27
Jan
2020

Results: July 2012

Phil Jay 31/07/2012

Saturday July 28

Robert Guerrero bt Selcuk Aydin (UD) (117-111, 116-112[2])
(interim WBC welterweight title)

Shawn Porter bt Alfonso Gomez (UD) (98-92, 97-93, 96-94)
(light-middleweight)

George Groves bt Francisco Sierra (TKO) (6th round)
(super-middleweight)

Orlando Salido bt Moises Gutierrez (TKO) (3rd round)
(super-featherweight)

Luis Grajeda bt Hector Camacho Jr. (KO) (6th round)
(light-middleweight)

Bethuel Ushona bt Isaac Hlatshwayo (UD)
(welterweight)

Paulus Moses bt Cassius Baloyi (UD)
(lightweight)

Edgar Sosa bt Shigetaka Ikehara (RET) (8th round)
(flyweight)

Miguel Roman bt Dante Jordan (SD)
(super-featherweight)

Les Sherrington bt ‘Yori Boy’ Campas (UD) (118-110[2], 117-111)
(middleweight)

Friday July 27

Ray Beltran bt Henry Lundy (MD) (96-94[2], 95-95)
(lightweight)

Wednesday July 25

Danny Green bt Danny Santiago (KO) (5th round)
(light-heavyweight)

Saturday July 21

Adrien Broner bt Vicente Escobedo (RET) (5th round)
(super-featherweight)

Keith Thurman bt Orlando Lora (TKO) (6th round)
(welterweight)

Diego Chaves bt Ismael El Massoudi (KO) (2nd round)
(interim WBA welterweight title)

Bryan Vasquez bt Jorge Lacierva (TKO) (9th round)
(interim WBA super-featherweight title)

Pablo Cesar Cano bt Johan Perez (TD) (68-85[2], 67-67)
(interim WBA light-welterweight title)
*Fight stopped due to cut suffered by Cano

Argenis Mendez bt Martin Honorio (UD) (117-109, 116-110, 115-111)
(IBF super-featherweight title eliminator)

Juan Carlos Burgos bt Cesar Vazquez (TKO) (3rd round)
(lightweight)

Joan Guzman bt Jorge Pimentel (TKO) (1st round)
(light-welterweight)

Friday July 20

Art Hovhannisyan bt Miguel Acosta (SD) (95-93[2], 92-96)
(lightweight)

Thursday July 19

Fulgencio Zuniga bt Alejandro Berrio (KO) (7th round)
(light-heavyweight)

Monday July 16

Toshiyuki Igarashi bt Sonny Boy Jaro (SD) (116-112, 115-113, 112-116)
(WBC flyweight title)

Sunday July 15

Willie Casey bt Jason Booth (UD) (116-112, 115-114[2])
(super-bantamwweight)

Saturday July 14

Danny Garcia bt Amir Khan (TKO) (4th round)
(WBC and WBA light-welterweight titles)

David Haye bt Dereck Chisora (TKO) (5th round)
(heavyweight)

Hernan Marquez bt Fernando Lumacad (MD) (97-94[2], 95-95)
(super-flyweight)

Tomas Rojas bt Manuel de los Reyes Herrera (KO) (4th round)
(super-bantamweight)

Cornelius White bt Dmitry Sukhotsky (UD) (120-108, 119-109, 118-110)
(light-heavyweight)

Anthony Mundine bt Bronco McKart (TKO) (7th round)
(middleweight)

Jesus Silvestre bt Edwin Diaz (UD) (119-110, 118-112, 117-111)
(interim WBA minimumweight title)

Cesar Cuenca bt Claudio Olmedo (UD) (118-111, 114-112, 114-113)
(light-welterweight)

Friday July 13

Billy Dib bt Juan Antonio Rodriguez (UD) (99-92, 98-92, 97-94)
(super-featherweight)

Joel Brunker bt Edgar Riovalle (UD) (79-72, 78-72, 76-75)
(featherweight)

Andrzej Fonfara bt Glen Johnson (UD) (99-91, 97-93[2])
(light-heavyweight)

Jose Luis Castillo bt Ivan Popoca (TKO) (8th round)
(welterweight)

Thursday July 12

Oleydong Sithsamerchai bt Ryan Bito (TKO) (8th round)
(super-flyweight)

Sunday July 8

Yota Sato bt Sylvester Lopez (UD) (119-109, 118-110, 116-113)
(WBC super-flyweight title)

Saturday July 7

Nonito Donaire bt Jeffrey Mathebula (UD) (119-108, 118-109, 117-110)
(WBO and IBF super-bantamweight titles)

Kelly Pavlik bt Will Rosinsky (UD) (98-91[2], 97-92)
(super-middleweight)

Wladimir Klitschko bt Tony Thompson (TKO) (6th round)
(WBA, WBO, IBF and IBO heavyweight titles)

Hugo Ruiz bt Jean Sampson (KO) (9th round)
(interim WBA bantamweight title)

Kell Brook bt Carson Jones (MD) (116-113,115-113, 114-114)
(IBF welterweight title #2 eliminator)

Gavin Rees bt Derry Mathews (TKO) (9th round)
(European and British lightweight title)

Grzegorz Proksa bt Kerry Hope (TKO) (8th round)
(European middleweight title)

Lee Purdy bt Chris Johnson (TKO) (1st round)
(welterweight)

Curtis Valentine bt Ryan Aston (RET) (2nd round)
(middleweight)

Rocky Fielding bt Ferenc Hafner (TKO) (1st round)
(super-middleweight)

Tyson Fury bt Vinny Maddalone (TKO) (5th round)
(heavyweight)

Chris Eubank Jr. bt Terry Carruthers (PTS) (59-57)
(middleweight)

Lee Haskins bt Stuart Hall (UD) (118-109, 118-110, 117-111)
(vacant European bantamweight title)

Billi Godoy bt Jorge Heiland (UD) (115-111[2], 114-112)
(middleweight)

Tony Conquest bt Leon Williams (TKO) (1st round)
(cruiserweight)

Friday July 6

Magomed Abdusalamov bt Maurice Byarm (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

Thursday July 5

Shane Cameron bt Monte Barrett (KO) (4th round)
(heavyweight)

Paul Butler bt Ashley Sexton (PTS) (98-92)
(British super-flyweight title eliminator)

Monday July 2

Suriyan Sor Rungvisai bt Michael Rodriguez (UD)
(super-flyweight)