28
Oct
2020

Results: October 2010

Phil Jay 01/11/2010

SUNDAY 31ST OCTOBER 2010

Daniel Geale bt Roman Karmazin (TKO) (12th Round)
(IBF Middleweight Title eliminator)

Leonardo Zappavigna bt Ji-Hoon Kim (KO) (1st Round)
(IBF Lightweight Title eliminator)

SATURDAY 30TH OCTOBER 2010

Sebastian Sylvester bt Mahir Oral (UD) (117,107-117-107,119-106)
(IBF Middleweight Title)

Raul Garcia bt Luis De La Rosa (SD) (114-113, 114-113, 112-115)
(Interim WBO Minumumweight Title)

Jesus Geles bt Omar Soto (MD) (115-113, 115-113, 114-114)
(Interim WBO Light-Flyweight Title)

Hassan N’Dam N’Jikam bt Avtandil Khurtsidze (UD) (117-111, 115-114, 115-114)
(Interim WBA Middleweight Title)

Vusi Malinga bt Michael Domingo (MD) (117-111, 115-113, 114-114)
(IBF Bantamweight Title eliminator)

SATURDAY 23RD OCTOBER 2010

Sammy Gutierrez bt Luis Carillo (KO) (3rd Round)
(Interim WBA World Minimumweight Title)

SUNDAY 24TH OCTOBER 2010

Toshiaki Nishioka bt Rendall Munroe (UD) (119-109, 119-109, 119-109)
(WBC Super-Bantamweight Title)

Roman Gonzalez bt Francisco Rosas (TKO) (2nd Round)
(Interim WBA World Light Flyweight Title)

FRIDAY 15TH OCTOBER 2010

Antonio Tarver bt Nagy Aguilera (UD) (98-92, 98-92, 98-92)
(Heavyweight)

Lucien Bute bt Jesse Brinkley (KO) (9th Round)
(IBF Super-Middleweight Title)

SATURDAY 16TH OCTOBER 2010

Wilfredo Vazquez bt Ivan Hernandez (TKO) (11th Round)
(WBO Super-Bantamweight Title)

Alexander Povetkin bt Teke Oruh (KO) (5th Round)
(Heavyweight)

Julio Cesar Miranda bt Michael Arango (TKO) (2nd Round)
(WBO Flyweight Title)

Vitali Klitschko bt Shannon Briggs (UD) (120-105, 120-107, 120-107)
(WBC Heavyweight Title)

SATURDAY 9TH OCTOBER 2010

Rigoberto Alvarez bt Nobuhiro Ishida (SD) (115-112, 114-113, 113-114)
(vacant WBA Light-Middleweight Title)

Hugo Cazares bt Alberto Rossel (TKO) (9th Round)
(WBA Super-Flyweight Title)

FRIDAY 8TH OCTOBER 2010

Pongsaklek Wonjongkam bt Suriyan Por ChokChai (UD) (115-112, 115-114, 114-113)
(WBC Flyweight Title)

SATURDAY 2ND OCTOBER 2010

Guillermo Jones bt Valery Brudov (TKO) (11th Round)
(WBA Cruiserweight Title)

Hasim Rahman bt Marcus McGee (KO) (1st Round)
(Heavyweight)

Luis Concepcion bt Denkaosan Kaovichit (TKO) (1st Round)
(Interim WBA Flyweight Title)

Ryol Li Lee bt Poonsawat Kratingddaenggym (UD) (118-110, 115-113, 115-114)
(WBA Super-Bantamweight Title)