20
Sep
2020

Results: February 2012

Phil Jay 01/03/2012

SATURDAY 25th FEBRUARY

Adrien Broner bt Eloy Perez (KO) (4th round)
(WBO super-featherweight title)

Devon Alexander bt Marcos Maidana (UD) (100-90[2]), 99-91)
(welterweight)

Sharif Bogere bt Sergio Rivera (TKO) (3rd round)
(light-welterweight)

Deontay Wilder bt Marlon Hayes (TKO) (3rd round)
(heavyweight)

Alexander Povetkin bt Marco Huck (MD) (114-114, 116-112, 116-113)
(WBA heavyweight title)

Dominik Britsch (D) Roberto Santos
(middleweight)

Nathan Cleverly bt Tommy Karpency (UD) (120-108[3])
(WBO light-heavyweight title)

Frankie Gavin bt Kevin McIntyre (TKO) (3rd round)
(welterweight)

Enzo Maccarinelli bt Ciaran Healy (TKO) (2nd round)
(cruiserweight)

Denis Shafikov bt Lee McAllister (RET) (7th round)
(European light-welterweight title)

FRIDAY 24th FEBRUARY

Jessie Vargas bt Lanardo Tyner (UD) (99-91[3])

Deandre Latimore bt Milton Nunez (MD) (96-92, 95-94, 94-94)

SATURDAY 18th FEBRUARY

Vitali Klitschko bt Dereck Chisora (UD) (119-111, 118-110[2])
(WBC heavyweight title)

Brian Magee bt Rudy Markussen (KO) (5th round)
(interim WBA super-middleweight title)

Johnathon Banks bt Nicolai Firtha (UD) (120-108, 119-109[2])
(heavyweight)

Jorge Arce bt Lorenzo Parra (KO) (5th round)
(super-bantamweight)

Tavoris Cloud bt Gabriel Campillo (SD) (116-110, 114-112, 111-115)
(IBF light-heavyweight title)

Paul Williams bt Nobuhiro Ishida (UD) (120-108[3])
(light-middleweight)

Chris Arreola bt Eric Molina (KO) (1st round)
(heavyweight)

Malik Scott bt Kendrick Releford (UD) (80-72[2], 79-73)
(heavyweight)

Mario Rodriguez bt Gilberto Keb Baas (KO) (5th round)
(light-flyweight)

Adonis Stevenson bt Jesus Gonzales (KO) (1st round)
(IBF super-middleweight title semi-final eliminator)

Sam Soliman bt Garth Wood (UD)
(middleweight)

Stephen Smith bt Arpad Vass (TKO) (1st round)
(featherweight)

Kid Galahad bt Jason Booth (UD)
(super-bantamweight)

Chris Eubank Jr. bt Jason Ball (PTS) (58-56)
(middleweight)

SATURDAY 11th FEBRUARY

Prizefighter – The light-welterweights II

(Quarter-finals)

Young Mutley bt Mark Lloyd (SD) (30-27, 28-29, 30-27)
Tyrone Nurse bt Dale Miles (TKO) (3rd round)
Adil Anwar bt Barry Morrison (UD) (30-27, 29-28, 29-28)
John Watson bt Dean Harrison (TKO) (1st round)

(Semi-final)

Tyrone Nurse bt Young Mutley (UD) (29-28, 29-28, 29-28)
Adil Anwar bt John Watson (UD) (30-27, 30-27, 30-27)

(Final)

Adil Anwar bt Tyrone Nurse (UD) (30-28, 30-27, 29-28)

Champion: Adil Anwar

FRIDAY 10th FEBRUARY

Johnriel Casimero bt Luis Alberto Lazarte (TKO) (10th round)
(interim IBF flyweight title)

Lucas Matthysse bt Ivan Valle (RET) (6th round)
(light-welterweight)

Kevin Mitchell bt Felix Lora (PTS) (98-92)
(lightweight)

Demetrius Andrade bt Derek Ennis (KO) (2nd round)
(light-middleweight)

SATURDAY 4th FEBRUARY

Julio Cesar Chavez Jr. bt Marco Antonio Rubio (UD) (118-110, 116-112, 115-113)
(WBC middleweight title)

Nonito Donaire bt Wilfredo Vasquez Jr. (SD) (117-110[2], 112-115)
(vacant WBO super-bantamweight title)

Vanes Martirosyan bt Troy Lowry (TKO) (3rd round)
(light-middleweight)

Yoan Pablo Hernandez bt Steve Cunningham (UD) (116-110[2], 115-111)
(IBF cruiserweight title)

Alexander Alexseev bt Enad Licina (UD) (118-110, 118-112, 116-112)
(vacant European cruiserweight title)

Eduard Gutknecht bt Vyacheslav Uzelkov (UD) (117-111, 116-112, 115-113)
(European light-heavyweight title)

Scott Quigg bt Jamie Arthur (TKO) (8th round)
(British super-bantamweight title)

Rendall Munroe bt Jose Saez (TKO) (1st round)
(super-bantamweight)

FRIDAY 3rd FEBRUARY

Isaac Chilemba bt Edison Miranda (UD) (97-91, 96-92[2])
(light-heavyweight)

Magomed Abdusalamov bt Pedro Rodriguez (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

Ovill McKenzie bt Tony Dodson (TKO) (3rd round)
(Commonwealth light-heavyweight title)