcia bt Mauricio Pastrana (KO) (2nd round)
(super-featherweight)

Ava Knight v Jessica Plata (10×2)
(IBF female flyweight title)

Roberto Sosa v Zolani Tete (12)
(IBF super-flyweight title eliminator)

Moruti Mthalane bt Ricardo Nunez (TKO) (8th round)
(IBF flyweight title)

Luis Concepcion bt Pablo Carrillo (UD)
(flyweight)

Willie Limond bt William Warburton (PTS) (60-54)
(lightweight)

Craig McEwan bt Jay Morris (PTS) (60-54)
(middleweight)

Gavin McDonnell bt Scott Gladwin (TKO) (6th round)
(super-bantamweight)