23
Sep
2020

Results: August 2012

Phil Jay 31/08/2012

Friday August 31

Thomas Dulorme bt Yoryi Estrella (UD) (100-90[3])
(welterweight)

Saturday August 25

Arthur Abraham bt Robert Stielgitz (UD) (116-112[2], 115-113)
(WBO super-middleweight title)

Jack Culcay bt Federic Serre (TKO) (3rd round)
(light-middleweight)

Robin Krasniqi bt Serdar Sahin (KO) (4th round)
(light-heavyweight)

Roberto Ortiz bt Florencio Castellano (TKO) (2nd round)
(light-welterweight)

Gilberto Sanchez Ramirez bt Richard Gutierrez (UD) (100-90[3])
(middleweight)

Friday August 24

Sam Soliman bt Giovanni Lorenzo (UD) (118-109, 118-108, 117-110)
(IBF middleweight title eliminator)

Randy Caballero bt Manuel Roman (UD) (97-92, 96-93[2])
(bantamweight)

Ashley Theophane bt Ronnie Warrior (UD) (80-72[3])
(light-welterweight)

Sunday August 19

Daika Kameda bt Mike Tawatchai (UD) (100-89[3])
(super-bantamweight)

Tomoki Kameda bt Monico Laurente (UD) (100-90, 100-91[2])
(bantamweight)

Dmytro Kucher bt Jean Marc Monrose (TKO) (5th round)
(cruiserweight)

Saturday August 18

Juan Carlos Salgado bt Jonathan Victor Barros (UD) (116-111[2], 115-112)
(IBF super-featherweight title)

Paul Spadafora bt Humberto Toledo (UD) (80-72[2], 79-73)
(welterweight)

Breidis Prescott bt Francisco Figueroa (UD) (79-71, 78-71, 77-73)
(welterweight)

Friday August 17

Don George bt Dionisio Miranda (TKO) (6th round)
(super-middleweight)

Carlos Molina bt Damian Frias (UD) (100-90[3])
(light-middleweight)

Tuesday August 14

Mia St.John bt Christy Martin (UD) (97-93, 96-94[2])
(vacant WBC female light-middleweight title)

Saturday August 11

Brian Vera bt Sergio Mora (MD) (118-110, 117-111, 114-114)
(middleweight)

Hugo Cazares bt Daniel Diaz (UD) (119-110, 118-110, 118-111)
(super-bantamweight)

Victor Terrazas bt Eduardo Garcia (KO) (6th round)
(super-bantamweight)

Darley Perez bt Bahodir Mamadjonov (SD) (96-93, 95-94, 94-95)
(lightweight)

Friday August 10

Lovemore Ndou bt Gairy St.Clair (UD) (116-112[2], 117-112)
(welterweight)

Wednesday August 8

Patrick Hyland bt Carlos Fulgencio (UD) (79-71[2], 79-70)
(super-featherweight)

Saturday August 4

John-Riel Casimero bt Pedro Guevara (SD) (116-111, 114-113, 113-114)
(IBF light-flyweight title)

Akifumi Shimoda bt Richard Betos (UD) (100-87[2], 100-88)
(featherweight)

Deontay Wilder bt Kertson Manswell (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Dmitriy Salita bt Roberto Valenzuela (TKO) (4th round)
(welterweight)

Grady Brewer bt Giorbis Barthelemy (DQ) (5th round)
(light-middleweight)
*Barthelemy disqualified for biting Brewer on the neck

Friday August 3

Mercito Gesta bt Ty Barnett (TKO) (9th round)
(light-welterweight)

Thursday August 2

Thomas Oosthuizen bt Rowland Bryant (UD) (118-110, 117-112, 117-112)
(IBO super-middleweight title)