SATURDAY 25 JULY
12 rounds – WBA, IBF and WBO Light Heavyweight titles
Sergey Kovalev 27-0-1 bt Nadjib Mohammedi 37-3
(KO3)
10 rounds – Light Heavyweight
Jean Pascal 30-3-1 bt Yunieski Gonzalez 16-1
(UD: 96-94 [3])
10 rounds – vacant USBA Light Heavyweight title
Sullivan Barrera 16-0 bt Hakim Zoulikha 21-8
(TKO8)
8 rounds – Super Featherweight
Joel Diaz Jr 18-0 v Alejandro Rodriguez 24-18-1
(TKO4)
4 rounds – Heavyweight
Cassius Chaney 3-0 bt Edward Ramirez 1-3
(KO1)
12 rounds – interim WBA Cruiserweight title
Beibut Shumenov 16-2 bt BJ Flores 31-2-1
(UD: 116-112 [3])
10 rounds – Featherweight
Claudio Marrero 19-1 bt Rico Ramos 24-5
(KO3)
10 rounds – vacant USBA Cruiserweight title
Isiah Thomas 15-0 bt Jordan Shimmell 19-1
(UD: 99-91, 98-92, 97-93)
8 rounds – Heavyweight
Michael Hunter 9-0 bt Mike Bissett 9-8
(TKO1)
8 rounds – Cruiserweight
Andrew Tabiti 11-0 bt Roberto Santos 12-2
(UD: 80-72 [3])
12 rounds – Super Bantamweight
Cesar Juarez 17-3 bt Juan Carlos Sanchez Jr 20-4-1
(UD: 114-111 [2], 114-112)
10 rounds – Flyweight
Moises Fuentes 22-2-1 bt Oswaldo Novoa 14-6-2
(KO6)
10 rounds – Flyweight
Brian Viloria 36-4 bt Omar Soto 23-12-2
(TKO1)
10 rounds – Welterweight
Cameron Hammond 13-0 bt Sedat Tasci 8-2-4
(TKO5)
12 rounds – British Middleweight title
Nick Blackwell 18-3-1 bt Damon Jones 13-1
(TKO6)
10 rounds – Heavyweight
Hughie Fury 16-0 bt George Arias 56-13
(PTS:100-90)
8 rounds – Welterweight
Lenny Daws 30-3-2 bt Mikheil Avakyan 30-21-4
(PTS: 80-70)
6 rounds – Super Bantamweight
Leigh Wood 15-1 bt Isaac Owusu 23-9
(KO4)
6 rounds – Flyweight
Louis Norman 10-0 bt Brett Fidoe 4-21-2
(PTS: 60-53)
6 rounds – Super Featherweight
Jordan Gill 13-0 bt George Gachechiladze 17-20-1
(PTS: 60-54)
4 rounds – Heavyweight
Young Fury 5-1 bt Ostaps Basins 1-2-0
(TKO1)
10 rounds – British Super Lightweight title elimninator
David Barnes 29-3-2 bt Andy Colquhoun 13-1
(PTS: 95-94)
6 rounds – Super Featherweight
Gary Sykes 28-4 bt Ibrar Riyaz 4 84 3
(PTS: 60-54)
6 rounds – Welterweight
Larry Ekundayo 10-0 bt William Warburton 16-81-7
(PTS: 60-53)
FRIDAY 24 JULY
10×2 rounds – vacant Women’s WBO Lightweight title
Yohana Alfonzo 13-2 bt Maria Maderna 15-11-3
(UD: 99-91, 98-92, 97-93)
10 rounds – Super Featherweight
Fernando David Saucedo 56-6-3 bt Leandro Pinto 18-7-2
(UD: 100-90 [2], 99-91)
12 rounds – IBO Welterweight title
Tsiko Mulovhedzi bt 10-7-3 bt Ali Funeka 36-5-3
12 rounds – IBO Super Flyweight title
Lwandile Sityatha 20-3-1 bt Gideon Buthelezi 14-5
(SD: 117-111, 115-113, 113-115)
10 rounds – Super Featherweight
Mitchell Smith 13-0 bt Dennis Tubieron 19-5-2
(KO1)
12 rounds – Super Middleweight
Frank Buglioni 17-1-1 bt Fernando Castaneda 23-10
(TKO5)
10 rounds – British Super Welterweight title eliminator
Gary Corcoran 13-0 bt Rick Godding 21-1-1
(UD: 99-91, 99-92, 97-93)
10 rounds – Super Middleweight
Jamie Cox 19-0 bt Blas Martinez 21-8-1
(TKO1)
10 rounds – Middleweight
Billy Joe Saunders 22-0 bt Yoann Bloyer 17-28-2
(TKO4)
10 rounds – Heavyweight
Dereck Chisora 21-5 bt Beqa Lobjanidze 13-4
(KO1)
10 rounds – Cruiserweight
Ovill McKenzie 25-12 bt Janne Forsman 19-2
(TKO2)
10 rounds – Super Bantamweight
Lewis Pettitt 17-1 bt Antonio Horvatic 7-19
(TKO7)
Super Featherweight
Boy Jones 3-0-1 bt Janis Puksins 5-29-2
(TKO2)
SATURDAY 18 JULY
12 rounds – vacant IBF Super Flyweight title
McJoe Arroyo 17-0 bt Arthur Villanueva 27-1
(TD: 98-91 [2], 97-92)
12 rounds – IBF Super Bantamweight title
Carl Frampton 21-0 bt Alejandro Gonzalez Jr 25-2-2
(UD: 115-109 [2], 116-108)
10 rounds – Heavyweight
Chris Arreola 36-4-1 (D) Fred Kassi 18-3-1
(MD: 95-95 [2], 96-94)
10 rounds – Super Middleweight
Julio Cesar Chavez Jr 49-2-1 bt Marcos Reyes 33-3
(UD: 98-91, 97-92, 96-93)
10 rounds – WBC Super Lightweight title eliminator
Amir Imam 18-0 bt Fernando Angulo 29-10
(KO4)
8 rounds – Super Featherweight
Mario Barrios 10-0 bt Jose Porras 9-2
(UD: 80-72 [3])
12 rounds – WBO Super Middleweight title
Arthur Abraham 43-4 bt Robert Stieglitz 47-5-1
(TKO6)
12 rounds – interim WBA Super Middleweight title
Vincent Feigenbutz 20-1 bt Mauricio Reynoso 15-2-1
(TKO3)
8 rounds – Light Heavyweight
Enrico Koelling 18-1 bt Vasyl Kondor 18-15-1
(UD)
8 rounds – Cruiserweight
Noel Gevor 18-0 bt Lukasz Rusiewicz 20-21
(UD)
6 rounds – Middleweight
Anthony Ogogo 8-0 bt Ruslan Schelev 11-4
(UD)
12 rounds – vacant IBF Super Lightweight title
Cesar Rene Cuenca 48-0 bt Ik Yang 19-1
(UD: 118-110, 116-109, 115-110)
10 rounds – Super Bantamweight
Nonito Donaire 35-3 bt Anthony Settoul 20-4
(TKO2)
10 rounds – Lightweight
Denis Shafikov 36-1-1 bt Roy Mukhlis 27-5-3
(TKO3)
8 rounds – Super Flyweight
Rex Tso 17-0 bt Khunkhiri Wor Wisaruth 21-12-1
(TKO4)
8 rounds – Super Lightweight
Jose Carlos Ramirez 15-0 bt Ryusei Yoshida 26-8
(TKO4)
6 rounds – Welterweight
Kuok Kun Ng 8-0 bt Phompetch Twins Gym 6-4
(TKO4)
12 rounds – WBA Lightweight title
Darleys Perez 32-1-1 (D) Anthony Crolla 29-4-3
(SD: 114-113, 111-116, 113-113)
12 rounds – WBA Super Bantamweight title
Scott Quigg 31-0-2 bt Kiko Martinez 32-6
(TKO2)
12 rounds- vacant British Super Lightweight title
Chris Jenkins 16-0-1 (D) Tyrone Nurse 31-2-1
(MD: 112-117, 115-115-114-114)
12 rounds – vacant British, Commonwealth Welterweight title titles
Sam Eggington 16-2 bt Glenn Foot 15-1
(TD: 80-71, 80-72, 79-72)
8 rounds – Super Middleweight
Martin Murray 31-2-1 bt Mirzet Bajrektarevic 14-4
(TKO5)
8 rounds – Light Heavyweight
Hosea Burton 13-0 bt Nathan King 14-27
(PTS)
8 rounds – Middleweight
Adam Etches 19-1 bt Victor Rosales 11-1
(TKO3)
6 rounds – Middleweight
Rod Smith 7-0 bt Walter Calvo
(TKO2)
FRIDAY 17 JULY
12 rounds – vacant European heavyweight title
Erkan Teper 15-0 bt David Price 19-3
(KO2)
10×2 rounds – Super Middleweight
Nikki Adler 14-0 bt Szilvia Szabados 6-3
(UD)
12 rounds – Flyweight
Artem Dalakian 11-0 bt Angel Moreno 8-1-2
(UD: 118-110 [3])
12 rounds – Featherweight
Oleg Yefimovych 26-2 bt Tuomo Eronen 14-4
(UD: 120-107, 119-108 [2])
8 rounds – Welterweight
Vyacheslav Senchenko 37-2 bt Sergei Melis 25-19
(TKO5)
12 rounds – Flyweight
Nawaphon Por Chokchai 29-0 bt Wiljan Ugbaniel 13-4-1
(KO2)
10 rounds – Super Welterweight
Daniel Cruz 11-1 bt Aaron Garcia 14-4-1
(KO2)
10 rounds – Cruiserweight
Yunier Dorticos 19-0 bt Galen Brown 43-31-1
(TKO1)
10 rounds – Middleweight
Antoine Douglas 18-0-1 bt Istvan Szili 18-1-2
(TKO3)
10 rounds – Super Bantamweight
Adam Lopez 13-0 bt Eliecer Aquino 17-1-1
(MD: 96-93 [2], 95-95)
10 rounds – Middleweight
Arif Magomedov 16-0 bt Derrick Webster 19-1
(UD: 99-89 [3])
8 rounds – Super Middleweight
Samuel Clarkson 15-3 bt Jerry Odom 13-2
(TKO3)
SATURDAY 11 JULY
12 rounds – WBA Welterweight title
Keith Thurman (26-0) bt Luis Collazo (36-7)
(RET7)
10 rounds – Super Lightweight
Walter Castillo (26-3) bt Ammeth Diaz (32-12)
(KO3)
10 rounds – Super Lightweight
Anthony Peterson (35-1) bt Ramesis Gil (8-12-5)
(TKO6)
10 rounds – Lightweight
Edner Cherry (34-6-2) bt Luis Cruz (21-4)
(KO9)
10 rounds – Middleweight
Willie Nelson (24-2-1) bt Tony Harrison (21-1)
(KO9)
8 rounds – Super Welterweight
Patryk Szymanski (14-0) bt Maurice Louishomme (8-3-1)
(TKO1)
6 rounds – Bantamweight
Antonio Russell (2-0) bt Jaxel Marrero (1-5-1)
(UD: 40-36 [3])
4 rounds – Super Welterweight
Antonio Tarver Jr (2-0) bt Oscar Gonzalez
(UD: 40-36 [3])
12 rounds – WBA Heavyweight title
Ruslan Chagaev (34-2-1) bt Francesco Pianeta (31-2-1)
(TKO1)
12 rounds – Heavyweight
Michael Wallisch (15-0) bt Fabio Tuiach (27-5)
(TKO2)
12 rounds – Heavyweight
Apti Davtaev (9-0-1) bt Jakov Gospic (15-13)
(KO2)
10 rounds – Heavyweight
Edmund Gerber (25-2) bt Lubos Suda (33-10-1)
(TKO5)
Heavyweight
Tom Schwarz (13-0) bt Konstantin Airich (21-12-2)
(UD)
Heavyweight
Alexander Dimitrenko (36-2) bt Zoltan Csala (8-3)
(TKO2)
12 rounds – WBO Light Flyweight title
Donnie Nietes (36-1-4) bt Francisco Rodriguez Jr (17-3-1)
(UD: 119-109, 118-110, 115-113)
10 rounds – Featherweight
Mark Magsayo (11-0) bt Rafael Reyes (16-5)
(TKO5)
12 rounds – vacant WBO Lightweight title
Terry Flanagan (28-0) bt Jose Zepeda (23-1)
(TKO2)
12 rounds – Lightweight
Liam Walsh (19-0) bt Isaias Santos Sampaio (23-11)
(KO6)
10 rounds – Super Lightweight
Jack Catterall (12-0) bt Gabriel Calfin (22-7-3)
(TKO6)
10 rounds – Super Flyweight
Paul Butler (18-1) bt Gustavo Molina (19-7)
(TKO5)
8 rounds – Super Lightweight
Thomas Stalker (10-1-1) (D) Tommy Carus (7-2-1)
(PTS: 76-76)
10 rounds – Heavyweight
Alexander Ustinov (31-1) bt Travis Walker (39-14-1)
(TKO2)
10 rounds – Lightweight
Michael Perez (23-1-2) v Luis Sanchez (17-4-1)
(KO6)
10 rounds – vacant NABF Super Lightweight title
Mauricio Herrera (22-5) bt Henry Lundy (25-5-1)
(TD: 48-47 [2], 48-48)
*Fight stopped due to accidental clash of heads
10 rounds – Featherweight
Joseph Diaz (17-0) bt Rene Alvarado (22-5)
(UD: 98-91, 96-93, 95-94)
6 rounds – Super Middleweight
Jason Quigley (7-0) bt Tom Howard (8-4)
(KO2)
4 rounds – Featherweight
Nicolas Arce (4-0) bt Ricardo Alvarado (7-7)
(KO2)
4 rounds – Lightweight
Jesus Delgado (6-0-1) v Angel Albelo (4-8-3)
(UD: 60-54 [3])
10 rounds – Super Featherweight
Miguel Roman (51-11) bt David Martinez (18-6-1)
(TKO3)
SATURDAY 4 JULY
12 rounds – WBC Light Flyweight title
Pedro Guevara (26-1-1) bt Ganigan Lopez (25-6)
(UD: 117-111, 116-112 [2])
10 rounds – Super Bantamweight
Alberto Guevara (21-2) bt Oscar Blanquet (32-11-1)
(TKO3)
10 rounds – Super Flyweight
Jamie Conlan (13-0) bt Junior Granados (13-2-1)
(UD: 96-92, 95-93 [2])
10 rounds – Middleweight
Tommy Langford (13-0) bt Julio Cesar Avalos (15-5)
(TKO4)
8 rounds – Middleweight
Anthony Fitzgerald (18-7) bt Kieron Gray (8-41-1)
(PTS: 77-75)
8 rounds – Bantamweight
Ryan Burnett (10-0) bt Csaba Kovacs (7-6)
(RET2)
4 rounds – Lightweight
Michael Rooney (8-0) bt Richard Walter (1-3)
(TKO2)
Lightweight
Stephen Ormond (18-2) bt Jacek Wylezol (12-10)
(TKO2)
Heavyweight
Sean Turner (5-0) bt Janis Ginters (5-9-1)
(TKO1)
Lightweight
Declan Geraghty (8-1) bt Dinars Skripkins (2-3)
(TKO3)
12 rounds – Interim WBO Super Flyweight title
David Carmona (19-2-5) (D) Warlito Parrenas (24-6-1)
(SD: 115-113, 112-115, 114-114)
8 rounds – super bantamweight
Hernan Marquez (39-5-1) bt Jose Alfredo Tirado (27-16)
(TKO8)
10 rounds – Middleweight
Ramon Alvarez (21-4-2) (NC4) Richard Gutierrez (28-16-1)
*Fight ended due to cut suffered by Gutierrez
10 rounds – Middleweight
Lewis Taylor (17-1-1) bt Grant Cunningham (10-2)
(TD: 49-47, 48-47, 48-48)
*Taylor suffered cut, fight halted in the fifth
10 rounds – Super Welterweight
Navid Mansouri (15-1-2) bt Sam Sheedy (15-1)
(SD: 97-94, 96-95, 94-97)
6 rounds – Welterweight
Adam Hague (2-0) bt Jason Nesbitt (10-187-4)
(TKO3)
THURSDAY 2 JULY
12 rounds – Interim WBA Minimumweight title
Knockout CP Freshmart (11-0) bt Alexis Diaz (16-1)
(TKO4)
10 rounds – Super Lightweight
Gilberto Gonzalez (25-3) bt Hevinson Herrera (17-11-1)
(TKO3)
8 rounds – Bantamweight
Oscar Negrete (10-0) bt Ramiro Robles (12-4-1)
(UD: 80-72, 79-73 [2])
8 rounds – Featherweight
Diego De La Hoya (10-0) bt Jose Estrella (14-7-1)
(KO4)
6 rounds – Super Bantamweight
Emilio Sanchez (8-0) bt Jose Cen Torres (13-7)
(UD: 60-54, 59-55, 58-56)
4 rounds – Welterweight
Melsik Baghdasaryan (2-0) bt Abraham Calderon (0-2)
(UD: 40-36 [3])