21
Sep
2020

Results: February 2011

Phil Jay 01/03/2011

SATURDAY 26TH FEBRUARY

Brandon Rios bt Miguel Acosta (TKO) (10th Round)
(WBA lightweight title)

Gilberto Keb Baas bt Jose Aguirre (RET) (9th Round)
(WBC light-flyweight title)

Julio Cesar Miranda bt Arden Diale (TKO) (4th Round)
(WBO flyweight title)

Juan Carlos Salgado bt Guadalupe Rosales (UD) (98-92, 97-93, 97-93)
(lightweight)

FRIDAY 25TH FEBRUARY

Juan Carlos Burgos bt Frankie Archuleta (TKO) (2nd Round)
(super-featherweight)

Danny Garcia bt John Figueroa (TKO) (2nd Round)
(light-welterweight)

THURSDAY 24TH FEBRUARY

James Toney bt Damon Reed (UD) (100-90, 100-90, 100-90)
(heavyweight)

SATURDAY 19TH FEBRUARY

Nonito Donaire bt Fernando Montiel (TKO) (2nd Round)
(WBC and WBO bantamweight titles)

Felix Sturm bt Ronald Hearns (TKO) (7th Round)
(WBA super world middleweight title)

Mike Jones bt Jesus Soto-Karass (UD) (117-111, 116-112, 115-113)
(NABA welterweight title)

Victor Puiu (Lupo) bt Junior Witter (UD) (97-91, 96-93, 95-94)
(welterweight)

Craig Watson bt John O’Donnell (UD) (117-112, 116-112, 116-113)
(British welterweigh title)

Ashley Theophane bt Lenny Daws (UD) (115-111, 115-111, 115-112)
(British light-welterweight title)

Frankie Gavin bt Michael Lomax (TKO) (7th Round)
(welterweight)

John McDermott bt Larry Olubamiwo (TKO) (1st Round)
(heavyweight)

Tyson Fury bt Marcel Luiz Nascimento (KO) (5th Round)
(heavyweight)

FRIDAY 18TH FEBRUARY

Carlos Quintana bt Yoryi Estrella (TKO) (9th Round)
(light-middleweight)

Jan Zaveck bt Paul Delgado (KO) (5th Round)
(IBF welterweight title)

Fernando Guerrero bt Derrick Findlay (UD) (100-90, 99-91, 99-91)
(middleweight)

Shawn Porter bt Anges Adjaho (UD) (99-91, 99-91, 97-93)
(welterweight)

SATURDAY 12TH FEBRUARY

Steve Cunningham bt Enad Licina (UD) (118-110, 117-111, 115-113)
(IBF cruiserweight title)

Omar Navaez bt Victor Zaleta (UD) (120-107, 120-107, 119-108)
(WBO super-flyweight title)

Yoan Pablo Hernandez bt Steve Herelius (TKO) (7th Round)
(interim WBA cruiserweight title)

Sammy Gutierrez bt Renan Trongco (TKO) (6th Round)
(interim WBA minimumweight title)

Arthur Abraham bt Stjepan Bozic (TKO) (2nd Round)
(light-heavyweight)

Marco Antonio Barrera bt Jose Arias (TKO) (2nd Round)
(light-welterweight)

FRIDAY 11TH FEBRUARY

Ionut Dan Ion bt Steve Forbes (TD) (58-56, 58-56, 58-56)
(welterweight)

Kazuto Ioka bt Olydong Sithsamerchai (TKO) (5th Round)
(WBC minimumweight title)

Guillaume Frenois bt Eusebio Osejo (UD) (116-112, 116-113, 115-113)
(super-featherweight)

Peter Quillin bt Dennis Sharpe (TKO) (4th Round)
(middleweight)

Eddie Chambers bt Derric Rossy (UD)
(120-107, 117-110, 115-112)
(heavyweight)

Rico Ramos bt Alejandro Valdez (UD) (98-92, 97-93, 97-93)
(super-bantamweight)

Hector Camacho Jr bt Juan Astorga (UD) (77-73, 77-73, 77-73)
(super-middleweight)

David Rodriguez bt Matt Hicks (TKO) (2nd Round)
(heavyweight)

SATURDAY 5TH FEBRUARY

Austin Trout bt Rigoberto Alvarez (UD)
(119-108, 119-108, 119-108)
(WBA light-middleweight title)

Jesus Silvestre bt Yader Escobar (KO) (4th Round)
(WBA minimunweight title eliminator)

Jesus Geles bt Ramon Garcia Hirales (SD)
(115-113, 115-113, 113-115)
(interim WBO light-flyweight title)

Tomas Rojas bt Nobuo Nashiro (UD)
(116-111, 116-113, 114-113)
(WBC super-flyweight title)

FRIDAY 4TH FEBRUARY

Bryan Vera bt Sergio Mora (SD) (96-94, 96-94, 94-96)
(middleweight)