01
Oct
2020

Results: April 2011

Phil Jay 30/04/2011

Saturday 30th April

Ulises Solis bt Luis Alberto Lazarte (SD) (116-111, 115-112, 113-114)
(IBF flyweight title)

Raul Garcia bt Rommel Asenjo (TKO) (3rd round)
(WBO minimumweight title)

Ramon Hirales bt Jesus Geles (KO) (4th round)
(vacant WBO light-flyweight title)

Adrian Hernandez bt Gilberto Keb Baas (RET) (10th round)
(WBC light-flyweight title)

Darren Barker bt Domenico Spada (UD) (116-113, 116-113, 115-113)
(vacant EBU middleweight title)

Friday 29th April

Peter Quillin bt Jesse Brinkley (TKO) (3rd round)
(USBO super-middleweight title)

Wednesday 27th April

Stephen Smith bt John Simpson (MD) (118-112, 115-114, 114-114)
(British featherweight title)

David Price bt Raphael Butler (TKO) (1st Round)
(heavyweight)

Saturday 23rd April

Vic Darchinyan bt Yonnhy Perez (TD) (50-44, 50-44, 50-44)
(IBO bantamweight title)

Friday 22nd April

Breidis Prescott bt Bayan Jargal (UD) (100-90, 99-90, 99-91)
(light-welterweight)

Tuesday 19th April

Muhammad Rachman bt Kwanthai Sithmorseng (KO) (9th round)
(WBA minimumweight title)

#
Sunday 17th April

Chris John bt Daud Yordan (UD) (117-111, 116-112, 116-112)
(WBA “super” featherweight title)

Saturday 16th April

Orlando Salido bt Juan Manuel Lopez (TKO) (8th round)
(WBO featherweight title)

Victor Ortiz bt Andre Berto (UD) (115-110, 114-111, 114-112)
(WBC welterweight title)

Amir Khan bt Paul McCloskey (TD) (6th round)
(WBA light-welterweight title)

Rendell Munroe bt Andrei Iseau (UD) (117-112, 116-112, 115-114)
(super-bantamweight)

Friday 15th April

Omar Narvaez bt Cesar Seda (UD) (117-110, 117-110, 115-112)
(WBO super-flyweight title)

Kiko Martinez bt Jason Booth (KO) (10th round)
(European super-bantamweight title)

Wednesday 13th April

Anthony Mundine bt Garth Wood (UD) (96-92, 96-92, 95-93)
(middleweight)

Saturday 9th April

Marcos Maidana bt Erik Morales (MD) (116-112, 116-112, 114-114)
(Interim WBA light-welterweight title)

Robert Guerrero bt Michael Katsidis (UD) (118-106, 118-107, 117-108)
(interim WBO and WBA lightweight titles)

Paulie Malignaggi bt Jose Cotto (UD) (99-91, 99-91, 97-93)
(welterweight)

Nobuhiro Ishida bt James Kirkland (TKO) (1st round)
(light-middleweight)

Robert Stieglitz bt Khoren Gevor (DQ) (10th round)
(WBO super-middleweight title)

Donnie Nietes bt Armando Vasquez (KO) (1st round)
(light-flyweight)

Tomasz Adamek bt Kevin McBride (UD) (120-107, 119-108, 119-108)
(heavyweight)

Stuart Hall bt John Donnelly (TKO) (5th round)
(British bantamweight title)

Friday 8th April

Jhonny Gonzalez bt Hozumi Hasegawa (TKO) (4th round)
(WBC featherweight title)

Toshiaki Nishioka bt Mauricio Javier Munoz (KO) (9th round)
(WBC super-bantamweight title)

Takahiro Ao v Humberto Guitierrez (KO) (4th round)
(WBC super-featherweight title)

Marco Antonio Rubio bt David Lemieux (TKO) (7th round)
(WBC middleweight title eliminator)

Jesse Vargas bt Vivian Harris (RET) (1st round)
(welterweight)

Danny Williams (DPW) bt Laszlo Toth (KO) (1st round)
(heavyweight)

Saturday 2nd April

Hassan N’Dam N’Jikam bt Giovanni Lorenzo (UD) (119-109, 119-110, 116-110)
(interim WBA middleweight title)

Marco Huck bt Ran Nakash (UD) (118-110, 118-110, 116-112)
(WBO cruiserweight title)

Robert Helenius bt Sam Peter (TKO) (9th Round)
(heavyweight)

Daiki Kameda bt Jesus Martinez (KO) (4th round)
(super-bantamweight)

Giovani Segura bt Ivan Calderon (KO) (3rd round)
(WBO light-flyweight title)

Edgar Sosa bt Kenichi Korikawa (TKO) (8th round)
(flyweight)

Hernan Marquez bt Luis Concepcion (TKO) (11th round)
(12)
(WBA flyweight title)

Krzysztof Wlodarczyk bt Francisco Palacios (SD) (118-112, 116-113, 113-115)
(WBC cruiserweight title)

John Murray bt Karim El Ouazghari (UD) (117-111, 116-110, 115-112)
(European lightweight title)

Derry Matthews bt Amir Unsworth (TKO) (1st round)
(English lightweight title)