Results: June 2012

Saturday June 30

Cornelius Bundrage bt Cory Spinks (TKO) (7th round)
(IBF light-middleweight title)

Erislandy Lara bt Freddy Hernandez (UD) (99-90, 98-91, 95-94)
(light-middleweight)

Gary Russell Jr. bt Christoper Perez (TKO) (3rd round)
(featherweight)

Marco Antonio Rubio bt Jorge Cota (TKO) (7th round)
(middleweight)

Cristian Mijares bt Eusebio Osejo (UD) (97-92[3])
(super-bantamweight)

Roy Jones Jr. bt Pawel Glazewski (SD) (96-93, 96-94, 94-95)
(light-heavyweight)

Artur Szpilka bt Jameel McCline (UD) (98-93, 98-94, 97-94)
(heavyweight)

Rafal Jackiewicz bt Luca Pasqua (UD) (98-90, 97-91, 97-92)
(welterweight)

Friday June 29

Scott Harrison bt Gyorgi Mizsei Jr. (TKO) (4th round)
(lightweight)

John Simpson bt Paul Appleby (TKO) (6th round)
(super-featherweight)

Ruslan Provodnikov bt Jose Reynoso (TKO) (2nd round)
(light-welterweight)

Monday June 25

Daiki Kameda bt Johnny Soto (TKO) (4th round)
(super-bantamweight)

Saturday June 23rd

Josesito Lopez bt Victor Ortiz (RET) (9th round)
(welterweight)

Lucas Matthysse bt Humberto Soto (RET) (5th round)
(WBC light-welterweight title #2 eliminator)

Rico Ramos bt Efrain Esquivas (MD) (78-74, 78-74, 76-76)
(super-bantamweight)

John Molina bt Miguel Munguia (UD) (80-69[3])
(lightweight)

Jonathan Victor Barros bt Gustavo Bermudez (UD) (98-92[2], 98-94)
(super-featherweight)

Wednesday June 20

Katuzo Ioka bt Akira Yaegashi (UD) (115-113[2], 115-114)
(WBC and WBA minimumweight titles)

Khabib Allakhverdiev bt Kaizer Mabuza (KO) (4th round)
(IBO light-welterweight title)

Prizefighter – International heavyweights

Winner – Tor Hamer (USA)

Saturday June 16th

Julio Cesar Chavez Jr. bt Andy Lee (TKO) (7th round)
(WBC middleweight title)

Miguel Vazquez bt Daniel Attah (UD) (100-90[3])
(lightweight)

Tomasz Adamek bt Eddie Chambers (UD) (116-112 116-112 119-109)
(heavyweight)

Bryant Jennings bt Steve Collins (UD) (100-89[3])
(heavyweight)

Gilberto Sanchez Ramirez bt Isaac Mendez (TKO) (8th round)
(middleweight)

Chris Van Heerden bt Sebastian Lujan (120-109[2], 119-109)
(IBO welterweight title)

Scott Quigg (TD) Rendall Munroe (3rd round)
(interim WBA super-bantamweight title)
*contest stopped due to accidental head clash

Sergey Rabchenko bt Ryan Rhodes (KO)
(European light-middleweight title)

Martin Murray bt Karim Archour (PTS) (98-93)
(middleweight)

Richard Towers bt Gregory Tony (RET) (9th round)
(heavyweight)

Saturday June 9th

Timothy Bradley bt Manny Pacquiao (SD) (115-113[2], 113-115)
(WBO welterweight title)

Guillermo Rigondeaux bt Teon Kennedy (TKO) (5th round)
(WBA super-bantamweight title)

Randall Bailey bt Mike Jones (TKO) (11th round)
(vacant IBF welterweight title)

Jorge Arce (NC) Jesus Rojas (2nd round)
(super-bantamweight title)
*bout ended due to injury to Arce

Fernando Montiel bt Arturo Reyes (SD) (115-113, 115-111, 111-113)
(super-bantamweight)

Friday 8th June

Kelly Pavlik bt Scott Sigmon (TKO) (7th round)
(super-middleweight)

David Lemieux bt Jaudiel Zepeda (KO) (2nd round)
(middleweight)

Dale Miles bt Curtis Woodhouse (TKO) (5th round)
(British light-welterweight title eliminator)

Saturday 2nd June

Antonio Tarver (D) Lateef Kayode (115-113, 113-115, 114-114)
(IBO cruiserweight title)

Austin Trout bt Delvin Rodriguez (UD) (120-108, 118-110, 117-111)
(WBA light-middleweight title)

Leo Santa Cruz bt Vusi Malinga (UD) (120-108[2], 119-109)
(vacant IBF Bantamweight title)

Peter Quillin bt Ronald Wright (UD) (98-81[2], 97-92)
(middleweight)

Sharif Bogere bt Manuel Leyva (KO) (2nd round)
(lightweight)

Sakio Bika bt Dyah Davis (TKO) (10th round)
(super-middleweight)

Beibut Shumenov bt Enrique Ornelas (UD) (120-108[3])
(WBA light-heavyweight title)

Moises Fuentes bt Julio Cesar Felix (KO) (1st round)
(WBO minimumweight title)

Acelino Freitas bt Michael Oliveira (KO) (9th round)
(middleweight)

Sadam Ali bt Franklin Gonzalez (TKO) (8th round)
(welterweight)

Donnie Nietes bt Felipe Salguero (UD) (116-112[2], 115-113)
(WBO light-flyweight title)

Luke Blackledge bt Mads Larsen (KO) (4th round)
(super-middleweight)

Ahmad Kaddour bt Gary Boulden (MD) (79-73, 78-74, 76-76)
(light-middleweight)

Brian Rose bt Kris Carslaw (UD) (118-112, 116-113, 115-114)
(British light-middleweight title)

Friday 1st June

Gabriel Rosado bt Sechew Powell (TKO) (9th round)
(light-middleweight)

Chonlatarn Piriyapinyo bt Richard Olisa (TKO) (6th round)
(featherweight)

Billy Joe Saunders bt Bradley Pryce (UD) (120-108, 120-109[2])
(Commonwealth middleweight title)