Results: May 2012

Thursday 31st May

Denis Shafikov bt Brunet Zamora (UD) (117-111, 117-112, 117-113)
(EBU light-welterweight title)

Saturday 26th May

Carl Froch bt Lucian Bute (TKO) (5th round)
(IBF super-middleweight title)

Carl Frampton bt Raul Hirales (UD) (120-108, 119-109[2])
(super-bantamweight)

Pier Cote bt Mark Lloyd (TKO) (5th round)
(light-welterweight)

Erick Ochieng bt A.A Lowe (UD) (100-90, 99-91, 98-92)
(English light-middleweight title)

John Ryder bt Luke Robinson (PTS) (79-74)
(middleweight)

Scott Cardle bt Ideh Ockuko (PTS) (60-53)
(lightweight)

Sergio Thompson bt Juan Ramon Solis (TKO) (5th round)
(super-featherweight)

Pablo Cesar Cano bt Fidel Munoz (KO) (9th round)
(lightweight)

Deontay Wilder bt Jesse Oltmanns (TKO) (1st round)
(heavyweight)

Rafal Jackiewicz bt Luciano Abis (TKO) (7th round)
(European welterweight title)

Audley Harrison bt Ali Adams (TKO) (4th round)
(heavyweight)

Friday 25th May

Ji-Hoon Kim bt Alisher Rahimov (UD) (98-92, 97-93, 96-94)
(lightweight)

Leon Spinks III bt Charon Spain (UD)
(light-welterweight)

Lee Selby bt Patrick Okine (TKO) (5th round)
(Commonwealth featherweight title)

Frankie Gavin bt Laszlo Komjathi (RET) (5th round)
(welterweight)

Thursday 24th May

Luis Concepcion bt Odilon Zaleta (TKO) (2nd round)
(flyweight)

Saturday 19th May

Juan Carlos Sanchez Jr. bt Juan Alberto Rosas (UD) (120-107, 118-109[2])
(IBF super-flyweight title)

Denver Cuello bt Ganigan Lopez (TKO) (2nd round)
(WBC minimumweight title eliminator)

Odlanier Solis bt Konstantin Airich (UD) (119-109[2], 118-110)
(heavyweight)

Mikkel Kessler bt Allan Green (KO) (4th round)
(light-heavyweight)

Patrick Nielson bt Gaetano Nespro (60-54[3])
(middleweight)

David Price bt Sam Sexton (TKO) (4th round)
(vacant British and Commonwealth heavyweight titles)

Darren Hamilton bt Ashley Theophane (UD) (118-113, 117-112, 115-113)
(British light-welterweight title)

Kevin Satchell bt Paul Edwards (TKO) (10th round)
(vacant Commonwealth flyweight title)

Adil Anwar bt Dave Ryan (UD) (99-90, 98-90, 98-91)
(British light-welterweight title eliminator)

Friday 18th May

Karim Mayfield bt Ray Serrano (TKO) (5th round)
(light-welterweight)

Thangthong Kiattaweesuk bt Macbute Sinyabi (TKO) (10th round)
(IBF super-bantamweight title eliminator)

Matt Skelton bt Ladislav Kovarik (TKO) (3rd round)
(heavyweight)

Terry Flannigan bt Dougie Curran (UD) (99-90, 99-91[2])
(super-featherweight)

Joe Selkirk bt Jason Ball (PTS) (77-75)
(light-middleweight)

Callum Johnson bt James Tucker (TKO) (7th round)
(light-heavyweight)

Rocky Fielding bt Ciaran Healy (TKO) (4th round)
(super-middleweight)

Paul Butler bt Hyusein Hyuseinov (TKO) (3rd round)
(super-flyweight)

Wednesday 16th May

Francesco Pianeta bt Oliver McCall (UD) (98-92, 97-93, 99-91)
(heavyweight)

Saturday 12th May

Gennady Golovkin bt Makoto Fuchigami (TKO) (3rd round)
(WBA and IBO middleweight titles)

Zaurbek Baysangurov bt Michel Soro (UD) (117-111, 116-111, 115-112)
(WBO and IBO light-middleweight title)

Brian Viloria bt Omar Romero (TKO) (9th round)
(WBO flyweight title)

Rodel Mayol bt Julio Cesar Miranda (UD) (100-87, 99-90, 97-91)
(flyweight)

Vicente Escobedo bt Juan Ruiz (UD) (100-90, 100-90, 99-91)
(super-featherweight)

Junior Witter bt Colin Lynes (UD) (117-112, 116-114, 115-114)
(British welterweight title)

Kid Galahad bt Josh Wale (TKO) (9th round)
(super-bantamweight)

Chris Eubank Jr. bt Harry Matthews (PTS) (60-54)
(middleweight)

Friday 11th May

Alexander Alekseev (D) Firat Arslan
(European crusierweight title)

Rakhim Chakhkiev bt Zack Page (KO) (6th round)
(heavyweight)

Saturday 5th May

Floyd Mayweather Jr. bt Miguel Cotto (UD) (118-110, 117-111[2])
(WBA light-middleweight title)

Saul Alvarez bt Shane Mosley (UD) (119-109[2], 118-110)
(WBC light-middleweight title)

Jessie Vargas bt Steve Forbes (UD) (100-90, 99-91, 97-93)
(light-welterweight)

Carlos Quintana bt Deandre Latimore (KO) (6th round)
(light-middleweight)

Chris John bt Shoji Kimura (UD) (119-108, 118-109, 117-110)
(WBA featherweight title)

Daud Cino Yordan bt Lorenzo Villanueva (KO) (2nd round)
(vacant IBO featherweight title)

Marco Huck (D) Ola Afolabi (114-114[2], 115-113)
(WBO cruiserweight title)

Robert Stieglitz bt Nader Hamdan (UD) (120-108, 117-111[2])
(WBO super-middleweight title)

Kubrat Pulev bt Alexander Dimitrenko (KO) (11th round)
(vacant European heavyweight title)

Rafael Marquez bt Eric Aiken (TKO) (1st round)
(featherweight)

Demetrius Andrade bt Rudy Cisneros (KO) (1st round)
(light-middleweight)

DeMarcus Corley bt Paul McCloskey (TKO) (10th round)
(light-welterweight)

Prizefighter – The Irish Middleweights
Champion: Eamon O’Kane

Friday 4th May

Hassan N’Dam N’Jikam bt Max Bursak (UD) (118-110[2], 118-111)
(interim WBO middleweight title)

Daniel Ponce De Leon bt Eduardo Lazcano (UD) (100-90[3])
(super-featherweight)

Ishe Smith bt Ayi Bruce (TKO) (4th round)
(light-middleweight)

Thursday 3rd May

Kompayak Porpramook bt Jonathan Taconing (TD) (5th round)
(WBC light-flyweight title)
*Fight stopped due to accidental head clash, scores where 47-47, 48-46, 50-45

Tuesday 1st May

Dmitry Pirog bt Nobuhiro Ishida (UD) (120-108, 119-109, 118-111)
(WBO middleweight title)