Results: March 2011

SATURDAY 26th MARCH

Dmitry Pirog bt Javier Maciel (UD) (117-111, 115-111, 115-112)
(WBO middleweight title)

Yuriorkis Gamboa bt Jorge Solis (TKO) (4th round)
(WBA “Super” featherweight title)
*IBF title now vacant after Gamboa failed to re-weigh-in

Takalani Ndlovu bt Steve Molitor (UD) (118-110, 118-110, 116-112)
(IBF super-bantamweight title)

Moruti Mthalane bt Johnriel Casimero (TKO) (5th round)
(IBF flyweight title)

Tshifhiwa Munyai bt Danilo Pena (UD) (120-108, 118-108, 119-109)
(vacant IBO super-bantamweight title)

Thomas Oosthuizen bt Evert Bravo (KO) (9th round)
(vacant IBO super-middleweight title)

Denton Vassell bt Bethuel Ushona (UD) (118-111, 117-112, 117-113)
(Commonwealth welterweight title)

FRIDAY 25th MARCH

Pongsaklek Wonjongkam bt Muhammad Nurfawaid (TKO) (5th round)
(flyweight)

WEDNESDAY 23rd MARCH

Prizefighter – The Super-middlweights II

Rocky Fielding bt Patrick J Maxwell (TKO) (2nd round)

Joe Ainscough bt Wayne Reed (SD) (29-28, 30-28, 27-28)

Tobias Webb bt Robin Reid (UD) (30-27, 30-28, 29-28)

Jahmaine Smyle bt Carl Dilks (SD) (29-28, 29-28, 28-29)

Rocky Fielding bt Joe Ainscough (TKO) (1st round)

Tobias Webb bt Jahmaine Smyle (UD) (30-27, 29-28, 29-28)

Rocky Fielding bt Tobias Webb (TKO) (1st round)

SATURDAY 19th MARCH

Vitali Klitschko bt Odlanier Solis (TKO) (1st Round)
(WBC heavyweight title)

Ola Afolabi bt Lubos Suda (TKO) (5th Round)
(cruiserweight)

Michael Sprott bt Serdar Uysal
(heavyweight)

Lucien Bute bt Brian Magee (TKO) (10th Round)
(IBF super-middleweight title)

Vanes Martirosyan bt Bladimir Hernandez (KO) (2nd Round)
(light-middleweight)

Guillermo Rigondeaux bt Willie Casey (KO) (1st Round)
(interim WBA bantamweight title)

Roman Gonzalez bt Manuel Vargas (UD) (119-109, 116-112, 116-112)
(WBA light-flyweight title)

David Tua bt Demetrice King (UD) (100-90, 100-91, 100-91)
(heavyweight)

Liam Walsh bt Jon Kays (KO) (10th round)
(Commonwealth super-featherweight title)

FRIDAY 18th MARCH

Brad Solomon bt Demetrius Hopkins (UD) (99-91, 99-91, 97-93)
(welterweight)

Cedric Boswell bt Oliver McCall (UD) (99-91, 99-92, 98-92)
(heavyweight)

SATURDAY 12th MARCH

Miguel Cotto bt Ricardo Mayorga (TKO) (12th Round)
(WBA “Super” light-middleweight title)

Miguel Vazquez bt Leonardo Zappavigna (UD) (118-110, 117-111, 117-111)
(IBF lightweight title)

Pawel Wolak bt Yuri Foreman (RET) (6th Round)
(light-middleweight)

Sergio Martinez bt Sergiy Dzinziruk (TKO) (8th Round)
(WBC “Diamond” light-middleweight title)

Andy Lee bt Craig McEwan (KO) (10th Round)
(super-middleweight)

Jonathon Barros bt Miguel Roman (UD) (118-109, 118-110, 117-111)
(WBA featherweight title)

Ricky Burns bt Joseph Laryea (RET) (7th Round)
(WBO super-featherweight title)

William Joppy bt Cory Cummings (UD)
(super-middleweight)

FRIDAY 11th MARCH

Michael Grant bt Tye Fields (KO) (3rd Round)
(heavyweight)

Joel Casamayor bt Manuel Leyva (SD) (97-92, 96-93, 94-95)
(welterweight)

SATURDAY 5th MARCH

Saul Alvarez bt Matthew Hatton (UD) (119-108, 119-108, 119-108)
(vacant WBC light-middleweight title)

Zab Judah bt Kaizer Mabuza (TKO) (7th round)
(vacant IBF light-welterweight title)

Humberto Soto bt Fidel Munoz (UD)
(light-welterweight)

Juan Alberto Rosas bt Jesus Vazquez (UD) (99-91, 97-90, 97-90)
(super-flyweight)

Adrien Broner bt Daniel Ponce De Leon (UD) (99-91, 96-94, 96-94)
(super-featherweight)

Danny Jacobs bt Robert Kliewer (TKO) (1st round)
(super-middleweight)

Seth Mitchell bt Charles Davis (TKO) (2nd round)
(heavyweight)

Gary Sykes bt Carl Johanneson (UD) (116-112, 115-112, 115-113)
(British super-featherweight title)

George Groves bt Daniel Allotey (TKO) (4th Round)
(super-middleweight)

Vinny O’Brien bt David Navarro (RET) (3rd round)
(welterweight)

James Kirkland bt Ahsandi Gibbs (KO) (1st round)
(super-middleweight)

FRIDAY 4th MARCH

Yusaf Mack bt Otis Griffin (SD) (119-108, 116-111, 113-114)
(IBF light-heavyweight title eliminator)