28
Nov
2020

Results: December 2011

Phil Jay 01/01/2012

Saturday 31st December

Takashi Uchiyama bt Jorge Solis (TKO) (11th round)
(WBA super-featherweight title)

Celestino Caballero bt Satoshi Hosono (UD) (119-108, 119-108, 116-111)
(WBA featherweight title)

Kazuto Ioka bt Yodgoen Chalermchai (TKO) (1st round)
(WBC minimumweight title)

Nobou Noshiro bt Petch Twins Gym (KO) (2nd round)
(bantamweight)

Friday 30th December

Jermain Taylor bt Jessie Nicklow (TKO) (8th round)
(middleweight)

Andre Dirrell bt Darryl Cunningham (TKO) (2nd round)
(super-middleweight)

Mike Perez bt Friday Ahunanya (UD) (100-90, 100-90, 100-90)
(heavyweight)

Kimbo Slice bt Charles Hackmann (PTS) (39-37)
(heavyweight)

Thursday 22nd December

Michael Medina bt Grady Brewer (UD) (99-92, 98-92, 98-92)
(light-middleweight)

Pongsaklek Wonjongkam (NC) Hirofumi Mukai (1st round)
(WBC flyweight title)

Kompayak Porpramook bt Adrian Hernandez (KO) (10th round)
(WBC light-flyweight title)

Saturday 17th December

Andre Ward bt Carl Froch (UD) (115-113, 115-113, 118-110)
(WBA and WBC super-middleweight titles)
(Showtime Super-Six Final)

Kell Brook bt Luis Galarza (TKO) (5th round)
(welterweight)

Edison Miranda bt Kariz Kariuki (TKO) (5th round)
(light-heavyweight)

Orlando Salido bt Weng Haya (TKO) (8th round)
(WBO featherweight title)

Antonio Decarie bt Victor Lupo (UD) (119-110, 118-110, 117-112)
(welterweight)

Friday 16th December

Marco Antonio Rubio bt Matt Vanda (TKO) (5th round)
(middleweight)

Wednesday 14th December

Lee Selby bt John Simpson (TKO) (5th round)
(British and Commonwealth featherweight titles)

Saturday 10th December

Lamont Peterson bt Amir Khan (SD) (113-112, 113-112, 111-114)
(WBA and IBF light-welterweight titles)

Seth Mitchell bt Timur Ibragimov (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

Anthony Peterson bt Daniel Attah (UD) (80-72, 80-72, 80-72)
(lightweight)

Juan Carlos Salgado (NC) Miguel Beltran Jr. (2nd round)
(IBF super-featherweight title)

Liborio Solis bt Jose Salgado (SD)
(interim WBA super-flyweight title)

Johan Perez bt Fernando Castaneda (TKO) (4th round)
(interim WBA light-welterweight title)

Roy Jones Jr. bt Max Alexander (UD) (100-90, 100-90, 99-91)
(cruiserweight)

Brian Viloria bt Giovani Segura (TKO) (8th round)
(WBO flyweight title)

Martin Honorio bt Fahsai Sakkreerin (SD)
(IBF super-featherweight title eliminator)

Ashley Theophane bt Ben Murphy (TKO) (11th round)
(British light-welterweight title)

Chris Edwards bt Shinny Bayaar (UD) (116-113, 117-112, 117-112)
(British flyweight title)

Friday 9th December

Gennady Golovkin bt Lajuan Simon (KO) (1st round)
(WBA middleweight title)

Lucas Matthysse bt Sergio Priotti (KO) (4th round)
(light-welterweight)

Wednesday 7th December

Tepparith Kokietgym v Daiki Kameda (UD) (119-110, 16-112, 115-113)
(vacant WBA super-flyweight title)

Koki Kameda bt Mario Macias (KO) (4th round)
(WBA bantamweight title)

Tuesday 6th December

Oleydong Sithsamerchai bt Hyobu Nakagama (UD) (117-111, 117-111, 117-111)
(super-flyweight)

Monday 5th December

Ruslan Provodnikov bt DeMarcus Corley (UD) (119-110, 118-111, 117-111)
(light-welterweight)

Saturday 3rd December

Miguel Cotto bt Antonio Margarito (TKO) (10th round)
(WBA ‘super’ light-middleweight title)

Brandon Rios bt John Murray (TKO) (11th round)
(vacant WBA lightweight title)
*only Murray able to win title after Rios failed to make weight

Mike Jones bt Sebastian Lujan (UD) (119-109, 119-109, 118-110)
(IBF welterweight title eliminator)

Delvin Rodriguez bt Pawel Wolak (UD) (100-90, 98-91, 98-92)
(light-middleweight)

Abner Mares bt Joseph Agbeko (UD) (118-110, 118-110, 118-110)
(IBF bantamweight title)

Anselmo Moreno bt Vic Darchinyan (UD) (120-107, 117-110, 115-112)
(WBA and IBO bantamweight titles)

Jhonny Gonzalez bt Roinet Caballero (TKO) (2nd round)
(WBC featherweight title)

Alexander Povetkin bt Cedric Boswell (TKO) (8th round)
(WBA heavyweight title)

Robert Helenius bt Dereck Chisora (SD) (115-113, 115-113, 113-115)
(European heavyweight title)

Akifumi Shimoda bt Jonel Alibio (UD) (99-91, 99-91, 99-93)
(super-bantamweight)

Brian Rose bt ‘Prince’ Arron (SD) (117-113, 116-113, 114-115)
(British light-middleweight title)

Friday 2nd December

Felix Sturm (D) Martin Murray (116-112, 115-113, 114-114)
(WBA middleweight title)

Anthony Dirrell bt Renan St Juste (TKO) (4th round)
(WBC super-middleweight title eliminator)

Leif Larson bt Danny Williams (KO) (2nd round)
(heavyweight)